Coals sú art-popové duo z Poľska. Za mladou dvojicou zo Sliezska stojí speváčka Kasia Kowalczyk a Łukasz Rozmysłowsky. Duo vydalo svoj debutový plnohodnotný album s názvom Tamagotchi, ku ktorému vystúpia počas mini-tour aj na Slovensku a v Česku. Poľská scéna má nesmierne veľa podobných kvalitných popových či indie umelcov a kapely, no Coals sú jedny z aktuálne najoriginálnejších zoskupení.

Album Tamagotchi je rozsiahly umelecký počin so 14 skladbami a dlhým, intenzívnym hudobným príbehom. Napriek tomu, že ide o kvalitný artpop, niektoré elektronické podklady a silné syntezátory v spojení so snovým vokálom vytvárajú temnú až tiaživú atmosféru, ktorá je však ideálna pre aktuálne ročné obdobie a dlhé večery. Určite by albumu prospela mierna redukcia a skrátenie playlistu.

Tamagotchi je dôkazon, že Coals sa stali vyspelými umelcami s presvedčivým autorským prejavom a širokým hudobným prehľadom, ktorý vedia pretaviť do svojej originálnej tvorby.

Na nahrávke nájdeme rôzne štýly a vplyvy cez 80-tkové elektro, bass music, dub, ambient, disco, pop, indie, trip-hop… Na tracku „VHS Nightmare“ dokonca dvojica rapuje do ťažkého a pomalého psychedelického beatu.

Ide rozhodne o solídny a dospelý projekt, s ktorým má duo skvelú šancu preraziť aj na medzinárodnej scéne. Určite tomu nahráva aj fakt, že väčšina trackov je v kvalitnej angličtine (čo nie je samozrejmosť pri slovenských kapelách) a aj predošlé úspechy. Coals si totiž pozvali do kultového rádia KEXP zo Seattlu a hrali aj na festivaloch ako OFF, Iceland Airways, Reeperbahn či pražskom Metronome.

fot. Maciej Gapiński 4

Tamagotchi Tour:

22. 11. 2017 Prešov, Wave klub (SK) 

24. 11. 2017 Brno, PRAHA / Fórum pro architekturu a média (CZ)

25. 11. 2017 Praha, Café v lese (CZ)

26. 11. 2017 Ostrava, Dock (CZ)

Sledujte COALS aj na Facebooku či Instagrame.

Text: Krištof Budke

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *