Prinášame vám prehľad hudobných noviniek, ktoré sme našli na Bandcampe pod filtrom #Slovakia. Elektronická hudba, spev, techno, bass music alebo čistý bizár – projekty, ktoré sme našli sú naozaj rôznorodé. Bez ďalších zbytočných slov, urobte si pohodlie, zvuk zapnite na maximum a pustite sa s nami do virtuálneho hudobného bádania.

THXM – Corroded Planet

THXM – Prešov, Slovakia. To je jediné info, ktoré na vás vyskočí pri Bandcamp profile tohto umelca. Ako naznačuje názov, album Corroded Planet začína výraznými basmi a industriálnymi zvukmi a postupne sa dostáva do pravidelnejšieho techno rytmu. Nahrávka nie je zlá, má istý originálny nádych, no po čase môže znieť trochu monotónne. V strede projektu by som privítal väčšiu zvukovú hĺbku a pestrosť. No ak ste fanúšikmi industrial techna, rozhodne si Corroded Planet vychutnáte. Určite by som si išiel pozrieť koncert v nejakej starej opustenej budove so skvelými vizualizáciami.

Hlukar – Xenobiotic

Po industriálnom prešovskom techne od THXM, je projekt Xenobiotic rozhodne plynulým žánrovým prechodom. Experimentálny zvukový počin od bratislavského umelca menom Hlukar je rozhodne povšimnutiahodný projekt na slovenskej scéne. Keď sa dostanete do stredu projektu, môže to byť pomerne nepríjemné a hlučné, no na tracku „Vesper“ sa situáciu na chvíľu upokojí. Od 3 minúty 10 sekundy však skladba začne znieť akoby sa začal rúcať nejaký komplikovaný vesmírny systém. Od štvrtej minúty tracku som musel stíšiť hlasitosť…. Track „Goanna“ je vlastne plynulým pokračovaním predošlého elektronického brutálu. Po chvíľke sa hudba opäť trochu upokojí a posledných 5 minút ide o relatívne upokojenie. Opäť: na živo môže byť zaujímavé, na slúchadlách by som si po tretíkrát asi nepustil 🙁

Isobutane – Pattern Chain 2​.​0: ニューヨーク

Výborná zmes melancholickej elektroniky, vaporwave estetiky a hip-hopu. Príjemné melódie, pomalé tempo – ako stvorené na jazdu nočným mestom. Producent sa určite okrem žánru vaporwave orientuje aj v lo-fi beatoch, no nekopíruje ich postupy, s projektom Pattern Chain 2​.​0: ニューヨーク (v preklade Pattern Chain 2.0: New York) ponúka originálny a svojský zvuk.

Mišo Špernakovič – Perpetual

Túto zvláštnu outsider art nahrávku by sme mohli zaradiť do ambientu a relaxačnej hudby. Sám autor Mišo Špernakovič v oficiálnom texte uvádza, že ide o kolekciu loopov a zvukov, ktoré mu pomohli vyjadriť pocity, ktoré nevie vyjadriť slovami. Aj keď nejde o najlepší ambient, ktorý dneska viete nájsť, pri nahrávke sa dá príjemne zrelaxovať. Highlight: hovorené slovo o filme Stalker od Andreia Tarkovského na skladbe „stalker“.

NaiKavols – Taurus Season

Slovenský queer spevák, skladateľ, producent a performer NaiKavols (skutočným menom Kristián Mikulovský) vyštudoval klasický spev. Ako o sebe uvádza na Bandcampe, je známy pre jeho rozsiahly vokálny rozsah a experimentálny prístup k hudbe. Projekt NajKavols funguje od apríla 2018. Nahrávka Taurus Season vyšla v máji tohto roku. Okrem vysokého a príjemného spevu skladby doprevádza jemná elektronika, minimalistické elektronické beaty a celková pokojná nálada. Album bol inšpirovaný hudobnou históriu cez antiku až po stredovek.

5 mačiek a chlebík – ŤUKŤUKŤUK

„…Mne stačí klik. Mne stačí, proste 130 bpm počuť. Proste ťuk-ťuk-ťuk. Lebo bez toho sa to nedá.“ Lo-fi as its best. Viac treba rovno kliknúť a vypočuť si celú vec. Dokopy má release 1 minútu a 44 sekúnd. Rozsiahlejší album ahoj, teraz nie si. však vydalo zoskupenie 5 mačiek a chlebík v apríli minulého roku. Výstižný je samotný opis od autorov:

Táto zlátanina vznikla z rozladeného antitalentu a ešte lepších nástrojov.

Miroslav Tóth – S’ihmon

Album od slovenského experimentálneho skladateľa a saxofonistu Miroslava Tótha začína zvláštnymi abstraktnými zvukmi a divným hlasom. Neskôr pokračuje akýmsi technom, ktoré doprevádzajú mystické hlasy. Na štvrtej a poslednej skladbe nájdeme aj zvuky klavíru či saxofónu. EP mohlo byť viac koherentné a viac držať pokope, ponúka však nevídaný smer na slovenskej scéne. Určite budeme sledovať aktivity tohto umelca aj naďalej. Mimochodom, Miroslav patrí do experimentálnej kapely Shibuya Motors spolu s promotérom bratislavskej A4 Slavom Krekovičom.

Elýščítat – Moment

Posledný projekt patrí asi najznámejšiemu umelcovi zo všetkých predošlých. Elýščítat je producent a DJ sídliaci v dedinke pri Trenčíne. Jeho autorský rukopis pozostáva s tvrdých výrazných basových liniek, explozívnych beatov a potrhaných kúskov samplov či melódii. Jeho beaty sa lámu ako kúsky rozpadajúcej sa hory. Odporúčame producenta sledovať, pretože ešte v roku 2019 by mal stihnúť vydať nový projekt, teda aspoň sa to šušká.

_

Text: Krištof Budke

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *