Od piatku 14:00, kedy sa otvorili brány festivalu, až do pondelkového obeda, kedy sme odišli z festivalového mestečka, sme sa zúčastnili ako dvaja redaktori Swine Daily na 10. ročníku OFF Festivalu v Katoviciach. Tento ročník si umelecký riaditeľ festivalu Artur Rojek, ktorý je rešpektovanou osobnosťou aj v zahraničí, prizval na oslavy festivalu hudobné legendy Ride, Micka Harveyho, ktorý hral piesne Serge-a Gainsbourga či Patti Smith, ktorá na hlavnom stejdži odohrala skladby zo svojho debutového albumu Horses, ktorý vyšiel pred 40-timi rokmi a bol jedným z kľúčových albumov vtedajšej newyorkskej punk-rockovej scény.

IMG_20150807_145122

Okrem nostalgického hudobného spomínania OFF Festival priniesol aj najnovšie a najčerstvejšie počiny z takmer všetkých hudobných žánrov ako iLoveMakonnen, Future Brown, Girl Band, Algiers, Young Fathers, Son Lux a mnohích ďalších. Nechýbala ani jedna z najzaujímavejších hip-hopových dvojíc súčasnosti Run The Jewels, legendárni Sun Ra Arkestra či drone-metalové duo v čiernych hábitoch Sunn O))), ktoré je na scéne od roku 1998.

„OFF nie je trendy: je o krok vpred väčšine trendov. Častokrát umelci, ktorých pozývame do Katovíc, majú svoje najlepšie nahrávky ešte len pred sebou a svoj prelomový materiál skúšajú na poľskom obecenstve,“ uvádza sa na hlavnej stránke a my môžeme len súhlasiť. A nehrajú ho len pre nejaké obyčajné publikum. Mladí Poliaci okolo 27 rokov, čo je vekový priemer návštevníkov, si každoročne s nadšením a záujmom prichádzajú vypočuť, čo nové Rojek priniesol do Katovíc. Keď sa k tomuto pridá fakt, že piť alkohol môžete len v oddelených priestoroch, dostanete unikátnu kombináciu pravej pozornosti voči účinkujúcim, ktorú neuvidíte na festivaloch ako Pohoda či Grape; OFF je však výnimočný v celej Európe (v roku 2011 festival získal ocenenie „Najlepší stredne veľký festival v Európe“).

atmosferaLOMO

Areál festivalu bol situovaný v Doline Trzech Stawov, na okraji centra Katovíc

Takmer všetci vystupujúci umelci, na ktorých sme boli a s ktorými sme sa rozprávali, boli z festivalu (a obecenstva) unesení. „Dnes večer to bolo jednoznačne jedno z najlepších publík, pred akými som kedy v živote hral,“ hovorí nám Franklin James Fisher, frontman kapely Algiers, s ktorou sme na festivale strávili viac než hodinu rozhovormi.

Naše highlighty

V piatok sme sa po prejdení areálu, objavení úžasného press centra a postavení stanu, dostali ako na prvú kapelu na Young Fathers. Toto bol už 4. koncert oceňovaného hip-hopového tria, ktorý som videl naživo, takže skôr som sa pozeral na reakcie poľského publika. Tí mohli YF vidieť naživo pred tromi rokmi v uliciach Katovíc, ale aj napriek tomu sa zdalo, že väčšina návštevníkov kapelu nepoznala viac ako cez ich najväčšie „hity“. Trio však opäť ponúklo intenzívny koncert plný surovej energie. Vo svojom sete mixovali skladby z najnovšieho albumu White Men Are Black Men Too so staršími z albumu Dead, či dokonca aj s pesničkami z prvých EP Tape One a Tape Two.

youngfathers3

Po Young Fathers sa predstavil na vedlajšom Forest Stage (Scena Leśna) austrálsky multiinštrumentalista, skladateľ a spevák Mick Harvey, známy predovšetkým svojou spoluprácou s Nickom Caveom. Spolu založili The Boys Next Door, The Birthday Party aj Bad Seeds. Na OFF vystúpil so svojou veľkou kapelou, speváčkou a sláčikovým orchestrom z Gdaňsku. Veľmi príjemný koncert, ktorý bol výborne naplánovaný po západe slnka a na pódiu, ktoré bolo obklopené lesmi.

Susanne Sundfør som nepoznal, pre Veranu bola však veľkým sklamaním.

Verana: Na Susanne som sa veľmi tešila. Keďže mi je severská hudobná scéna veľmi blízka, Sundfør som poznala z jej albumu The Sillicone Veil. Čakala som komorné vystúpenie za doprovodu klavíra a trošku chladnej melanchólie. No napokon ma čakala disco hudba v kombinácii s rytmami z 80-tych rokov. Susanne mala na sebe pre mňa nepochopiteľný outfit – zlatú lesklú bundu a divné legíny – asi sa chcela priblížiť disco štýlu. Spolupráca s electro duom Röyksoop a M83 ju určite ovplyvnil pri jej novom albume. Snažila sa o show, ale nezaujalo ma to. A myslím, že ani publikum. Táto speváčka má krásny hlas a mala by sa držať melancholického severu, to jej ide viac ako odfarbené blond vlasy v kombinácii so synťákmi.

susannesundfor2

2. deň, sobota

V sobotu skoro ráno nás zo stanu vyhnali neznesiteľné horúčavy. Neďaleko festivalového mestečka sa nachádzal komplex nákupných centier a KFC, kde sa dalo schladiť, najesť a hlavne – nabiť si mobily a nahrávacie zariadenia na rozhovory. Okolo obeda sa nám podarilo dostať do festivalového areálu, kde sme následne v príjemnom prostredí press centra pracovali na našich naplánovaných rozhovoroch s kapelami King Khan & The Shrines, Girl Band a Algiers, prípadne sa venovali Instagram reportingu.

Hneď ako prvý potvrdený rozhovor sme sa zhovárali s Arish Ahmad Khan-om, známym pod svojím pseudonymom King Khan. Tento excentrický spevák a gitarista s indickými koreňmi, ktorý momentálne žije v Berlíne, ponúkol živelný rock’n’roll zmiešaný s bluesom, punkom či ska. So svojou energickou new jazzovou kapelou The Shrines roztancovali celé publikum. S Lord Khanom (ako znie jeho Wu-členské meno, ktoré mu dal GZA) sme spravili zatiaľ najbláznivejšie interview vôbec.

kingkhan

Po šialenom King Khanovi sme z hlavného pódia zašli na príjemný Forest Stage. Hral tu domácimi ospevovaný a oceňovaný raper Ten Typ Mes. Dali sme mu šancu, no z jeho troch pesničiek, na ktorých sme ostali, sa zdalo, že sa snaží len zabaviť publikum letnými a ľahkými skladbami, ktoré nás vôbec neoslovili po vizuálnej ani hudobnej stránke.

Väčšina návštevníkov riešila neskôr problém – ísť na Sun Kil Moon alebo iLoveMakonnen. Keďže hudba SKM ani nepríjemný, hejterský a sexistický prejav Marka Kozeleka nebol nič pre nás, išli sme na Makonnena Sherana. Ja osobne som bol veľmi zvedavý, akú show predvedie tento raper z atlantského labelu Awful Records, ktorý sa preslávil po tom, ako mu Drake ponúkol spoluprácu a zremixoval song „Tuesday“. Makonnen svoj koncert zvládol výborne. Najprv jeho DJ rozohrial publikum, ktorému ponúkol najväčšie šlágre žánru vrátane klubovej hymny „CoCo“. Po pár songoch na hlavný stejdž dotancoval Makonnen a celý koncert neúnavne zabával svojimi kreatívnymi tanečnými prvkami a prekvapivo dobrým spevom. Na celom koncerte ostala aj Verana, ktorá bola na začiatku odhodlaná ostať maximálne prvých 5 minút.

ilovemakonnen2

Festivalová nálada postupne gradovala a v sobotu OFF ponúkol ešte koncert Sun Ra Arkestra (trochu žánrový šok po atlantskom cloud rape). Stále živelný kozmický jazz v podaní už predsa len nie najmladších hudobníkov vystriedalo zoskupenie štvorice Future Brown. Šikovný ťah od produkcie festivalu, od experimentálneho jazzového výletu z minulosti sme si mohli následne vypočuť, ako môže znieť klubová hudba budúcnosti.

DSCN1027

Keď sme prišli do stanu Trójka Stage, ostali sme v menšom prekvapení. Za jedným notebookom a DJ stolom poskakovali až štyria producenti – Fatima Al Quadiri, J-Cush a duo Nguzunguzu. Druhú polku koncertu osviežil hosťujúci MC, ktorý vypaľoval nezrozumiteľnú smršť slov. K pestrej zmesi skoro všetkých žánrov elektroniky, tanečnú párty v stane sprevádzala vizuálna identita Future Brown – točiaca sa mokrá basketbalová lopta.

3. deň, nedeľa

Rekordné horúčavy mierne poľavili, a na festivale sa konečne dalo v pohode vydržať. Po neúspešnom pokuse dostať sa do centra Katovíc a do starej opustenej budovy, pôvodne určenej na výrobu porcelánu, kde sa konala sprievodná výstava OFF Festivalu, sme dorazili do Doliny Trzech Stawov na elektronicko-alternatívne trio Son Lux. Frontman Ryan Lott predviedol so svojim veľmi netypickým bubeníkom a gitaristom takmer identický koncert ako v Refinery Gallery počas jarného Electronic Beats Festivalu v Bratislave. Utekali sme na rozhovor s novými rising stars Girl Band z Dublina, ktorí nám porozprávali o procese nahrávania debutovej nahrávky, ktorá má vyjsť len túto jeseň, súčasnej scéne v Dubline či príbehom za novým videoklipom „Paul“.

Už dlho som nevidel naživo kapelu, ktorá by ma tak oslovila svojou originalitou ako Algiers. Trojica, ktorá vyrastala na okraji Atlanty, to nemala v detstve ľahké. Inšpirovaní gospelom, vo svojej hudbe spájajú špinavé naprogramované elektronické beaty a sample s ostrými gitarovými riffmy. K tomu energický soulový hlas speváka Franklina James Fishera, gospelové hlboké dvojhlasy či časté tlieskanie rukami. Silnú rytmickú sekciu v Katoviciach len znásobil výborný bubeník Matt Tong (ktorý hrával s Bloc Party). Algiers ponúkli na Scene Leśnej netradičný a intenzívny hudobný zážitok.

V strede koncertu Algiers musela Verana odísť na stretnutie 30 fotografov, ktorí mali povolenie fotiť koncert Patti Smith.

Verana: Fotenie Patti bolo organizačne iné ako pri ostatných interpretoch. Z jej koncertu sme mohli fotiť len počas prvých dvoch pesničiek, a to z ostrého ľavého uhla pod pódiom. Neželala si, aby sme jej objektívy pchali pod nos. Bolo to rýchle a akčné, ale o to zaujímavejšie. Usmievala sa, komunikovala s publikom, nikto by jej neveril, že má o chvíľu 70 rokov. Bolo okolo nej cítiť auru pravého starého punk-rocku.

pattismith2

Keď Patti Smith odštartovala svoj koncert skaldbou “Gloria”, publikum bolo okamžite jej. Na jej vystúpenie prišlo asi najviac ľudí a celá lúka pred hlavným stejdžom počúvala jej stále živelné vystúpenie, za doprovdu výborných muzikantov. Horšie to však bolo, keď Patti začala rozprávať o tom, ako treba zmeniť svet – pozdvihla svoju gitaru a ukázala, ako mení svet ona.

To, ako zaujať mladých a zvýšiť ich povedomie o súčasných a reálnych sociálnych či politických problémoch, prišli ukázať Run The Jewels. Charizmatický rapper z Atlanty Killer Mike a newyorkský producent/rapper El-P tvoria jednu z najzaujímavejších hip-hopových dvojíc momentálne. V úvode hneď naznačili svoj čierny humor – hrali sa, že nevedia, kde sú, ale Amerika to isto nebude, kedže policajti tu po nich nestrieľajú. Ďalej publikum na ich znamenie pozdvihlo ruky, aby si pripomenulo 1. výročie od zastrelenia Micheala Browna. Aby to však fungovalo, preslovy striedali s párty songami, popíjali poľskú vodku a mali sme možnosť vidieť aj povestné tančeky Killer Mike-a. Dvojica si koncert užívala a výborné publikum reagovalo na všetky výzvy RTJ. El-P bol mimoriadne spokojný, keď prinútil niekoľko tisícový dav spievať pasáž z „Love Again“: „dick in her mouth all day“.

Toto všetko môžete zažiť skutočne iba na OFF Festivale.

Text: Krištof Budke + Verana Dobal Foto: Verana Dobal

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *