Regulárny X. ročník festivalu Hradby Samoty sa síce presunul na rok 2021, na poslednú chvíľu bolo rozhodnuté  na plánovanom mieste v kaštieli v Moravanoch nad Váhom zorganizovať aspoň menšiu náhradu – Mikrohradby Moravany ´20.

Počas 2 dní a 2 nocí oživí tajuplné priestory nielen experimentálna, či elektronická hudba, na festivale môžete toho očakávať omnoho viac: rozsiahlu expozíciu výtvarných diel na 3 podlažiach kaštieľa a v priľahlom anglickom parku vo forme výstavy Artrooms Moravany 2, komentovanú prehliadku výstavy, svetelno-zvukové inštalácie, prednášku o bizarnom východe, ale aj o tematike nevyužívaných budov, site-specific performance, či čajovňu.

Festival je vo svojom koncepte už od roku 2010 úzko spätý s jedinečnými miestami, na ktorých sa koná. S úctou sa uchyľuje medzi historické múry kultúrnych pamiatok v rámci Slovenska i Česka (v minulosti zrúcaninu hradu Cimburk u Koryčan, Holíčsky zámok, Hrad Veveří, kaštieľ v Jelšave, Zámok Rosice, kaštieľ v Moravanoch nad Váhom). Mnohokrát sú to žiaľ schátrané stavby, festival sa im však snaží dopomôcť prinavrátiť život a kultúrnymi aktivitami ich dostáva do povedomia. Doposiaľ hostil viac než 240 hudobných účinkujúcich, vyše 90 vizuálnych umelcov, básnikov a performerov, počas ročníka v Jelšave bol súčasťou programu dokonca aj poznávací výlet po technických pamiatkach Gemera. Aj keď sa v rámci festivalov jedná o malé podujatie, každoročne naň prichádzajú nadšenci z celej Európy.

Aktuálny špeciálny ročník Mikrohradby Moravany ´20 sa po druhý krát bude konať v kaštieli v Moravanoch nad Váhom, kde si minulý rok našiel úžasné zázemie a vynikajúcu partnerskú spoluprácu.

Dva dni, dve noci, dve hudobné pódiá

Aj keď sa znížil počet dní trvania festivalu na dva z obvyklých troch, dve hudobné pódiá zostávajú a myslíme si, že program je nemenej zaujímavý. Bude zahŕňať rôzne hudobné počiny z experimentálnej scény od ambientu, drone, noise, experimentálnej elektroniky, post punk, industrial, neofolk, minimal, neoklasika, techno… Bude to skrátka pestré. Vo vystúpeniach taktiež nebudú chýbať audiovizuálne prvky, časť kaštieľa zaodeje svetelná inštalácia.

Na festivale sa predvedie takmer 30 hudobných vystúpení, stručne priblížiť program nie je najjednoduchšie. Sme veľmi radi, že v tejto výnimočnej situácii pozvanie prijali aj projekty zo zahraničia a môžeme tak návštevníkom opätovne priniesť medzinárodný lineup, aj keď s výraznejšie zastúpenou česko-slovenskou scénou. To však dáva priestor na predstavenie domácej scény, na ktorú možno niekedy nie je toľko priestoru. Headlinerom je dánsky projekt OF THE WAND AND THE MOON umelca Kima Larsena, ktorý je poprednou osobnosťou v rámci žánru atmosférického experimentálneho neofolku. Premiérovo na Slovensku vystúpi práve na Mikrohradbách. Z Poľska sa predstaví duo SIKSA, v súčasnosti asi najkontroverznejší poľský projekt, ktorého radikálne a nemilosrdne úprimné performance sústavne a systematicky drtia patriarchiát. Ich minimalistická hudba kontrastuje s okázalou javiskovou prezentáciou speváčky, kombinovanou s prvkami monodrámy, kontroverzného naratívu a extravagantnými kostýmami. Texty speváčky Aleksandry Dudczak (ktoré boli tiež publikované v magazíne Wakat) sa zaoberajú témami feminizmu, politiky a popkultúry pomocou humoru, irónie a pastiche, ale i s podnetnou vážnosťou.

Zo zástupcov českej scény privítame tiež viacero rôznorodých projektov: KAREL BRAUN AND THE BLACK MAGIC – projekt Martina Karvaya lavírujúci na pomedzí experimentálnej hudby, elektroniky a poézie; zbrusu nový drone / martial / industrial projekt hudobníka Willhelma Grässlicha BLIND RULER CURSED LAND (ktorého môžete poznať aj ako Uncle grasha´s flying circus); drone / ambientných SWEEPS 04, improvizačný psychedelický noise ZABLOUDIL(A), ktorí sú aktívni už od roku 1987!; nový projekt kreatívneho kolektívu Pavel Ondračka / Evropská Unie NEMOCNÝ PUCH LESA, ktorí predvedú nevídanú zmesku žánrov noise / esoteric / dychovka; dub – beduínsky romantizmus ARABIAN FAMILY PAYBACK v produkcii dlhoročného harcovníka, ktorého môžete poznať cez projekty ako Drén alebo Angel Epilepsia. Jeho vystúpenie bude sprevádzané site-specific performance zoskupenia GENGENG. Ako už teraz vidno, o jedinečné experimentálne a avantgardné vystúpenia nebude núdza.

Domáca slovenská scéna bude hojne zastúpená. Z ambientných vôd to bude napríklad bratislavský hudobník a producent WHITHE, audiovizuálny projekt FONTANELA, minimal / neoclassical / ambientný projekt UNTITLED SEA, prímes dronu k ambientu pridá svetoznámy projekt STROM NOIR, ktorý prvkami industrialu / noizu / dronu / funeral doomu vystupňuje KRAGROWARGKOMN, experimentálny noise  zadelia NOITT + ZINTAER. Ukáže sa aj známa postavička slovenskej kultúrnej scény SAMČO, BRAT DÁŽĎOVIEK, ktorý okrem hudobného vystúpenia dá aj prednášku. Kto má rád projekty zamerané na tanečnejšiu nôtu, príde si na svoje pri vystúpeniach účinkujúcich ako THXM, MARAKI, TEAPOT, PREDSKOKOKAN OTROK, ONNN, či ALICE VOLF.

Výstava Artrooms Moravany 2

Návštevníci festivalu si budú môcť počas denného sprievodného programu prezrieť rozsiahlu výstavu vizuálneho umenia Artrooms Moravany (2), ktorá je k dispozícii verejnosti počas víkendov v priebehu celého leta. Nebude chýbať ani odborná prehliadka s riaditeľkou výstavy Zuzanou Sabovou.

Druhý ročník medzinárodnej umeleckej výstavy Artrooms Moravany (2) prináša do priestoru kaštieľa v Moravanoch nad Váhom diela vyše tridsiatich súčasných vizuálnych umelcov a umelkýň domácej i zahraničnej výtvarnej scény. Práce autorov a autoriek v zastúpení socha, maľba, fotografia, textilný objekt, performance, svetelná inštalácia a iné médiá budú rozložené v troch podlažiach kaštieľa do priestoru 24 komnát. Rovnako je využitý aj kaštieľny park, ktorý slúži na prezentáciu veľkorozmerných sochárskych a objektových inštalácii od rôznych autorov. Aktuálnym ročníkom sa výstava tematicky zameriava na prehodnotenie prístupu človeka k prírode v rámci témy „Sme príroda, ktorá sa bráni“.

V ponuke toho bude omnoho viac a už toto krátke predstavovanie je pre mnohých z vás vyčerpávajúce a možno vám to ani veľa nenapovie….Všetky potrebné informácie nájdete na oficiálnom webe festivalu, ako aj na Facebook evente – skúste si vyčleniť jeden večer, vypočuť si aspoň zopár zo spomínaných mien a objaviť možno doposiaľ nepoznanú atmosférickú hudbu, ktorá vás bude skutočne baviť. Cestou je aj nechať sa prekvapiť inšpiratívnymi experimentálnymi vystúpeniami priamo na kaštieli.

Súčasťou programu festivalu budú aj prednášky, performance, pohyblivá výstava, audiovizuálne inštalácie, chýbať nebude ani čajovňa. Vzhľadom k aktuálnej bezprecedentnej situácii síce návštevníkom odporúčame zabezpečenie ubytovania v niektorom z množstva ubytovacích zariadení v okolí (svetoznáme kúpeľné mesto Piešťany je ozaj len na skok), k dispozícii bude aj útulné stanové mestečko priamo v kaštieľnom parku – stanovať tak bude možné priamo medzi objektovými a sochárskymi inštaláciami, ktoré sú tu umiestnené – jedinečný zážitok.

21.-22. august 2020, kaštieľ Moravany nad Váhom, Mikro Hradby Moravany.

Zdrpj: TS Hradby Samoty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *