V klasickom popise akcie by sa Saturnalia dala nazvať festivalom súčasnej elektronickej hudby s výrazným zásahom do sfér perfomance, video artu a ostatných foriem vizuálneho umenia. Popis, ktorý patrí minimálne 80 percentám letných festivalov a celoročných mestských parties. V skutočnosti však za Saturnaliou a jej pozadím vzniku stojí niečo oveľa viac. Spôsob, akým je festival tvorený má totižto výrazne väčší význam ako jeho samotné konanie – obsah.

V roku 2014 sa v priestoroch nezávislého kultúrneho centra Macao v Miláne začala formovať myšlienka víkendového hudobného festivalu. Namiesto bežnej formy – zavedenia stálych dramaturgických a produkčných tímov sa spojilo niekoľko aktívnych kolektívov a spolu so všetkými členmi vytvorili Saturnaliu. Festival, ktorý strategicky nereprezentuje svoj program, ale otvorene ho ponúka k vlastnému využitiu a možnosti rôznej interpretácie.

Festival bez hierarchie vedenia a jednotlivých právomocí, bez obmedzení v nápadoch a v programe. To všetko znie neriadeným a krátkodobým dojmom. Saturnalia má ale týmto spôsobom za sebou už štyri ročníky a drží sa dodnes. Okrem vlastného fungovania spája desiatky hudobníkov, djov a promotérov, ktorých zastrešujúcim elementom sú steny Macaa. Priestory poskytujúce svojím návštevníkom a rezidentom (nielen počas festivalu) možnosť pre diverzitu a osobný prejav vo forme aktívnej a stále sa rozvíjajúcej komunity.

V strede opusteného komplexu bývalých zeleninových marketov, sa tak kúsok od luxusného milánskeho centra nachádza dnešná urban utopia- priestor bez štátnych grantov, investorov s otvorenou dramaturgiou bez ohľadu na potenciál byť všeobecne obľúbený. Macao stojí voči silnej gentrifikácii európskych miest a nezávislej kultúry v nich. Jeho priestory zostávajú v „ruinových“ kvalitách ako rešpekt k budove s históriou a DIY prístupu.

Momentálne kultúrne aktívny squatt, umelecký „hub“ a spojovateľ silnej hudobnej komunity sa skrz svojich rezidentov: Mendoza, M.Nuella a Sense Fracture predstaví už tento piatok vo Fuchs2.

 

Celú akciu usporadúva pražský kolektív Altenburg 1964. Vo veľa podobách rovnako fungujúci priestor – starej nákladnej lode a idey, ktorá stojí na absolútnej samostatnosti. Pred hudobnou sekciou vo Fuchs2 sa bude premietať dokument o Saturnalii 2017, plný autentických záberov z festivalu. Supportom im bude kolektív Wrong: HYΛEN a Jim Hate.

Na event pozývame a vrelo odporúčame, pretože je jedno, v ktorom európskom meste sa podobné iniciatívy ako Macao alebo Altenburg 1964 nachádzajú. Dôležité je, že združujú priestory nezávislej kultúrnej scény a vytvárajú komunity, ktorých zmysel nestojí v elitárstve ale v spôsobe fungovať mimo zabehnuté spoločenské štruktúry.

Text: Klára Mamojková / Foto: Resident Advisor, ATG

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *