Hranica, nehranica? V dnešnej dobe, kedy sa hovorí o hraniciach často v súvislosti s imigrantami, sa význam tohto slova posúva do iných rozmerov. 31. vydanie Pecha Kucha Night v Bratislavskej A4 – nultý priestor sa pokúšal posvietiť si na rozmery tohto slova v rôznych sférach: od umenia, hudby cez vytvorenie “nevytvoriteľného” komunitného centra v Budapešti, až po legálne stredisko hackerov v Prahe, ktoré nemá na svete dvojníka. Organizátori si prizvali prednášajúcich z okolitých krajín – Maďarska, Poľska, Čiech a Slovenska. Celkovo odprezentovalo svoje “životné projekty” 14 prednášajúcich.

IMGP9879

Ak sledujete hudobnú nezávislú scénu, v poslednom čase ste určite narazili na čudesné meno: Samčo, brat dážďoviek. Samčo otváral Bratislavskú Pecha Kucha Night so svojou “skladbou” a jeho prezentácia sa jednoznačne vybočovala od ostatných. Jeho prezentácia bola postavená na tom, čo ho v tvorbe ovplyvňuje a na čo má “fetiš” (na košické paneláky). Je to postavička, ktorá si nieje s nikým iným podobná. Po čase vám už ani obrázok ukrižovaného Justina Biebera nepríde zvláštny. Samčo je kreatívny, zvláštny a recesia z nacionalizmu či kresťanstva mu tiež nie je cudzia. Dúfam, že sa tak skoro nevzdá a bude nás prekvapovať aj naďalej.

IMGP9564

Zaujímavú prezentáciu predviedol Ivan Ostrochovský, ktorý naposledy zaujal celovečerným hraným debutom Koza o zabudnutom boxerovi Petrovi Balážovi, ktorého prezývali Koza. Film natáčili 4 roky v zime a v ťažkých podmienkach v osade, kedy extrémne natáčanie sprevádzalo aj kráčanie po ľahko zamrznutom jazierku, kvôli špecifickému záberu. Ivan Ostrochovský predstavil svoj budúci filmový projekt o kolaboráci katolíckych kňazov v 80-tych rokoch. Na filme bude spolupracovať scenáristka oscarového filmu IDA Rebecca Lenkiewicz, ktorú oslovil na nemeckom Berlinale v podnapitom stave. A vyšlo to.

IMGP9619

Ojedinelé a v našej krajine neobvyklé vydavateľstvo, ktoré vydáva reportážnu literatúru – Absynt. Celý projekt, túžbu založiť si niečo takéto postavil Juraj Koudela s Filipom Ostrowským na vlastných finančných zdrojoch, dobrých sponzoroch a kvalitnom dizajne. Vydali uz 5 kníh a momentálne sa im podarilo kúpiť autorské práva na knihu Svetlany Alexijevič, ktorá získala Nobelovu cenu za literatúru v tomto roku. Knihu s titulom Vojna nemá ženskú tvár vydá Absynt už v novembri. Ďakujeme, že existuje aj takto orientované vydavateľstvo.

ORA sú mladí architekti zo Znojma, ktorým ide o zachovanie pôvodného stavu budov a fasád. Originálni regionální architektura alebo ORA, ako si hovoria 3 mladí architekti (Barbora Zmeková, Ing. arch. Jan Hora, Ing. arch. Jan Veisser) skúma a reflektuje tradičné typológie. Dôraz kladú na hlbokú kontextualitu pričom ich zaujíma mesto, vidiek a úlohy veľké i malé. Diváci v hľadisku vzdychali pri krátkych záberoch zrekonštruovaných historických a moderných budov. Sú mladí a darí sa im pracovať v pracovnej sfére, ktorá je aj ich koníčkom. Táto Pecha Kucha bola dôkazom, že ak v niečo dostatočne veríte a idete si za tým, môže vás to aj živiť.

IMGP9644 IMGP9544

Asi najviac ma však zaujal pražský projekt Paralelní Polis. “Institut kryptoanarchie” za aký sa Paralelní Polis označuje, je priestor, ktorý vytvorila skupina Ztohoven. Skupina sa preslávila intervenciou do živého vysielania ČT alebo virtuálnou inscenáciou s mobilnými telefónmi poslancov. Sú označovaní za hackerov. Cieľom tohto inštitútu je zprístupňovanie nástrojov pre neobmedzené šírenie informácií na internete a podpora paralelnej decentralizovanej ekonomiky, kryptomeny a ďalších predpokladov pre rozvoj slobodnej spoločnosti 21. storočia. Paralelní Polis vznikol v starej budove v pražškých Holešoviciach.

Kombinuje co-workingový priestor s bitcoinovou kaviarňou. Organizujú prednášky, diskusie, naposledy zorganizovali premietanie  najbizarnejšieho porna, ktoré bolo vypredané alebo workshop 3D tlače. Ojedinelý priestor, ktorý stojí za návštevu ak budete niekedy opäť v Prahe.

Pecha Kucha v A4 bola takmer vypredaná a v publiku sa to miesilo rôznymi rečami (Česi, Slováci, Maďari). Bol to silný, informáciami nabitý a expresne rýchly večer počas ktorého som zistila aj to, že je niekedy ťažké prezentovať sa pred malým publikom bez toho aby ste nemačkali v rukách prepotené papiere s poznámkami.

IMGP9559

Pecha Kucha, to je 20×20 jednoduchý formát prezentácie, počas ktorého prezentujúci komentuje 20 obrázkov a na každý má 20 sekúnd. Prezentácia beží automaticky, prezentujúci nemá možnosť ovplyvniť čas, ani meniť už odsúhlasené poradie snímkov.

Text: Verana Dobal Foto: Pecha Kucha Night Bratislava

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *