V Banskej Štiavnici prebiehal minulý týždeň už 18. ročník známeho letného filmového semináru 4 ŽIVLY. Trval dokopy päť dní a vyvrcholil v nedeľu. Napriek nepriazni počasia sa seminár niesol v príjemnej atmosfére a návštevníkom ponúkol takmer štyri desiatky projekcií. Tie boli tvorené hranými, dokumentárnymi, animovanými, ale i experimentálnymi filmami z rôznych krajín.

4zivly_amfiteater (1)

Seminár 4 ŽIVLY patrí na Slovensku medzi jeden z najstarších filmových podujatí. Skladá sa z dvoch edícií – letná a zimná, pričom každý ročník je charakteristický inou témou. Hlavnou témou tohto letného ročníka bola Mladosť a program bol bohatý a zaujímavý. Filmové predstavenia sa premietali nielen v klasických kinosálach, ale aj v Amfiteátri či nádvorí Starého zámku, kde boli premietané nemé filmy ozvláštnené živým hudobným sprievodom. Za zmienku stoja taktiež slovenské premiéry filmov Môj svet je disco a Toto je môj svet.

4zivly_kino (1)

4 ŽIVLY tento rok ponúkli viac ako 40 filmových predstavení

Súčasťou programu neboli len filmy, ale aj koncerty, prednášky, vernisáže a workshop o nových médiách projektu Neviditeľná Štiavnica, ktorý predstavil na festivale svoje vizuálne a audiovizuálne inštalácie už niekoľkokrát.

Teoretickej prednášky, ktorá bola doplnkom workshopu z predchádzajúceho dňa, sme sa zúčastnili aj my. Hlavnou témou bol Net art – jeho vývoj od úplných počiatkov až po dnešok. Zaujímavé bolo predvedenie niekoľkých príkladov toho, ako internetové umenie vyzerá, akým smerom sa uberá a taktiež diskusia, ktorá nastala po prezentácii. Nielen dospelí, ale i detské publikum malo na 4 živloch o program postarané. Sekcia Detské 4 živly ponúkla nielen filmy pre najmenších, ale aj tvorivé dielne a hudobný workshop.

Sobotňajší večer vyvrcholil koncertom medzinárodnej multiinštrumentálnej kapely Gonsofus, ktorá spája niekoľko hudobných štýlov. Kapela vytvorila výbornú atmosféru a na terase predviedla energickú show, počas ktorej jej dvaja členovia vystriedali niekoľko hudobných nástrojov. Takmer v identickom čase prebiehal koncert Impact Trio.

14053650_10154403765532311_131710602163437039_o

Organizácia festivalu bola miestami chaotická. Nie vždy bolo jednoduché nájsť priestory, v ktorých sa odohrávali jednotlivé predstavenia. Príjemným prekvapením bol však pomerne veľký počet návštevníkov a taktiež výber filmov, ktoré boli naozaj rôznorodé. Prostredie Banskej Štiavnice, v ktorej sa seminár každoročne odohráva, len umocňuje výbornú atmosféru a návštevníkom prináša možnosť spoznať históriu a krásu tohto mesta. Ako sme spomínali, filmový festival má každoročne dve edície – letnú a zimnú. Najbližšia sa bude konať už vo februári, na kedy je pripravený v poradí 6. ročník Zimného filmového seminára.

Rozprávali sme sa s organizátormi o priebehu festivalu 4 ŽIVLY a o tom, aké bude ďalšie vydanie v zime. Prečítajte si náš rozhovor tu:

4 ŽIVLY sú na Slovensku uznávaným filmovým festivalom s dlhoročnou tradíciou. Aké je to organizovať také veľké podujatie? Majú oň ľudia stále záujem?

Zorganizovať filmový festival, alebo presnejšie seminár v jeho letnej aj zimnej edícii, si vyžaduje celoročnú prácu. Vždy po skončení letných 4 ŽIVLY začneme pracovať na príprave nasledujúceho ročníka, ktorý začne komornejším zimným seminárom na konci februára a pokračuje väčším letným podujatím druhý augustový týždeň. Máme pomerne malý organizátorský tím, ale napriek tomu sa snažíme 4 ŽIVLY každoročne obohacovať o nové prvky, keďže návštevnícka základňa sa rozširuje a požiadavky svojím spôsobom rastú, čo nás nesmierne teší. Z maličkého podujatia od zanietencov pre zanietencov sa postupne stala jedna z najväčších akcií banskoštiavnického kultúrneho roka a my sa zo všetkých síl snažíme latku každým rokom o kúštik posunúť.

Ako hodnotíte tohtoročný letný ročník filmového seminára 4 ŽIVLY?

Hoci to na začiatku 18. ročníka vyzeralo, že počasie mu priať nebude, napokon sme s ním uzavreli dohodu a trúfam si povedať, že podujatie dopadlo aj vďaka tomu výborne. Nočný banskoštiavnický chlad ustúpil, mali sme často naplnené kinosály, podarili sa premietania pod padajúcimi hviezdami aj ohlasy sa k nám zatiaľ dostávali pozitívne. To všetko nás motivuje do práce na nasledujúcom ročníku.

Čím sa inšpirujete pri vytváraní programu?

Na konci letných 4 ŽIVLOV zvykne mať dramaturgický tím poradu a zvoliť tému nasledujúceho ročníka. Tej dávame pár týždňov na dozretie, navrhujeme filmy, ktoré by mohli vyskladať pestrý program, zastrešený práve tou témou a ak sa z nich začne rysovať zaujímavá mozaika, definitívne si ju začiatkom jesene potvrdíme a začneme filmy triediť, pridávať návrhy na sprievodné podujatia a vyčleňovať podtému, ktorá si zaslúži samostatný priestor, ktorý jej môžeme venovať na zimnom filmovom seminári.

Inšpiruje nás vždy téma samotná, keďže dramaturgický tím pátra najmä vo svojich osobných databázach napozeraných filmov, ale často sa stáva, že nás inšpirujú aj aktuálne udalosti. 4 živly nechcú byť podujatím odtrhnutým od spoločenského diania a často téma poskytuje priestor pre jeho reflexiu – v rámci témy „mladosť“ sme tak  napríklad premietli študentské dokumenty v pásme Budíček s extrémizmom, ktoré sa vyjadrovali k mimoriadne aktuálnej a pálčivej otázke.

4zivly_deti

Na čo sa môžeme tešiť v zimnom ročníku?

Zimná verzia seminára sa vždy venuje jednej podtéme „veľkej” letnej témy, o ktorej si myslíme, že si zaslúži väčší priestor, než aký by sa jej popri ostatných podtémach ušiel v lete. Keď sme pre rok 2016 zvolili na leto tému „mladosť”, vystúpila z nej podtéma „rebélia” a ukázala sa byť pre zimný seminár výbornou voľbou. Ponúkla skvelé filmy, umožnila pozvať zaujímavých hostí, z čoho vyplynuli podnetné prednášky a diskusie, doplnené večernými párty. Téma pre nasledujúci rok sa v tejto chvíli formuje, ale je podmienkou, aby sme na jej základe vedeli vystavať minimálne rovnako zaujímavý program.

Autor textu: Anna Mária Brijáková, Foto: 4 živly

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *