Nemecký producent Don’t DJ nie je žiadny „diskotekár“. Potvrdil to na piatkovej akcii Plnka v bratislavskej Fuge, ktorej názov je bystrým oxymoronom k priliehavej realite. Na koncerty totiž chodí prevažne vyberavé publikum, ktoré nečaká od interpreta, že ho navlečie do tanečných topánok. Florian Meyer (Don’t DJ ) však do nich väčšinu zúčastnených predsa len obul a párkrát poriadne zaťahal za šnúrky.

Na tanec bol dôvod, aj keď Don’t DJ je umiernený. Gro jeho živého setu tvorili minimalistické beatové textúry s nápadom, ktorými citlivo vyfarboval zaloopovaný temporytmus. ,,Šľapanie kapusty” sa teda dialo v iných bratislavských kluboch, Fuga sa prispôsobila nuansám inteligentného slow techna a „pripila sa“ Meyerovou decentnou exotikou.

To, čo oceňujem na Don’t DJovom zvuku, sú mäkké melódie apelujúce na minulé i budúce zvuky. Hypofýzu zladenú s jeho rytmom asociatívne šteklia a telo zaplavujú akurátnou dávkou endorfínov.

Môžem len dedukovať ako na podobný set reagovalo publikum v Južnej Kórei, Číne či v Taliansku. Don’t DJ v týchto krajinách vystúpil pred koncertom v Bratislave. Avšak tí, ktorí prišli do Fugy sa vlnili ako ryby v ľadovej rieke.

Meyer je producent, ktorý dráždením zmyslov rozvíja intelektuálny koncept. Ten jeho naráža na miešanie kultúr, syntézu starých afrických rytmov s tempom súčasného sveta. Má schopnosť hypnoticky opantať a naladiť na uvoľnenú kontempláciu svojich polyrytmických repetícií, ale oná vznešená atmosféra, ktorá do veľkej miery závisí od elementov pod pódiom, sa aj napriek exkluzívnemu interpretovi rozpíjala v šere.

Problémom viacerých klubových akcií v hlavnom meste apelujúcich na objavujúceho poslucháča je neschopnosť pritiahnuť ho na miesto činu. V piatok ma teda sklamala účasť, aj keď akcia bola afterparty alternatívnej predajnej prehliadky Urban Market. Ľudí prišlo málo.

Keby som si v tomto mesiaci musela vybrať jedinú klubovú akciu v Bratislave, medzi víťazmi by jednoznačne bola piatková Plnka. Organizátori Plnky sa totiž, podobne ako nedávno uplynulý bratislavský festival Next, snažia rozšíriť obzory publika o hudobníkov vybočujúcich zo zaužívaných krabíc a ich akcie si rozhodne zaslúžia, aby názov konečne odrážal realitu zaplneného klubu.

Autor: Roberta Tóthová (filmová kritička, publicistka), Foto: Fuga

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *