Pozývame na výstavu mladej slovenskej výtvarníčky Martu, ktorá pre Swine Daily pripravila exkluzívny hudobný mix. Ako sme avizovali už v článku a cez Facebook, Martu bude mať 17.3. vernisáž k jej mesačnej výstave a otvorenému ateliéru v žilinskej Plusmínusnula Galérii.

Vernisáž: štvrtok 17. marec 2016 – 18:00 / galéria ± 0,0 , Hurbanova 11 , 010 01 Žilina
výstava potrvá do ± 22. apríl 2016 / vstup voľný

62_d

 

„Nejasnosť situácie a hlavne úzkosť. Prežívanie Martu musí byť neuveriteľne hlboké, veľmi temné, niekedy morbídne, bezočivé alebo vulgárne. Naživo to na nej vidí len málokto. Keď ju stretnete, skoro vždy sa na vás usmieva. Ale jej diela – kresby, grafiky a v poslednej dobe aj maľby, dokážu všetko vykričať celkom inak, úprimne a zrozumiteľne.
Martu vo svojom každodennom živote pracuje najmä s deťmi, a zvláda ich veľmi profesionálne. Deti sa však vracajú v jej figurálnych výjavoch, ako potemnelé prízraky, často s čiernymi tvárami. Deti také, ako ich asi nechcú vidieť ich rodičia. Na plagátoch sa deti objavujú trochu vtipnejšie, no stále pôsobia znepokojujúco. A plagáty ako Martu nerobí nikto iný,“ píše vo výstavnom texte kurátorka Katarína Gatialová.

10624641_644856432321212_3187094103984788127_n

„Hlavnou postavou je však v dielach Martu ona sama. Martu zobrazuje výjavy a situácie z jej života, ale vždy na nich odhaľuje podivné veci pod povrchom. Hadia láska alebo plač celým povrchom tela. Plačúca Martu na mnoho spôsobov, a veľa priateľov okolo, tiež s čiernymi tvárami. Priatelia niekde v pozadí alebo príliš blízko popri nej. Niekedy viete rozoznať, kto je kto aj cez čierne masky. Otázkou pre mňa vždy bolo, či vyjadrovať úzkosť takto otvorene je skôr terapiou, alebo väčším utápaním sa v temnotách. Z pohľadu diel a ich diváka však na tom nezáleží. Surové metaforické výjavy a nočné mory diváka uhranú a vtiahnu do svojho sveta. Názov výstavy naznačuje možnosť východiska z tohto sveta, ktorý sa mení v čase. Zatiaľ však vždy bol rovnako melancholický a nekompromisný.“

Martu Hlavajová (1988) je absolventka Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku a Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. V súčasnosti pôsobí v Žiline na Stanici. Galéria Plusmínusnula sa na mesiac premení na jej ateliér, v ktorom bude priamo tvoriť a priebežne inštalovať svoje aktuálne diela.

Kurátorský text: Katarína Gatialová / Sledujte Martu na jej stránke: http://martu.space/ alebo Facebooku

Foto: Archív Martu, kresby vznikli počas pobytu Martu v Barcelone

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *