V Auguste 2020 sa uskutoční druhý ročník festivalu Tehláreň v Liptovskom Mikuláši, ktorého zámerom je poskytnúť priestor pre súčasné umenie najmä z tvorby mladých začínajúcich umelcov alebo študentov umenia.

Festival vyhlásil otvorenú výzvu do ktorej sa môžu prihlásiť jednotlivci, alebo umelecké skupiny zo sféry výtvarného, hudobného, divadelného alebo filmového umenia, ktorí by mali záujem v rámci festivalu prezentovať svoje autorské projekty, či diela. Môže sa jednať už o existujúce, realizované projekty, ale aj o projekty nové, vytvorené priamo pre festival Tehláreň. Otvorená výzva je doslova otvorená, nepodlieha žiadnej téme ani tematickému ohraničeniu.

Ukážky svojich prác (portfolio), životopis a charakteristiku konkrétneho projektu, s ktorým má uchádzač záujem sa zúčastniť festivalu, posielajte na mail: tehlaren@gmail.com / Otvorená výzva trvá do [[ 1.4.2020 ]]

Festival Tehláreň organizuje v poradí už tretíkrát nezávislý umelecký kolektív Clear Collective, ktorý funguje ako platforma pre začínajúcich umelcov a špecializuje sa na organizáciu kultúrnych a umeleckých podujatí rôzneho druhu, s cieľom podpory a networkingu umeleckej komunity mladých ľudí. Pod jeho záštitu patrí aj zrealizovanie prvej nezávislej galérie v meste Liptovský Mikuláš, ktorou je Galéria lavička.

Nultý ročník festivalu Tehláreň sa konal v septembri 2018, v industriálnych priestoroch bývalej fabriky na výrobu tehál v mestskej časti Liptovská Ondrašová a trval jeden deň. Vystavovalo v rámci neho približne 50 umelcov v areáli o rozlohe 9000m2.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

💙 Mgr. art. a čo ďalej (Small dicks) #smalldicks #liptovskymikulas #festival

Príspevok, ktorý zdieľa Umelecký festival Tehláreň (@tehlaren),

Prvý ročník v septembri 2019 prebiehal na tom istom mieste, ale už s väčšími priestorovými obmedzeniami, kvôli ktorým bolo nutné sa uskromniť, zato programová a dramaturgická stránka festivalu bola bohatšia a festival trval už dva dni. Počas dvoch dní prebiehali na Tehlárni workshopy, premietania, prezentácie, výstavy, diskusie, performance a vo večerných hodinách najmä koncerty.

Organizátori uvádzajú, že okrem sebarealizácie, ktorú ponúka pre komunitu mladých ľudí, je festival otvoreným miestom pre širokú verejnosť, ktorá si „prostredníctvom jeho atraktívneho programu môže vybudovať hlbší vzťah k umeniu a kultúre na Slovensku.“

Čo sa týka hudobnej stránky, minulý rok sa festivalu zúčastnilo napríklad trapové zoskupenie DJov, raperov a producentov Unhealthy alebo experimentálny Ton Tron.

Text: Sasha + Krištof / Zdroj: Tlačová Správa Clear Collective

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *