V piatok 29. mája vystúpil v pražskom klube Neone producent známy z labelov ako Brainfeeder či Ninja TuneMarcos Ortega aka Lorn. Ako support, pred (aj po) Lornovi, odohrali svoje sety viacerí českí producenti: Foma, Dash, Mike.H a Abu. Piatková noc sa tak vďaka Lunchmeat kolektívu, ktorý koncert organizoval, niesol v temnej a hlbokej atmosfére podmanivej elektronickej hudby.

Oficiálny popis Lunchmeatu znie: “Jadrom našej práce je snaha o dialóg a súlad obrazu i zvuku. Kreatívna jednotka Lunchmeat sa zaoberá predovšetkým originálnym využitím projekcií,” a to je skutočne pravda. V klube Neone, kde Lunchmeat pravidelne organizuje koncerty, si môžete byť istí, že okrem skvelého hudobného zážitku si prídu na svoje aj vaše oči.

Neone sa nachádza na strategickom mieste v budove ORCO, ktoré v súčasnej dobe slúži ako centrum umenia. Sídlia tu umelci, ktorí tvoria v množstve ateliérov či kancelárii, rovnako ako aj rôzne nezávislé značky. Nechýba ani ďalší hudobný klub Podnik. Klub Neone sa nachádza v pražškých Holešoviciach pri zastávke metra Vltavská a je označený príznačným malým zeleným neónovým písmenom N.

NEON

Vstup do Neone. Foto: Verana Dobal, Swine Daily

Keď sme vstúpili do Neone, máli sme pocit, že vchádzame do úplne iného priestoru. V celom klube je prakticky tma a z kvalitného sound systému sa rozlieha zvuk temného techna a housu. Neone je známy svojimi kvalitnými vizuálnymi efektmi, VJ si vždy nechá záležať na výsledku. Jednoduché svetlá, nápisy, čísla či geometrické objekty si tancujú na jednotlivých DJ-och.

Hlavným lákadlom piatkového večera v Neone bol americký producent Lorn. Práve Praha bola poslednou zastávkou jeho májového turné, počas ktorého sa zastavil napríklad aj v Tel Avive. Lorn si svoje posledné vystúpenie v Česku patrične užil, viď jeho status vo Facebook udalosti koncertu: „What a way to end a tour. Thank you all!“

DSCN0119

DSCN0113

Českí DJ’s pripravili publikum na Lorna. Foto: Verana Dobal, Swine Daily

Vystúpenie sprevádzali pre neho typicky ťažké a masívne tóny. Lornove temné basy a “polámané” beaty sa môžu zdať ako stvorené pre post-apokalyptickú krajinu, o čom rozhodne svedčí aj jeho soundtrack k sci-fi hre Killzone. Na svojom novom albume Ask the dust vytvára z pestrej škály zvukov (Lorn je fanúšik field recordingu) snáď ešte celistvejšiu mozaiku zvukov, ako na predošlom albume Nothing Else.

Marcos Ortega je známy tým, že pri svojej práci využíva zvuky z rôznych kovových nástrojov a plechov, ktoré pridáva do svojich skladieb. Niekedy používa aj svoje nahrávania z terénu, ktoré následne rozloží na miniatúrne časti, z ktorých môžu vzniknúť časti beatov či melódií.

11143143_10153460217764672_1646014967440007355_n

Lorn. Foto: Lunchmeat

Neskôr po koncerte sme na Facebooku oslovili jedného z návštevníkov koncertu. Dodo nám následne ochotne opísal svoje pocity a dojmy z Lorna a Neone, za čomu veľmi ďakujeme.

Swine Daily: Prečo si sa vybral v piatok do Neone, si veľký fanúšik Lorna alebo skrátka máš rád tento klub?

D: Veľký fanúšik Lorna nie som, jeho hudbu nepoznám veľmi dlho; viem o ňom v podstate len vďaka labelu Brainfeeder, ktorý dychtivo sledujem. Lorn tam už síce aktuálne nie je, je na Ninja Tune, ktorý je tiež skvelý, ale Brainfeeder je jednoducho srdcovka 🙂 Keď mi kamaráti dali vedieť o koncerte v Neone, neváhal som a ihneď som si kúpil lístok. Ten klub mám veľmi rád.

Aké si mal dojmy po koncerte, páčil sa ti Lornov set?

D: Dojmy po koncerte boli skvelé. Chvíľu som ostal stáť „ako obarený“, dosť ma to „odpálilo“, ako sa hovorí. Trvalo mi menšiu chvíľku, než som sa mohol ísť na bar občerstviť. Už len toto samotné bolo pre mňa potvrdením výborného setu. Lorn začal skvelo, presne tak, ako to mám rád – pomalší rozbeh, gradácia atmosféry, no a potom riadne naložil. Veľmi sa mi to páčilo ku koncu setu, kedy bolo nadupanú energiu v Neone doslova cítiť v každom a všade. Prídavok tiež veľmi potešil, aj keď to bolo z trochu iného súdka.

Niečo, čo by si v Neone zlepšil?

D: Okrem jednej nemenovanej a veľmi nepríjemnej (nepoznám z môjho okruhu nikoho, kto by s ňou nemal problém) šatniarky, vôbec nič. Práve naopak, nech sa tam nič nemení a ostane tak, ako je. Podľa mňa tomu podniku nič nechýba, frekvencia akcií je tak akurát, vystupujúci umelci sú stále viac zaujímavejší… Neone držím rozhodne palce a mám to tam veľmi rád.

Lorn odohral svoj set naplno, s gráciou a bez omylov. My sme boli pri tom, no keďže Lorn priletel v podstate priamo na koncert, nestihli sme s ním spraviť rozhovor. No za to sme stretli nášho obľúbeného londýnskeho producenta Lapaluxa, ktorý je taktiež členom Brainfeeder labelu. Chvíľu sme sa s ním rozprávali a vysvitlo, že údajne pozná Swine Daily, a checkuje nás na Twitteri. Taktiež sme sa rozprávali s anglickým ilustrátorom Christopherom Gillandom, ktorého odporúčame pozrieť na jeho Facebooku. Skvelý večer na zaujímavom mieste, klub Neone jednoznačne odporúčame.

Autor článku: Krištof Budke + Verana Dobal Úvodná foto: Dita Havránková, Lunchmeat

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *