V bratislavskej SNG bude program prebiehať len do 17. 12. 2017 no aj napriek tom bude pestrý a venovaný najmä sprievodným podujatiam k prebiehajúcej výstave Fotograf Bazovský.

Aktuálne výstavy

nestex | nestála expozícia SNG

 od 17. 1. 2014, Esterházyho palác, 1. poschodie, Kurátori: Dušan Buran & Katarína Chmelinová

Nestála expozícia zbierok SNG z obdobia gotiky a baroka ponúka návštevníkom netradičný pohľad na najvýznamnejšie artefakty 15. až 18. storočia. Je rozdelená do šiestich sekcií, z ktorých každá maliarske a sochárske diela pozoruje z inej perspektívy. Prvá je nazvaná výraz & emócia, druhá je venovaná protikladu typ & indivíduum. Expozícia pokračuje dvojicou priestor & ilúziasvetlo & tma. Poslednými témami sú telo & gesto a život & smrť. Architektonický koncept výstavy umožňuje aj dočasné intervencie v expozícii (súčasné umenie, reštaurátorská dokumentácia, výstavné boxy na menšie kolekcie a pod.). Hoci vo väčšine prípadov ide – primerane obdobiu aj profilu zbierky – o nábožensky motivované diela, určujúcim posolstvom expozície nie je ani vysvetľovanie ich ikonografie, ani otázky datovania a štýlu. Naopak, ťažiskom prezentácie je v oveľa väčšej miere problematika funkcie, umeleckého zámeru a experimentu.

22256495_10155885734224345_179059984626907794_o

Fotograf Bazovský

17.11. 2017 — 15. 4. 2018, Esterházyho palác, 3. poschodie, Bratislava, Kurátori: Aurel Hrabušický, Alexandra Kusá

Výtvarné dielo Miloša Alexandra Bazovského (1899 – 1968) ako jedného zo zakladateľov modernej slovenskej maľby bolo už mnohokrát predstavené na výstavách a v publikáciách. Ale Bazovský ako fotograf má na pôde SNG prvú samostatnú výstavu.

Ako fotografujúci výtvarník mal síce medzi umelcami na Slovensku predchodcov (Ladislav Mednyánszky, Gustáv Mallý), bol však prvým, ktorý dokázal byť moderným výtvarníkom a moderným fotografom súčasne. Fotografický aparát používal (najviac v 30. – 40. rokoch 20. storočia) namiesto skicára, jeho pomocou budoval akúsi vizuálnu databázu motívov, ktoré sa neskôr objavili v jeho výtvarných dielach. Fotoaparát používal jednoducho ako jeden z ďalších výtvarných prostriedkov a komponoval priamo v jeho hľadáčiku. Vďaka tomu existujú viaceré tematické aj kompozičné paralely medzi jeho zábermi a niektorými kresbami a obrazmi.

23551021_10156041857259345_7012816293908078717_o

Bazovského zaujímali nielen tradičné vidiecke témy – v tomto smere bol akýmsi drsnejším a dokumentaristicky viac dôsledným náprotivkom Karla Plicku, ale aj rôzne prejavy moderného životného štýlu: šport, turistika, cestovanie. Často portrétoval aj svojich priateľov, najviac azda umelca s tragickým osudom – Arnolda Petra Weisza-Kubínčana.

Bazovský svoje snímky nepublikoval, ale v Archíve umenia SNG sa nachádza pomerne rozsiahly súbor negatívov a ten sa stal základom výstavy.

Ponuka sprievodných programov

Nedeľa 3. 12. | 16.00

Sunday Rest: Fotograf Bazovský

Rovnako moderne ako maľby dokázal Miloš Alexander Bazovský komponovať aj svoje fotografie. Často zachytával vizuálne zaujímavé súdobé motívy blízke dokumentu. Prednáška okrem predstavenia jeho tvorby priblíži aj moderný životný štýl v 30. a 40. rokoch 20. storočia na Slovensku.

Esterházyho palác, 3. poschodie, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava, Vstup voľný

Sunday, December 3 | 4.00 p.m.

Sunday Rest: Bazovský, The Photographer

Miloš Alexander Bazovský used the same modern approach in his paintings and in his photographs. He often captured visually interesting contemporary motifs close to the documentary style. The talk will introduce Bazovský artworks in the context of the modern Slovak lifestyle of the 1930s and 1940s.

Esterházy Palace, 3rd floor, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava, Free admission

Streda 6. 12. ½ 10.15 – 11.00 | Rodina

Malé divy: Kukátko

Umenie nemusí byť len otázkou estetického zážitku. Umenie otvára nové cesty spoznávania sveta. Presvedčiť sa o tom môžu tí najmenší – deti vo veku 1 – 4 rokov. Zistíme, že cez hľadáčik objavíme to, čo sme si voľným okom nevšimli.

Esterházyho palác, 3. poschodie, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava, Vstupné: 2 € / rodina, R: barbora.tribulova@sng.sk

SNG KUK

Sobota 9. 12. | 15.00– 18.00 | Rodina

Mikuláš v SNG

Netradičnú mikulášsku atmosféru môžete u nás zažiť aj tento rok. Budeme cestovať v čase aj v priestore, nakukneme do minulosti, poprechádzame sa neznámymi cestičkami a možno sa nachvíľu ocitneme aj v budúcnosti.

Esterházyho palác, 1. a 3. poschodie + Berlinka, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava, Vstupné: 4 € / rodina

R: barbora.tribulova@sng.sk

Nedeľa 10. 12. | 15.00

Siesta v galérii: Fotograf Bazovský

Nedeľný pohodový výklad predstaví doteraz málo prezentovanú fotografickú tvorbu maliara Miloša Alexandra Bazovského.

Esterházyho palác, 3. poschodie, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava, Vstup voľný

Pondelok 11. 12. | 19.00

Fotopondelok

Fotopondelkové stretnutia fotografov a priaznivcov fotografie sú živé, tematicky zamerané vstupy, počas ktorých fotografi rôznych žánrov a zamerania diskusnou formou predstavia svoju aktuálnu tvorbu. Fotografom ponúka možnosť získať spätnú väzbu na svoje projekty a fotopubliku zasa dozvedieť sa niečo nové.

Moderujú: Veronika Markovičová, Peter Marek (Fotoprojekt, o. z.), Esterházyho palác – Berlinka, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava, Vstup voľný

SNG3

Utorok 12. 12. | 18.00

Hudba dneška v SNG  #25: VENI 30 (1)

Piaty ročník cyklu Hudba dneška v SNG uzatvorí v poradí 25. koncert, ktorým sa  zároveň začne séria podujatí pri príležitosti 30. výročia vzniku dnes už legendárneho slovenského súboru VENI ensemble. Od prvého verejného koncertu vo februári 1988 toto zoskupenie skladateľov a interpretov zásadným spôsobom profilovalo domácu avantgardnú hudobnú scénu. Za 30 rokov existencie sa v ňom vystriedalo viac ako 250 domácich a zahraničných umelcov. V ostatných rokoch sa viacerí predstavitelia ansámblu venujú najmä pedagogickej činnosti v rámci otvorenej platformy VENI ACADEMY.

Na koncerte v SNG uvedie súbor výber skladieb zo svojho kľúčového repertoáru a predstaví aj novinku austrálsko-srílanskej skladateľky Nirmali Fenn.

Program:

La Monte Young – Composition 1960 #7 (1960)

Daniel Matej – In the End… (1989), NICE (2005) a jaune, bleue, rouge (1997)

James Tenney – Harmonium #5 (1978)

Giacinto Scelsi – Ko-Lho (1966)

Nirmali Fenn – The Edge of Self (2013)

Martin Burlas – 13 (1989)

VENI ensemble:

Veronika Vitázková – flauta,  Ronald Šebesta – klarinet, Milan Osadský – akordeón, David Danel – husle, Milan Paľa – viola, Andrej Gál – violončelo, Adam Matej a Jonatán Pastirčák – zvukový dizajn, zvukový záznam, Daniel Matej, umelecký vedúci – syntetizátor, elektronika

Cyklus HUDBA DNEŠKA V SNG v dramaturgii Daniela Mateja sa uskutočňuje s grantovou podporou Fondu na podporu umenia, Hudobného fondu, SOZA a Bratislavského samosprávneho kraja pre spoluorganizátora projektu InMusic.

Esterházyho palác, 1. poschodie, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava, Vstupné: 4 € / 2 €

Nedeľa 17. 12. | 15.00

Vianočná siesta v galérii: Nestex

Ktorý svätec je zodpovedný za to, že na Vianoce mávame stromček? Kto sú vlastne anjeli, neodmysliteľný symbol Vianoc? Na tieto i ďalšie otázky, spojené s najčarovnejším obdobím v roku, odpovie lektorka Barbora Mistríková na výstave gotického a barokového umenia.

Esterházyho palác, 1. poschodie, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava, Vstup voľný

Zdroj: TS SNG

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *