Ako píše hneď na úvod Stanica Žilina-Záriečie – pôjde o hudobnú udalosť letnej sezóny. A to nie len žilinskej a nie len letnej sezóny. Americké experimentálne trio Algiers príde do kultúrneho centra Stanica predstaviť svoj intenzívny originálny zvuk so silným a rovnako dôležitým posolstvom.

Kapelu tvorí vokalista a gitarista Franklin James Fisher, basgitarista Ryan Mahan, gitarista Lee Tesche a od roku 2016 aj skvelý Matt Tong (pôvodne z Bloc Party) na bicie. Trio pochádza z Atlanty, no neskôr sa členovia rozpŕchli aj do Londýna a New Yorku. Od debutového albumu Algiers z roku 2015 sú však s prestávkami skoro stále na turné a získavajú stále viac fanúšikov a uznania. A zaslúžene. Už pred tromi rokmi, kedy sme ich videli na poľskom OFF Festivale (náš report) nás ihneď zaujali. Boli suverénne jednou z najzaujímavejších a najvýraznejších kapiel.

Gospelové nahrávky, energické gitarové riffy, silné a kreatívne bicie – a to všetko v skvelom vystúpení (uvidíme, či si Ryan stále tak silno búcha do hrude). Po koncerte sme mali na OFFe naplánovaný rozhovor, ktorý sa pretiahol do uvoľnenej hodinovej konverzácie – nahrávku sme však bohužiaľ stratili 🙁

Ich druhý album The Underside Of Power je jednou z najsilnejších a najmbicióznejších nahrávok minulého roku. Algiers v ňom samplujú príhovory od Čiernych Panterov či Freda Hamptona, zvukovo vytvárajú skladby temné a silné, surové obrazy. Pri domácom počúvaní môže byť náročné vydržať celý album bez prestávok, naživo ale ide o strhujúci zážitok. NPR Music napísali o albume, že je to ako “celá história rocku, gospelu a R&B zabalená v necelej hodine.” A to, že album mixoval Randal Dunn, ktorý pracoval aj s legendárnymi Sunn O))) (ak nepoznáš) či Boris (Pink), hovorí za všetko.

Ak budú Algiers v dobrej forme, rozhodne pôjde o výnimočné predstavenie a koncert, na ktorý sa bude spomínať, ako na Young Fathers z roku 2014. Vidíme sa na Stanici.

O support sa postará domáca post-punková kapela 52 Hertz WhaleVstupné v predpredaji: 6,00 / 4,00 € (plné / zľavnené) Na mieste: 7,00 / 5,00 € 

Text: Krištof Budke Úvodná foto: Dustin Condren/Courtesy of the artist

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *