Kolektív mladých viedenských hudobníkov, združujúcich sa pod názvom Affine records, už od roku 2008 prináša na európsku hudobnú scénu vlnu nového prístupu k jazzovej, elektronickej a hip-hopovej hudbe. Ten však nie je založený na prvoplánovej obmene trendov alebo povrchných úpravách, ale od postupne sa vyvíjajúcej podstaty skladieb založenej na pokrokovom a svojráznom hudobnom spracovaní.

Affine, ako synonymum k príbuznosti uvádzanej už vo svojom názve, predstavuje celkovú ideu labelu – podobného spôsobu rozmýšľania nad hudbou, ktorý nevychádza z individuálneho prístupu každého z hudobníkov, ale práve naopak zo spoločnej spolupráce a vzájomného ovplyvňovania sa. Aj napriek kolektívnemu uvažovaniu sa Affine records skladá zo skupiny umelcov zastupujúcich rôzne hudobné projekty pričom každý z nich má svoju špecifickú kvalitu.

Dorian Concept

Oliver Thomas Johnson, aka Dorian Concept je jedným z  prvých hudobníkov a hlavných producentov labelu Affine records. Už od mladého veku ho zaujímal princíp kombinácie hudobnej skladby spolu s inštrumentálnou improvizáciou. Ako samouk hrania na rôzne hudobné nástroje a neskôr aj študent multimédií v Salzburgu sa jeho umelecká kariéra odštartovala práve cez sociálne siete a internetové hudobné kanály, na ktorých uverejňoval svoje DIY videá plné vlastných experimentov so syntetizátormi.

Práve online prezentáciou vlastných hudobných pokusov si ho všimli mnohí nezávislí producenti, medzi nimi aj label Affine records, vďaka ktorému  dostal možnosť vydať prvé nahrávky. Po úspešnom prijatí debutového albumu When Planets Explode sa Dorian Concept stal medzinárodne uznávaným umelcom na poli experimentálnej elektroniky.

V jeho hudobnom štýle je jasný vplyv jazzovej muzikality, ktorú je možné rozoznať najmä pri profesionálnom ovládaní náročných rytmických prechodov, protichodných melódií a expresívnej dynamiky, ktorá vychádza z elektronického základu. Momentálne sa Dorian Concept sústredí na rozdielny umelecký repertoár, v ktorom sa v prvom rade zameriava na svoje klávesové zručnosti a možnosti ich variácií. Práve tie ho v minulosti priviedli k spoluprácam so zvučnými menami akými bol napríklad aj Flying Lotus.

CID RIM

Cid Rim – známy rakúsky bubeník nasledujúci tradíciu viedenského jazzu, ktorého záujem spadá k novodobým formám hybridnej elektroniky a progresívneho hip-hopu, vyvíjal svoj hudobný talent na pozadí spolupráce s Dorianom Conceptom The Clonious (ďalším dôležitým členom Affine records). Jeho cit k programovaniu a citlivému vnímaniu prechodov medzi rôznymi žánrami a rytmickými rovinami z neho robí podstatného producenta kolektívu Affine records. Za jeho producentskú kariéru stihol objaviť mená ako Okmalumkoolkat, Theophilus London a Spoek Mathambo, rovnako ako vytvoriť remixy pre hudobné telesá CHVRCHES, Mikky Ekko alebo Sky Ferreira. Cid Rim už niekoľko rokov prináša do elektronickej hudby nádych rytmickej revolúcie, ktorá stojí na jeho precíznej hudobnosti plnej komplikovaných zmien tempa, no zároveň ustálených analógových beatov.

WANDL

Po uvedení dvoch skalných producentov Affine Records predstavujeme novú krv, najnovšieho člena tohto kolektívu – Wandl. Len 22 ročný multinštrumentálny talent nedávno vydal svoj prvý album It’s All Good Tho, ktorého kvalita sa právom radí do hudobne prísneho konceptu Affine Records.

Album prináša pestrú škálu inštrumentálneho spracovania, melodických vokálov a experimentálnych basových rytmov.

Výrazne pocitovo založený album prezentuje náladu mladého vnímavého hudobníka vyjadrujúceho vlastné city a vízie z pozície domáceho introvertného prostredia, takzvaného bedroom-soul.

Press_Wandl_01_(C)_Christian_Stantchev

Wandl už v mladom veku experimentoval s rôznymi formami hudobnej skladby vo väčšine prípadov inšpirovaných najmä rapovými a hiphopovými prvkami. Ucelené chápanie hudobnej kompozície sa výrazne odráža aj v jeho presahujúcom umeleckom zámere. Wandl počas skladania svojho albumu stihol zložiť inštrumentáciu pre divadelnú hru v Hamburgu a zároveň viesť nahrávanie albumu rakúskeho rapera Crack Ignaz.

Aj keby sa mohlo zdať  (a to najmä pri singli „Cola“), že ide o ďalšieho mladého zástancu jednoduchého využitia trapového trendu, tak opak je pravdou. Vo Wandlovej hudbe je cítiť silný základ variabilného hudobného zloženia a inovatívneho prístupu k prelínaniu žánrov. Za to vďačí aj vplyv Doriana Concepta, ktorý bol jeho mentorom pri skladaní tohto albumu. Práve ten ho viedol ku komplexnejšej a zložitejšej multižánrovej kompozícii zahrňujúcej rôzne prvky RnB, rapu a elektroniky v spojení s príjemnou, miestami až naivnou melódiou a úprimnými textami. Klavírna podstata a silný vplyv RnB  je rozoznateľný najmä v skladbe „FEVER“,  sofistikovaná elektronická štruktúra zase v skladbe „Drones“. Album je príjemným no zároveň nie úplne jednoduchým počúvaním zastávajúcim rôzne hudobné štýly, na ktorý by ste si určite mali v najbližšej dobe nájsť čas.


Affine records predstavuje osobitý spôsob fungovania mladého hudobného kolektívu, ktorý stojí na rovnakom princípe uvažovania nad hudbou, jej zamerania a spôsobe spracovania. Jeho členov spája nielen špecifický základ hudobnej tvorby ale najmä ich ľudský prístup k nej. Ten je postavený na záujme vlastného hudobného rozvoja, osobného zlepšovania sa- prekračovania zaužívaných foriem a introvertného prostredia spolupráce, z ktorého všetci hudobníci pochádzajú.

Text: Klára Mamojková / Úvodná a foto Wandl: Christian Stantchev

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *