Od piatku 22. do nedele 24. septembra prebehne v kultúrnom priestore W7 v Olomouci už tretí ročník knižného veľtrhu LITR, ktorý sa zameriava na umelecké publikácie a ich prezentáciu. Festival sledujeme už od jeho začiatku a veľmi radi vidíme, ako sa každým rokom zväčšuje a skvalitňuje. Je samozrejmosťou, že tu v takmer rodinnej a príjemnej atmosfére nájdete niektorých z najzaujímavejších súčasných nezávislých vydavateľov, množstvo krásnych knižiek, časopisov, komixov, printov a publikácii.

Cílem LITRu je podporovat a sdružovat nezávislé nakladatele a výtvarníky a poskytnout prostor jejich vzájemné interakci a prezentaci.

Prodejní veletrh autorských knih, uměleckých artefaktů a exkluzivních, především papírových produktů je jedinečně provázaný s festivalovou atmosférou bohatého doprovodného programu, který zahrnuje prezentace nakladatelů, grafiků, spisovatelů či performerů, jedinečné tvůrčí dílny pro děti i dospělé, svébytná koncertní vystoupení i výstavy současného výtvarného umění.

2litrMS-8006

Program

Hlavní program LITRu tvoří prodejní veletrh. V sobotu a neděli 23. a 24. září se formou vlastních prodejních stánků představí více než tři desítky tuzemských nakladatelů, výtvarníků a umělců, např. knižní vydavatelství HOST Brno, grafická dílna Uutěrky, nakladatelství Nová beseda, pražské papírnictví Papírna, velkoobchod s papírem Papyrus, literární časopisy PLAV, Sedmá generace a Raketa, knihkupectví Artmap, publikační řada Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, ateliér Reklamní fotografie Fakulty multimediálních komunikací na UTB ve Zlíně nebo Nakladatelství Akademie výtvarných umění v Praze a mnoho dalších. Prodejní veletrh bude otevřen od 10:00 do 20:00 v sobotu a do 16:00 v neděli.

Celý program nájdeš tu!

LITR již tradičně uspokojí dětské i dospělé zájemce o tvůrčí dílny. Pod odborným vedením lektorky Kateřiny Dobroslavy Drahošové si děti osvojí základy kresby a malby pastelem a hravou formou se naučí vytvářet vlastní motivy a šablony. S časopisem Raketa se pod vedením nakladatele Joachima Dvořáka (Labyrint) děti vypraví na dobrodružství s Doktorem Rackem a vytvoří si vlastní komiksový příběh. S Annou Pleštilovou z nakladatelství Bylo nebylo si vyzkouší nejrůznější výtvarné techniky a vytvoří dopisní překvapení pro své blízké, i s vlastnoručně vyrobenou obálkou a známkou.

2litrMS-7384

2litrMS-7501

Pro dospělé budou připraveny workshopy typografa Jana Filípka, kde si návštěvníci osvojí rozmanité techniky kaligrafie, nebo workshop olomoucké knižní dílny Parapet, která povede tvůrčí dílnu ručně šitého fotoalba.
V průběhu sobotního veletrhu se ve Freskovém sále odehraje otevřená dílna Upupæpop, kde si návštěvníci během celého dne budou moci vyzkoušet techniku knihtisku na knižním lisu a odnést si tak domů na památku vlastní ruční tisk. V návaznosti na workshop pak v neděli 24. září proběhne přednáška dílny Upupæpop o znovuobjevování knihtisku a současných trendech polygrafie.

Všechny workshopy a doprovodné programy jsou zdarma v rámci vstupenky na festival v ceně 20 Kč bez předchozí registrace (vstup do naplnění kapacity).

V rámci doprovodného programu bude probíhat tradiční prezentace nakladatelů, kteří se veletrhu osobně zúčastní, a olomoucká PechaKucha, kde se ve spolupráci s PechaKucha Night představí spisovatelé, grafici, ilustrátoři, malíři a vizuální umělci, např. malíř a streetartista Masker, audiovizuální tvůrce Tomáš Moravec, autor dětských knih a komiksů Martin Šinkovský či grafický designér a autor vizuálního stylu LITRu Radim Měsíc.

Radim sa postaral aj o grafický dizajn na náš prvý #SwineDay event!

SD bez aprtnerov

Letošní výstavní program je cílen především na vizuální tvůrce, jejichž výstavy úzce souvisí s vydáním tematických publikací – provoz nové olomoucké Galerie XY na Dolním náměstí bude zahájen výstavou Tomáše Moravce Palindrom #2, která odhalí podmínky vzniku konkrétního pohyblivého obrazu. V průběhu výstavy trvající do 27. 10. bude pokřtěna monografická kniha autora.

>> Sledujte LITR aj na Facebooku <<

Zdroj: Tlačová správa LITR-u

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *