Tento  štvrtok  (8.2.) sa v žižkovských priestoroch hudobných subkultúr – Punctum odohrá trojica koncertov medzinárodného noise/experimentálneho zoskupenia vystupujúceho pod názvom akcií Cold Lake Tour.  V rámci európskeho turné tak prichádza aj do Prahy  elektronická temnota v zložení hudobníkov Emerge, Limited Liability Sounds a Last King of Poland, ktorých tvorbu spája podstata zdroju zvuku ako hlavná kvalita vstupujúca do rôznych možností ich variácie.  Zážitok modelácií surového zvuku je treba navštíviť naživo a pochopiť tak princíp ich vytvárania v kontexte pútavej performance.

>>> FB EVENT

EMERGE je nemecký hudobník inšpirovaný tradíciou minimalistickej experimentálnej noiseovej hudby sústreďujúci sa na generovanie zvukových štruktúr za zámerom vytvoriť atmosféru, ktorá ponúka širokú možnosť vlastnej interpretácie. Jeho výber zvukových zdrojov je výrazne limitovaný. Vo väčšine prípadov ide o impulz originálneho zvuku modelujúceho sa na základe rôznych techník. EMERGE využíva pôvodný surový materiál od rôznych umelcov, ktorý následne recykluje a pretvára. Silný dôraz vkladá do samotného zdroja zvuku, jeho kvality a možnostiam pretvorenia. EMERGE má tiež pod záštitou label Attenuation Circuit v Augsburgu, s ktorým organizuje množstvo akcií v oblasti experimentálnej hudby.

Za názvom LIMITED LIABILITY SOUNDS stojí poľský ambient/experimentálny sound artist a hudobný skladateľ Adam Mankowski. Jeho podstata tvorby je vyjadrená fúziou protikladu klasických, akustických zvukových textúr, ktoré prelína s digitálne elektronickými. LLS predstaví temný mix dronov, experimentálnej elektroniky a ambientu s občasným zásahom do noisu.

LAST KING OF POLAND (Tomasz Ryszard Jurczak) je poľský noisový hudobník vyrastajúci v Chicagu. Jeho tvorba by sa dala opísať ako identita kríz medzi dvoma rozdielnymi svetmi. Spojenie americkej drzosti a poľskej upjatosti, ktorú Jurczak prináša je počuť v znamení pulzujúcich slučiek hluku a akustických vĺn, nahrávok z každodenného života. Každá jeho performance je unikátna, v skrytých významoch vystupujúca ako príbeh cudzinca prechádzajúceho svoje cesty otvoreným sentimentálnym priestorom. V projekte Last King of Poland Jurczak predstaví svoj debutový album Insular, za sebou už ale v posledných rokoch má niekoľko nahrávok v spolupráci s rôznymi hudobníkmi. Posledným z nich bol aj japonský noiseový mág Go.

Text: Klára Mamojková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *