Festival fest Anča sa konal minulý víkend v Žiline na rôznych miestach v Novej synagóge, Bábkovom divadle, na Stanici Žilina Záriečie a na Hlinkovom námestí. Medzinárodný festival animácie Fest Anča vyvrcholil v nedeľu 3. júla 2016 slávnostným odovzdávaním cien v Novej Synagóge. Hlavná cena Anča Award bola udelená španielskemu filmu Tri muchy na mieru (Tres moscas a medida) od režisérskej dvojice Maríe Álvarez a Elisy Morais.

Ako prezradila odborná porota v zložení Barbara Janišová Feglová (SK), Thomas Renoldner (AT) a Vassilis Kroustallis (GR):

Víťazná snímka vynaliezavo tvorí a pretvára vlastný naratívny a vizuálny vesmír, pričom neustále prekvapuje diváka. Podmaní si vás očarujúco jednoduchou výtvarnou stránkou, zvláštnou atmosférou, ale aj stvárnením najvnútornejších pocitov, ktoré protagonistka skrýva pod mušacími krídlami.

Anca Award_María Álvarez a Elisa Morais_foto Fest Anca Juraj Starovecky

Príbeh sa odohráva počas horúceho leta v jednoduchej dedine, kde každý sused chce vedieť všetko o tom druhom. Za dverami domu ukrýva svoje tajomstvá osamotená starká a snaží sa pomocou rituálov oživiť manžela.

V medzinárodnej súťaži videoklipov zabodoval Esteban Azuela z Mexika s klipom Amnézia štátu (Amnesia en el estado). Vytvoril ho pre punkovú formáciu Los Viejos. Okrem sošky Anča Music Video Award  získal aj cenu honorovanú sumou 400 eur. Rozhodla o tom porota v zložení Olga Bobrowska (PL), Steven Woloshen (CND) a Martin Buřil (CZ), pretože „ukazuje predstieranú brutalitu a konflikty prostredníctvom netradičného spojenia animačných techník a jazyka médií.“ Čestné uznanie získal videoklip Now It’s Over, ktorý vytvoril Dave Merson Hess z USA pre indie rockovú formáciu A Place To Bury Strangers. Podľa poroty ide o „objavný, odvážny a intuitívny videoklip, skúmajúci možnosti práce so svetlom a s rôznymi metódami ručnej animácie.“

tumblr_o33ljauEBC1v8yx2bo1_1280

Tento rok opäť súťažili filmy aj v sekcii Anča Kids’ Award za najlepší animovaný film pre deti. O víťaznom filme Raz, dva, (s)tr(om)y (One, Two, Tree) režisérky Yulie Aronovej z Francúzska rozhodovala tá najpovolanejšia porota, a to deti v kinosále.

Fest Anča v spolupráci s mediálnou spoločnosťou Film Europe Media Company udelili jednému slovenskému animovanému filmu aj špeciálnu distribučnú cenu Anča D Award. Vďaka nej sa dostane do slovenských kín ako predfilm k celovečernej snímke. Získal ju Juraj KrumpolecIgor Derevenec za rodinný animák Hviezdny taxík. „Je vtipný, je hravý, obsahuje pútavý príbeh so sympatickým odkazom, je nabitý originálnymi postavičkami a prečudesnými kreatúrami, je krásne farebný a zažijete s ním dobrodružnú cestu. Skrátka tutti perfetti pre deti i dospelých!“ zhodnotila Dagmar Krepopová.

tumblr_nwz6v4v50M1sk8o7yo1_1280

Program pozostával z medzinárodnej selekcie animovaných filmov. Tie najlepšie získali ocenenia v podobe sošiek z dielne Braňa Laha a finančnú odmenu.

Víťazné filmy budú najbližšie premietnuté v pásme Best of Fest Anča 2016 na festivale Pohoda v Trenčíne, ktorý začína zajtra 7. júla.

Víťazné snímky získali finančnú odmenu v rozmedzí od 400-600 eur. Festival Fest Anča je podujatie, ktoré behom rokov nadobudlo štatút medzinárodného festivalu. Stretli sme mnoho návštevníkov z rôznych krajín, z Bieloruska, ale aj z Poľska. Najviac sa ich prihlásilo na obľúbenej časti programu Animation Karaoke Battle. Najviac cien získal veselý víťaz z Fínska. Mnoho dabingov museli návštevníci vymýšľať na 30 s zábery zo seriálu Spiderman.

Programom sprevádzali vysmiatí moderátori z organizačného tímu. Niekedy ich moderovanie pôsobilo dojmom akoby nevedeli, že budú v ten večer moderovať. Na druhej strane by sme radi vyzdvihli pripravenosť organizačného tímu na každú situáciu. V sobotu v noci postihla Staničku silná búrka. Množstvo návštevníkov stanovalo v blízkosti Stanica Žilina Záriečie a noc museli prečkať v bare. Nikomu sa avšak nič nestalo.

Program vyvrcholil v sobotu večer v Hlavnej sále S2 kde vystúpili RSS B0YS z Poľska. Koncert sprevádzala skvelá vizuálna show, ktorá úžasne dopĺňala hudbu v šialenom tempe tohto dua z Poľska.  Videá z vystúpenia si môžete pozrieť aj na našom Instagrame.

RSS B0YS, Foto: Juraj Starovecký

Prinášame vám prehľad víťazných snímkov:

Anča Award

Tri muchy na mieru / Three Fitted Flies / Tres moscas a medida

réžia: María Álvarez and Elisa Morais (Sois de Traca) (E)

Čestné uznanie / Special Mention

Nedeľný obed / Sunday Lunch / Le repas dominical

réžia: Celine Devaux (FR)

Nœvus

réžia: Samuel Yal (FR)

Anča student Award

Ruben odchádza / Ruben Leaves

réžia: Frederic Siegel (CH)

Čestné uznanie / Special Mention

Kozm(o)etika / Cosmoetico

réžia: Martina Scarpelli

Anča Music Video Award

Amnézia štátu / State of Amnesia / Amnesia en el estado

réžia: Esteban Azuela (MEX)

Čestné uznanie / Special Mention

Now It’s Over / Now It’s Over

réžia: Dave Merson Hess (USA)

Anča Slovak Award

Mila Fog

réžia: Marta Prokopová

Čestné uznanie / Special Mention

Braček jelenček / Brother Deer

réžia: Zuzana Žiaková

Anča D Award:

Hviezdny taxík / Star Taxi

réžia: Juraj Krumpolec

Anča Kids´ Award

Raz, dva, (s)tr(om)y / One, Two, Tree

réžia: Yulia Aronova (FR)

VIŤAZ Pitching FórA

projekt: Journey (SK)

autor: Marek Jasaň (SK)

Čestné uznanie pitching fóra / Special Mention

projekt: Muflón Anciáš (SK)

Autori:  Igor Derevenec a Juraj Krumpolec

Zdroj: TS Fest Anča

Autor: Verana+Krištof

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *