V utorok 27. 9. v garážach budovy Českého rozhlasu prebehla hudobno exportná súťaž Czeching Showcase. Je to projekt alternatívnej stanice ČRO – Radia Wave, prostredníctvom ktorého majú byť podporené mladé hudobné talenty z Česka a pokúsiť sa im pomôcť nájsť poslucháčov aj v zahraničí. Vyvrcholením večera bol koncert iránsko-holandskej speváčky Sevdalizy, ktorá bola hlavnou hviezdou večera.

Prečítajte si našu reportáž od redaktorky Jany Královičovej.

Tento rok sa konal už štvrtý ročník súťaže, kde šesticu hudobných projektov hodnotí medzinárodná porota. Pred samotnou súťažou prebehla debata na tému hudobný export a ako preraziť v zahraničí. Do debaty boli pozvaní hostia, ktorí sa zaoberajú hudobnou produkciou, dramaturgiou, prípadne sa pohybujú v organizačných zložkách hudobných podujatí. Medzi hosťami nechýbal ani producent a moderátor NobodyListen, člen dua VR/NOBODY, ktoré vyhralo minuloročný Czeching.

3713313--czeching-showcase-2016--1-620x0p0

Po skončení diskusie sa otvorili historické garáže Rozhlasu, kde sa postupne všetkých šesť kapiel vystriedalo na pódiu. Koncertný večer zahájili ostravskí February; mladučká štvorica, ktorá na mňa osobne spravila veľký dojem svojím energickým soundom a hudobnou nápaditosťou. Oni sami svoju hudbu definujú ako post-indie a stali sa hneď mojimi favoritmi, aj napriek tomu, že hrali ako prvý.

Po February prišiel na pódium neskorší víťaz, elektronické duo Himalayan Dalai Lama, ktorých album Lama vydalo aj slovenské vydavateľstvo Gergaz. Z ich jemne tanečnej hudby je cítiť zdravý perfekcionizmus a ambicióznosť aj napriek tomu, že za sebou nemajú dlhú kariéru. Členovia skupiny však nie sú nováčikmi na českej hudobnej scéne. Boli napríklad súčasťou brnenského zoskupenia Luis Buñuel. Rozbehnutú koncertnú atmosféru, ktorú započali February však Himalayan Dalai Lama trochu spomalili, ale svojou prepracovanou vizuálnou show dodali priestoru klubový feeling.

3713359--himalayan-dalai-lama-na-czeching-showcase-2016--1-620x0p0

Himalayan Dalai Lama

Ďalšie dve kapely, ktoré po sebe vystúpili sa niesli vo vlne jemnej, ba priam až nežnej elektroniky, ktorá bohužiaľ úplne pohltila energiu, ktorú zo seba vydali predošlé skupiny. Prvou z nich je Ba:zel, česko-poľská dvojica, ktorá funguje už dlhšiu dobu. Multi inštrumentálne nadaná speváčka však na mňa pôsobila až príliš étericky, avšak ako všetci finalisti večera zneli priam fantasticky, čo svedčí o zväčšujúcej sa konkurencii medzi hudobnými projektami. Prišlo mi ale škoda, že dynamiku, s ktorou bol večer naštartovaný zadupali a presne na túto nôtu naviazal ďalší projekt z finálovej šestice – Orient.

3713355--bazel-na-czeching-showcase-2016_bazeljpg--1-620x0p0

Ba:zel

Ich hudba bola pomalá a keď to už už vyzeralo, že vystúpenie naberá grády a song sa rozbehne, tak sa tak nakoniec nestalo. Myslím si, že ch smolou bolo, že svojím vystúpením nezanechali výraznejšiu stopu len z jedného prostého dôvodu, a to žánrovej rôznorodosti a pestrosti. Určite si však svojich fanúšikov nájdu, pretože nie sú ani nudná ani nezaujímavá kapela.

Od trochu temnej a jemnej elektroniky priniesli oživenie kapela Mayen, ktorá na scéne vystupuje najdlhšie. Spočiatku ako sólový projekt, no dnes je to päťčlenná skupina, ktorá minulý rok nahrala svoje EP. Predviedli gitarový a živý pop, ktorý bavil, získal si moju pozornosť, ale mojím favoritom sa nestal.

Poslednou súťažiacou kapelou bol veľmi zaujímavý a hudobne výrazný projekt Zabelov Group, ktorý hlavnú hudobnú inšpiráciu čerpá z jazzu a popri akordeone a bicích, využíva rôzne elektronické nástroje a efekty, ktoré najviac počuť pri vokáloch. Ich živé vystúpenia sa silno vryjú do pamäte, pretože poslucháč nadobudne pocit, že niečo takéto ešte v živote nepočul.

3713304--czeching-showcase-2016-sevdaliza--1-620x0p0

Sevdaliza

Po súťažnej časti večera sa krstil časopis Wavemoon, ktorý sa stal spoločným projektom Radia Wave a hudobného magazínu Full Moon. Porotcovia medzitým definitívne rozhodli o víťazovi súťaže Czeching Showcase, ktorý sa vyhlásil následne. Ako som vyššie spomenula, hlavné ocenenie získalo duo Himalayan Dalai Lama a cenu divákov, ktorí mohli hlasovať za svojho favorita vyhralo ďalšie duo – Ba:zel. A čo teda víťaz získa? Rozhodne získa veľkú šancu sa presadiť, pretože Český rozhlas mu poskytne možnosť nahrať kvalitnú EP nahrávku, ktorá bude vydaná na nosiči, rozpošle ju do európskych rádií a kapela vystúpi na prestížnom showcasovom festivale Eurosonic Noorderslag v holandskom Groningene. Víťaz diváckého hlasovania získa propagačné materiály od Rozhlasu a možnosť vystúpiť v rámci projektu Audioport v Bratislave (Rádio_FM), čo je výborná správa a príležitosť pre slovenských poslucháčov.

Aj napriek tomu, že môj osobný favorit February cenu nezískal, tak tento ročník má bezpochyby zaujímavých víťazov, ktorých tvorba ich môže zaviesť ďaleko za hranice zeme.

Text: Jana Královičová pre Swine Daily

Foto: Jiří Šeda, Radio Wave

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *