Medzinárodný festival animácie Fest Anča prináša tento rok už po 13. raz výber toho najlepšieho z domácej a zahraničnej animovanej tvorby. Za svoj tematický fokus si tento rok organizátori vybrali mimoriadne aktuálnu tému DEŇ PO. V rámci nej sa do programu dostali napríklad kultový japonský animovaný film o Hirošime Bosý Gen alebo debut Jana Švankmajera Něco z Alenky. Mimoriadny priestor venujú toho roku dramaturgovia aj pohľadu na domácu animačnú scénu. Fest Anča 2020 sa uskutoční 27. – 30. augusta 2020 v Žiline.

Deň po vo filmoch aj mimo nich

Nosná festivalová téma DEŇ PO je tento rok opäť spracovaná naprieč celým obsahom festivalu. Zaoberať sa ňou bude 6 špeciálnych fokusových sekcií, ktorých kurátorkou je druhý rok po sebe česká filmová teoretička Eliška Děcká. Ponesú názvy ako „Apokalyptické konce a nové začiatky“, „After-after Party“ alebo „Návraty prírody“ a zaradené sú v nich aj filmy slovenských animátorov Dávida Štumpfa (Woo-hoo!) alebo Matúša Vizára (Pandy).

„Rozhodli sme sa, že sa v tematickom fokuse postavíme najrôznejším globálnym i osobným apokalypsám, stratám a novým začiatkom tvárou tvár: s humorom (aj keď často čiernym), optimizmom (hoci niekedy nepatričným) a hlavne s pokojom a nadhľadom, ktorý môže vychádzať ako z bohatej životnej múdrosti, tak i z do neba volajúci naivity,“ vysvetľuje Eliška Děcká vo svojom kurátorskom príhovore.

Fest Anča pred Novou Synagógou, Žilina, Foto: Šimon Lupták

Na festivalovú tému sa napája aj výber celovečerných filmov. Tento rok nimi budú český polo-hraný polo-animovaný film Něco z Alenky (1988), dlhometrážny debut Jana Švankmajera, ktorý je variáciou na Alicu v krajine zázrakov a zároveň príbehom o osobnej premene v kontakte so silnými neobyčajnými skúsenosťami. Ďalej sa publiku predstaví japonská anime legenda Bosý Gen (1983), natočená podľa spomienok Keidžiho Nakazawu, ktorý v detstve prežil zhodenie atómovej bomby na mesto Hirošima.

Program celovečerných filmov uzavrú dve americké snímky nielen pre deti – dlhodobo neprávom prehliadaný Iron Giant (1999) o stretnutí malého chlapca s mimozemským robotom a Oskarom ocenený Rango (2011) o domácom chameleónovi, ktorý sa nechtiac vydá na cestu hrdinu a rozhodne sa zachrániť ekologicky spustošené mestečko uprostred púšte.

Okolo témy DEŇ PO je koncipovaný aj sprievodný program a celá komunikácia 13. Fest Anče. V rámci programu sa budú môcť návštevníci zúčastniť napríklad workshopu výroby rúšok s umeleckým kolektívom Kundy Crew, tematická čítačka, prehliadky jedného zo žilinských krytov civilnej obrany alebo predstavenia českého divadla TV Estráda o hľadaní pohody a úniku na českom vidieku zoči voči klimatickou krízou sužovanej krajine.

Fest Anča 2019, Foto: Šimon Lupták

Spotlight pre Slovensko

Výrazná časť festivalového priestoru je tento rok venovaná špecificky slovenskej tvorbe. Festival na svojom trinástom ročníku privíta iba jedného hlavného hosťa – slovenské animátorské duo Ové Pictures, ktoré odprezentuje desať rokov svojho pôsobenia na scéne. Animátorky Veronika Obertová a Michaela Čopíková úspešne tvoria vlastné projekty, svoju prácu však prezentujú aj cez renomované zahraničné spolupráce. Za svoje filmy získali celý rad ocenení: od národnej filmovej ceny Slnko v sieti až po ceny zo zahraničných festivalov.

Silné domáce zastúpenie je tento rok opäť aj v oficiálnom festivalovom výbere – tak ako vlani, aj tento rok bolo možné z množstva prihlásených filmov vytvoriť súťažnú aj nesúťažnú slovenskú sekciu. V tej súťažnej sa objavujú mená ako napríklad Vanda Raýmanová a Michal Struss, Marta Prekopová a Michal Blaško, Lívia Suchá alebo Dávid Štumpf a Michaela Mihalyi. Poslední menovaní sa predstavia s filmom SH_T HAPPENS, s ktorý premiérovali vlani v Benátkach a získali aj nomináciu na festivale Sundance.

Domáca animácia sa navyše objaví aj v ďalších troch špeciálnych sekciách. Prvá z nich bude venovaná oceňovanej domácej sérii Tresky Plesky z dielne animátorky Veroniky Kocourkovej, druhá projektu Drobci Vandy Raýmanovrej, ktorej súčasťou bude aj tematický workshop pre deti. V treťom špeciále sa zas odprezentuje animovaná tvorba z pražského FAMU, v ktorej je výrazný presah na slovenskú tvorbu, keďže mnohí domáci animátori študujú práve na renomovanej pražskej filmovej škole.

Slovenská animácia dostane priestor aj formou dvoch výstav. Súčasťou festivalu budú tento rok Dreams of Eden mladej animátorky Kriss Sagan a výstava projektu Domased, ktorým českí a slovenskí animátori reagovali na korona krízu a nutnosť ostať na jar 2020 dlhšie doma.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Svet trápia aj iné problémy, ktoré domasedenie rozhodne nepotrebujú. Tak sa každodenný online Domased uzatvára. #domased #nesedimedoma #byefornow

Príspevok, ktorý zdieľa DOMASED (@domasedime),

Úspešný súťažný ročník

V súťažných filmových sekciách tento rok púta pozornosť množstvo prihlásených filmov na festival – organizátori ich dostali až rekordných 1650 zo 65 krajín sveta.

Do programu sa ich dostalo najlepších 250. Za pozornosť medzi nimi stoja viaceré známe animátorské mená či niekdajší držitelia ocenení z predošlých ročníkov festivalu – medzi nimi napríklad Peter Millard, Max Hattler, Julia Ocker, Lena von Döhren, Milos Tomić či viaceré filmy z katalógu prestížnej distribučnej spoločnosti MIYU Distribution.

Popri nich sa však do tohtoročného výberu filmov dostali aj originálne nové mená. „Fest Anča si dlhodobo zakladá na rôznorodosti a unikátnosti programu,“ hovorí riaditeľka festivalu Ivana Sujová.

Koncerty, party aj minikonferencia

Súčasťou festivalového programu bude, ako obvykle, okrem súťažných animovaných filmov aj industry program pre filmových profesionálov a bohatý nefilmový program – koncerty, party, workshopy, diskusie aj obľúbená Pecha Kucha Anča.

V nefilmovej časti programu čakajú tento rok napríklad live vystúpenia Isobutane v špeciálnej trojčlennej zostave, trnavského rapera Fvck_Kvlt alebo celkom nový projekt hudobníka Dominika Nováka známeho napríklad z Blackwood Incident, tentokrát pod názvom Katov Syn(th). DJ sety odohrajú už takmer stálica Fest Anče Stroon, DJka Tea Tralna, bratislavskí FLÄSH DJs a vychádzajúca hviezda domácej techno scény Kristie Kardio.

Fest Anča tento rok navyše spolupracuje s festivalom Sensorium, ktorý pre rok 2020 expanduje z Bratislavy aj do ďalších miest. Do Žiliny prinesie jednodňovú minikonferenciu o umení, dizajne vede a technológiách na tému Novej senzibility. Hlavnými hosťami bude novomediálne štúdio OUCHHH, ktoré svojou interdisciplinárnou expertízou skúma hranice vzťahov medzi architektúrou, umením, vedou a umelou inteligenciou, a slovenská ilustrátorka Ivana Palečková, ktorá je, okrem iného, autorkou identity niekoľkých úspešných ročníkov Fest Anče.

Medzinárodný festival animácie Fest Anča je jediný slovenský multimediálny festival zameraný na animovaný film primárne pre dospelého diváka. Každoročne sa koná v kultúrnych centrách Nová Synagóga a Stanica Žilina-Záriečie.

Cieľom festivalu je prezentovať súčasné progresívne animované filmy spolu s tým najlepším z histórie žánru.

► Vstupenky v obmedzenom počte sú v predpredaji už teraz!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *