I v současné době lze stále ještě považovat za jistý druh zázraku, když se povede uspořádat hudební festival, v rámci kterého jsou představeny různorodé hudební proudy pohybující se z větší části mimo komerční koryto hudebního show businessu. Psát o podobných akcích zdá se být téměř povinností, zvláště vezmeme-li v úvahu fakt, že jde v mnoha případech o možnost vidět i slyšet naživo hudebníky, kteří do České republiky běžně nejezdí.

Festival Spectaculare, jehož třetí ročník proběhne v Praze v termínu od 20. ledna do 12. února v Paláci Akropolis a dále v Cross Clubu, Jazz Docku a KD Vltavská, představí podle dramaturga festivalu Josefa Sedloně aktuální výběr ze současné světové elektronické, ambientní, experimentální, vážné i jazzové hudby. K hudebním koncertům festival přidá i workshopy, zaměřené na vybrané aspekty výroby i propagace hudby ve světě (např. Sofia Ilyas – její jméno bylo dlouhou dobu spojeno s londýnským labelem Erased Tapes, který spolupracuje například s Nils Frahmem, Peterem Broderickem nebo s Ólafur Arnaldsem – představí svou vizi hudebního marketingu a činnost vlastní promoagentury), nebo filmová představení (v kinech Bio Oko a Světozor).

Festivalem proklamovaná multimediálnost programových sekcí, zaměřená v mnoha případech na experimentální propojení hudby a obrazu (většina hudebních vystoupení pracuje s vizuálními projekcemi), popřípadě na spojení hudby (zvuků) a pohybu lidského těla (tance), umně koresponduje s aktuálními trendy nejen ve světě elektronické, ambientní či čistě experimentální hudby, ale také s oblastí velmi rozšířených intermediálních studií, zaměřených právě na umělecké spojení více mediálních forem v rámci jednoho uměleckého díla. S čistým svědomím lze doporučit vše z programu festivalu Spectaculare, podrobný popis i s odkazy lze najít na webu festivalu v sekci „Program“, kde každý zájemce získá potřebné informace o daném interpretovi či interpretce. Přesto si dovolím vybrat tři koncerty, které se z mého pohledu zdají být nejatraktivnější:

V úterý 26. 1. od 19.30 se v Jazz Docku představí britský hudebník Will Samson a rakouský bubeník a hráč na perkusivní nástroj Hang Manu Delago. Zatímco původně folkový písničkář Will Samson, kterému v roce 2015 vyšla deska Ground Luminosity vydaná na francouzském labelu Talitres a na které se podílel i americký písničkář a multiinstrumentalista Benoit Pioulard, svými ambientně aranžovanými skladbami oslavuje radost z cestování i smutek ze samoty, rakouský hudebník Manu Delago společně se svým uskupením Manu Delago Handmade představuje ojedinělý projekt zaměřený na hudební variaci nástroje Hang v kontextu různorodých hudebních směrů a stylů. Duo Living Room založené v roce 2006 s klarinetistou Christoph Pepe Auerem a pozdější spolupráce Delaga s Björk na albu Biophilia jen podtrhují atraktivnost tohoto vystoupení.

Ve středu 27. 1. od 19.00 ve Velkém sálu Paláce Akropolis proběhne showcase londýnského labelu Erased Tapes, v rámci kterého se představí tři hudebníci: japonský hudebník Masayoshi Fujita, britský skladatel Michael Price a londýnský producent Ryan Lee West neboli Rival Consoles. Možnost vidět a slyšet na jednom místě tři různé představitele jednoho specializovaného hudebního vydavatelství může být samo o sobě zajímavým vhledem do dramaturgie dnes již známého a uznávaného labelu. Každý z účinkujících ale představuje i samostatný a v mnoha ohledech originální hudební koncept. Masayoshi Fujita miluje vibrafon, který se v jeho skladbách stává ústředním bodem převážně ambientních a částečně i jazzových kompozic. Poslední dvě alba (Stories, 2012 a Apologues, 2015), z nichž nejnovější bylo již vydáno právě u Erased Tapes, představují ideální vhled od jinak mnohem bohatšího hudebního světa tohoto japonského (žijícího ale v Berlíně) umělce. Skvělým příkladem jeho ambientních poloh může být například dvanáctiminutová kompozice „Story of Waterfall“ z alba Stories.

Britský skladatel Michael Price je naopak představitelem spíše moderní vážné hudby, českému posluchači je znám především díky své hudbě k seriálu Sherlock nebo díky svým skladbám nebo aranžím k filmovým hitům (Láska nebeská, Pán prstenů atp.). Jeho sólová dráha je pochopitelně spojena s Erased Tapes, a to v podobě dvou alb A Stillness (EP 2012) a Entanglement (2015). Půjde jistě o zajímavý kontrapunkt k minimalismu Masayoshi Fujita. Producent Ryan Lee West byl vůbec prvním subjektem, který si Erased Tapes vybraly (tehdy si ještě říkal Aparatec). Jeho poslední album Howl (2015) je podle mnohých elektronickou hudební událostí minulého roku (dokonce se píše, že jde o sourozence hudby Nilse Frahma nebo Ólafura Arnaldse). Jeho afinita k rockové hudbě by možná mohla oslovit i širší publikum.

Ve středu 3. 2. od 19.30 se ve Velkém sále Paláce Akropolis představí dva umělci reprezentující moderní elektroniku a post rockovou hudbu na jedné straně a ambientní minimalismus a moderní vážnou hudbu na straně druhé. Německý producent Uwe Zahn (neboli Arovane) je již zavedeným jménem ve světě elektronické hudby a svým stále se vracejícím zájmem o ambient (v poslední době i ve spolupráci s řeckým hudebníkem Hior Chronikem) představuje ideální příklad vývoje elektronické scény německého Berlína převážně spojené s techno a IDM komunitami (viz např. slavná kompilace Warp Records nazvaná Artificial Intelligence z roku 1992). Řecký ambientní hudebník spojující klavír se zvuky elektronické hudby a různorodých hracích skřínek, který spolupracuje i s významnými umělci vážné hudby (například s vokalistkou Natalia „Tba“ Beridze), má v mnohém blízko ke stylu „prepared piano“ německého pianisty a skladatele Hauschky (viz jeho spolupráce se slavnou houslistkou Hilary Hahn na albu Silfra z roku 2012). Jejich vzájemné vystoupení (i hudební spolupráce) jistě bude zajímavým zážitkem.

Dále se v rámci programu festivalu Spectaculare představí přední belgická jazzová zpěvačka a hráčka na flétnu Melanie de Biaso (21. 1. od 19.30 ve Velkém sále Paláce Akropolis), v Berlíně žijící s českými kořeny zpívající britská hudebnice Emika společně se slovenským hudebníkem a producentem Stroon (ze slovenského labelu Exitab) se představí v pátek 29. 1. od 19.30 taktéž ve Velkém sále Paláce Akropolis.

emika_kreuzberg_karen_vandenberghe

Emika Foto: Karen Vandenberghe

V sobotu 30. 1. v Chemistry Gallery proběhne showcase amerického labelu n5MD, v rámci kterého se objeví na jednom pódiu italská elektronicko-postrocková kapela Port-Royal, francouzský projekt Ocoeur elektronického hudebníka a grafického designéra Francka Zaragoza (jde o náhradu za amerického producenta a skladatele bvdub, vlastním jménem Brock Van Wey, který se rozhodl podle informací organizátorů festivalu věnovat se duchovnějším záležitostem) a britská dvojice Vittoria Fleet, která produkuje hudbu ve stylu electro-popu.

Ve čtvrtek 4. 2. v Cross Clubu vystoupí německý producent Frederic Robinson společně se švýcarským producentem a klávesistou Kordzem, aby českému publiku představili svůj hudební projekt zaměřený na vzájemné spojitosti drum’n’bassu a vážné a jazzové hudby. Doplní je slovenské duo KeOSz a FVLCRVM. Festival Spectaculare bude zakončen 12. února hudebně-tanečním vystoupením Prague New York Effects, které propojí hudbu Lenky Dusilové a tanec newyorské umělkyně Tendayi Kuumba.

Rozhovor s dramaturgem festivalu Josefem Sedloněm zde.

Autor: Michal Kříž, spolupracovník Swine Daily

Cover Foto: Manu Delago, i-D Vice

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *