Terence Blanchard je americký trupkár, skladateľ a hudobný učiteľ. Počas svojej bohatej kariéry stihol získať už šesť cien Grammy. Najčerstvejšiu sošku si odniesol vo februári za „Najlepšiu inštrumentálnu skladbu“. Hudobník je známy aj vo filmovom svete. Postaral sa o oceňovaný soundtrack k filmu BlacKkKlansman od režiséra Spike Lee. Práve on využil jeho schopnosti vo filmoch už niekoľkokrát a Blanchard sa postaral o soundtracky k ďalším desiatkam filmov.

Terence Blanchard & E-Collective vystúpia 18.7. v perfektnom Jazz Tibet Clube v Olomouci, ktorý si už roky drží svoju prísnu a svetovú dramaturgickú úroveň.

Terence Blanchard se narodil v New Orleans a už odmala hrával na klavír a trubku (společně se svým přítelem z dětství Wyntonem Marsalisem). Ještě za studií začal působit v legendárním big bandu Lionel Hampton Orchestra a v roce 1982 ho právě Wynton Marsalis doporučil jako svého nástupce do kapely Jazz Messengers Arta Blakeyho. V roce 1991 vydal své první sólové album nazvané lakonicky Terence Blanchard. Po něm následovalo dalších 16 nahrávek, ověnčených mnoha cenami včetně Grammy (6 vítězství a 13 nominací), na nichž z pozice kapelníka spolupracoval s mnoha hudebníky zvučných jmen, mj. Dianou Krall, Dianne Reeves, Cassandrou Wilson, Christianem McBridem, Dee Dee Bridgewater či Kurtem Ellingem.

Do Olomouce míří se svou kapelou E-collective, ve které excelují vynikající hráči současné scény a pomáhají mu vytvořit hudbu, jež posouvá současný jazz o kus dále. E-Collective je charakteristický experimentálním, elektronickým a chvílemi až exotickým zvukem, jehož prostřednictvím reflektuje dnešní rozkolísaný svět. Terence Blanchard muzikantsky přitvrdil a zahrnul do své hudby prvky hip-hopu, moderního elektrického r’n‘b a také některé reminiscence tvrdších podob fusion jazzu 70. let, občas odkazující na toto období Milese Davise.

►► Lístky zakúpite cez stránku Jazz Tibet Clubu alebo cez GoOut.

Text: Krištof Budke / Zdroj: Jazz Tibet Club

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *