Najväčší festival digitálneho umenia a kultúry na Slovensku sa 7. – 9. júna vráti nielen do kultúrnych priestorov ale aj do ulíc Bratislavy. Inšpirovať sa a neprestať sa vzdelávať je dôležité! Nechajte sa vtiahnuť do sveta dynamických inštalácií, prednášok, diskusií, predstavení a workshopov o dizajne, architektúre, umelej inteligencií, virtuálnej realite, dátových vizualizáciách či umení.

Revolučné umelecké diela využívajúce nové technológie, no predovšetkým možnosť stretnúť sa s inovatívnymi medzinárodne uznávanými umelcami a dizajnérmi – to všetko ponúkne Festival Sensorium 2019.

Hlavným dejiskom bude Pisztoryho palác, Sensorium však prvýkrát uvedie aj program pre širokú verejnosť, ktorý sa budú konať aj vo verejných priestoroch Bratislavy – môžete sa tešiť na inšpiratívne diskusie, predstavenia a výstavy.

Rozšírená myseľ: technológie vs. základné ľudské hodnoty

Festival Sensorium vyvracia pasívnu predstavu o tom, že technológia „sa nám deje“. Rozšírenie ľudského intelektu prostredníctvom technológie neprestáva inšpirovať výskumníkov, dizajnérov, futurológov, sci-fi filmárov, umelcov a podnikateľov na celom svete. Sensorium 2019 si zvolilo tému „Rozšírená myseľ“ za optiku, ktorou skúma, ako umelci, dizajnéri a technológovia narábajú s pojmom rozšírenia ako tvorivého princípu.

12 inšpiratívnych spíkrov z celého sveta v jednej miestnosti

Tohtoročný program je bohatší a pestrejší než kedykoľvek predtým. Prvými potvrdenými hosťami nadchádzajúceho ročníku sú Christopher Csíkszentmihályi (USA/PT), Stefanie Posavec (UK), Cristobal Valenzuela (USA), Jonathan Reus (NL/US), Ján Pernecký (SK), Danica Pišteková (SK) a Aleksandra Przegalińska (PL).

Stefanie Posavec je londýnska dizajnérka, umelkyňa a autorka, pre ktorú sú dáta obľúbeným materiálom. Stefanie je spoluautorkou knihy Dear Data, ktorá skúma kreatívny potenciál takzvaného “data miningu”. Vystavovala vo svetových galériách vrátane MoMA (New York) či Centre Pompidou (Paríž), ai.

K téme rozšírenej mysle má blízko aj Christopher Csíkszentmihályi. Okrem iného zakladateľ Centra pre budúce občianske médiá na Massachusetts Institute of Technology (MIT) tiež pôsobil ako hosťujúci profesor umenia a dizajnu na Parsons School of Design v New Yorku a na Madeira Interactive Technologies Institute. Takzvané “wearable” technológie a dôsledky zavedenia umelých bytostí a systémov do spoločenskej a profesionálnej sféry vo svojej práci skúma filozofka, odborníčka na futurológiu a AI, Aleksandra Przegalińska.

Sensorium + BADW = Týždeň dizajnu a digitálnej kultúry

Program Sensorium Festivalu 2019 prvýkrát doplnia verejné diskusie, predstavenia a výstavy, ktoré sa budú konať aj vo verejných priestoroch Bratislavy.

Navyše festival Sensorium inicioval symbiózu s Bratislava Design Weekom, vďaka čomu Bratislava po prvý krát zažije celomestské podujatie, ktoré organizátori prezentujú pod ambicióznym názvom Týždeň dizajnu a digitálnej kultúry.

TS: Sensorium

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *