Helena Hauff vystúpi tento rok na festivale Pohoda 2018 v Trenčíne. Keďže my, v Swine Daily, skutočne radi počúvame acid techno a tanečnú hudbu, Helena Hauff je jedno z mien, ktoré si určite na festivale nenecháme újsť. Prinášame vám krátky profil o jednej z najvplyvnejších súčasných DJ-ok a producentiek techno žánru.

Dj-ská kariéra Heleny Hauff sa začala v Hamburgskom legendárnom klube Golden Pudel. Klub, ktorý sa nachádza v malom drevenom domčeku niekoľko krát vyhorel, no stále si udržuje svoje postavenie v záplave rôznych klubov v Nemecku a vo svete. Helena objavila miesto ešte ako tínedžerka a jej meno je úzko späté s komunitou okolo klubu doteraz.

When I was younger, I only ever went out to the Pudel. There just wasn’t any other club where I felt at home,” she explains. “Eventually I just got bored with clubbing at some point, around when I started touring. The Pudel was the only place that I never really got bored with

Vo februári 2016 bol Pudel zatvorený kvôli ničivému požiaru. Hamburgská hudobná komunita sa spojila a vyzbierala peniaze na záchranu tohoto klubu, Helena odohrala niekoľko benefičných vystúpení a tak sa podarilo aj vďaka nej klub zachrániť. No dosť už bolo o „pudlíkovi“.

Hauff je známa tým, že nevyužíva žiadne sociálne médiá, nenájdete ju na Instagrame, na Facebooku je to len fanúšikovská stránka a na Twitteri sa objavuje len pod heštegmi. Sama hovorí, že svoju hudbu nepropaguje no aj napriek tomu sa o nej dozvedel celý svet.

helena-hauff-2-sonar-bcn-2018

Potom ako sa jej reputácia rozvinula na rovinu dobrodružnej Dj-ky, Hauff sa rozhodla vydať svoj debut iba na audio kazete s názvom „A Tape“, na dallaskom labeli Handmade Birds v roku 2015. Debut obsahoval jej najskoršie nahrávky a znovuobjavené klenoty zo starého harddisku. V roku 2016 vydala Helena jej debutový album Discreet Desires na Actress´s Werkdiscs (podlabel Ninja Tune). Na albume sa pohráva s melódiami a synth-zvukmi, infúziami Italo-kláves, používa aj svoj Juno-60 vo viac ako len jednom prípade.

Niekto by zaškatuľkoval hudbu, ktorú Helena Hauff hráva do skupiny temná, black a negatívna hudba. No ako Dj-jka a producentka sama hovorí:

I WOULDN’T CALL IT ‘DARK’ NECESSARILY, BECAUSE THIS TYPE OF MUSIC MAKES ME HAPPY

Helena sama hovorí o tom ako vždy milovala keď hudba, zvlášť techno, znie trošku škaredo, surovo a neopracovane. Okrem iného za posledných 7 rokov nazbierala množstvo starých analógových „mašín“ (Juno-6%, Roland-303, MPC a niekoľko ďalších  klasických strojov). Využíva ich práve preto lebo, majú akoby svoju vlastnú dušu a naučila sa pri nich, že niekedy treba mašinky nechať samé robiť svoju prácu. A tak vznikajú zvláštne no o to zaujímavejšie tracky.

Jej DJ sety sa hemžia od ukričaného acidu k búchajúcemu technu s infúziami zo starého „school industrial“, holandskej elektroniky, post-punku a EBM.

Helena Hauff založila aj voj vlastný label Return to Disorder, na ktorom v roku 2015 vydala EP psych-rockovej kabele z Leicesteru Children of Leir. Aj to hovorí o tom, ako je jej hudobný štýl rozsiahly a rôzny.

Just do what the fuck you want!

V decembri 2017 sa stala prvou ženskou DJ-kou ktorej mix BBC Radio 1 vyhlásilo za najlepší Essential Mix roku.

Helena Hauff vystúpi na festivale Pohoda 2018 v Trenčíne 5.-7-7.2018. Lístky si stále môžete zakúpiť tu.

Text: Verana Dobal

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *