Slovenské filmy na festivale Fest Anča súťažili nielen o ocenenie Anča Slovak Award, ale taktiež o distribučnú cenu Anča D Award spoločnosti Film Europe Media Company. Ocenený film „Kovbojsko“ od talentovaného tvorcu Dávida Štumpfa sa tak dostane aj priamo do slovenských kín. Prečítajte si náš rozhovor s Dávidom. Zároveň sa dostane aj do televízneho vysielania prvého televízneho kanálu s výhradne európskou kinematografiou Film Europe Channel.

„Televízna a kino distribúcia je to najlepšie, čo môže film získať, pretože vďaka tejto cene sa dostane domáca snímka medzi tisíce ľudí. Sme radi, že takúto možnosť môžeme animovanému filmu ako jediný festival na Slovensku ponúknuť,“ zhodnotila riaditeľka festivalu Jana Slezáková.

0e6499f2a52da53bf5c266cec99de96b

6359efaa6a0fbf8b768f7c0abf6b8c90

Prvý vizuálny koncept pre film „Koniec“. Zdroj: Dávid Štumpf, Béhance

Okrem spomínanej Anča D Award dvojica Dávida Štumpfa a Michaely Mihalyiovej získala na odbornom pitching fóre aj cenu Fest Anča New Talents za film „Koniec“. Viac o tvorbe Dávida Štumpfa sa dozviete v našom rozhovore.

Kedy si začal pracovať na filme „Kovbojsko“ a ako si vlastne dostal tento nápad?

Na „Kovbojsku“ som začal pracovať zhruba pred dvoma rokmi, na začiatku bakalárskeho ročníka. Vtedy sme dostali zadanie na tému – drezúra. Na poslednú chvíľu som dostal nápad, že si urobím srandu a vymyslím akúsi “antidrezúru”. Mám rád western, a tak prišla myšlienka s opitým kovbojom, ktorý je neschopný si uvedomiť, že jeho kôň nie je živý, ale len obyčajný detský drevený koník. Keďže som mal málo času na prípravu, tak veľa vecí bolo improvizovaných a riešil som ich za pochodu. Väčšina nápadov vychádzala z môjho zápisníka, ktorý bol plný opitých kovbojov, nahých žien, banditov a sliepok.

https://vimeo.com/128179705

Znamená pre teba výhra Anča D Award a Fest Anča New Talents (spolu s Michaelou Mihályiovou) veľkú poctu?

Jasné! „Kovbojsko“ malo na Anči premiéru a okrem smiechu som dostal aj cenu. Distribučná cena je skvelá vec, pretože film sa dostane k ďalším divákom a dokonca bude aj v kine! A čo sa týka Fest Anča New Talents, tak pred samotným pitching fórom som mal veľký rešpekt kvôli porote, ktorú si veľmi vážim. Takto na verejnosti sme prezentovali projekt prvýkrát. Obidvaja máme strach rozprávať pred viac ako dvoma ľuďmi, tak nás o to viac teší, že sme mali pozitívny ohlas aj u poroty. Zároveň je pre nás veľmi podstatné zistenie, že náš projekt má potenciál.

Ako sa ti páčil tento ročník Fest Anče, čo si si užil najviac?

Tento ročník bol super a program sa mi zdal bohatší, ako minulé ročníky. Okrem toho, že sme mali veľa domácich úloh spojených s našim pripravovaným filmom, snažil som sa stihnúť čo najviac. Skôr som si vyberal prednášky a masterclassy (napr. Tomm Moore, Priit Pärn, Jan Naszewski alebo Genovéva Petrovits), tie obsahujú veľa cenných informácií, ktoré človek tak ľahko znova nezíska. Z filmov som si bol pozrieť hlavne súťaže krátkych filmov.

Na čom pracuješ momentálne?

Spolu s talentovanou Miškou Mihalyiovou pracujeme na krátkom animovanom filme s názvom „Koniec“, s ktorým sme sa zúčastnili aj Fest Anča New Talents. Práve v tomto období finalizujeme scenár a ideme do ďalšej fázy. Keď práve nerobím na filme, tak animujem seriál Vandy Raýmanovej a Michala Strussa „Drobci“. Väčšinou balancujem medzi týmito dvoma činnosťami.

Dávida Štumpfa môžete sledovať na Vimeu, jeho portfólio nájdete aj na Béhance. Úvodná foto: Juraj Starovecký

Otázky: Krištof Budke

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *