Tento týždeň sa k nám po roku opäť vracia festival súčasnej hudby NEXT. Už po osemnásty raz ponúkne zvedavým poslucháčom prierez toho najzaujímavejšieho, čo sa deje na medzinárodnej aj domácej scéne zvukového umenia. Divákov, ktorý sa neboja nových zážitkov, čakajú radikálne melódie, živelné improvizácie, neobvyklé hráčske techniky a nápadité koncepty, ale aj vizonárska elektronika a multimediálne predstavenia.

NEXT_poster optimalizovany

Od 22. do 25. novembra vo viacerých priestoroch naprieč Bratislavou zaznie vyše dvadsať koncertov a audiovizuálnych performance, prezentujúcich novú tvorbu s ambíciami posúvať hudobné hranice. Viac než na vernosť konkrétnym žánrom sa program už od vzniku festivalu zameriava na autentickosť a nekonvenčnosť hudobných prejavov, ktoré vyjadrujú dnešnú dobu.

Bohatý sprievodný program ponúkne tiež tvorivé workshopy, prednášky umelcov o svojej tvorbe a dokonca aj netradičný formát zvukovej prechádzky po meste, ktorý pripravil maďarský umelec Zsolt Sőrés jako poctu Milanovi Adamčiakovi a Johnovi Cageovi.

NEXT nie je festivalom, ktorý by staval svoju dramaturgiu na headlineroch, no napriek tomu sa v programe nájde aj niekoľko svetových osobností, ktoré by bola rozhodne škoda zmeškať: 84-ročný Morton Subotnick patrí do kategórie pionier elektronickej hudby. Na NEXTe sa predstaví s legendárnym modulárnym syntetizátorom Buchla a v spolupráci s v Nemecku žijúcim vizuálnym vizionárom Lillevanom.

Puto_Anderson_DJ_NinOo_photo_credits_Marta_Pina

Puto Anderson by Marta Pina

Spoločný drone-dub-metalový projekt The Bug vs Dylan Carlson of Earth metaforicky prepojí zvuk dystopickej urbánnej džungle s bezčasím americkej púšte. Akustické austrálske trio The Necks privezie svoju nevšednú zmes avantgardy, minimalizmu, ambientu aj jazzu, namiešanú spôsbom čistej improvizácie. To, že žánrové škatuľkovanie v prípade NEXTu postráda zmysel, potvrdí aj virtuózny newyorský gitarista a skladateľ Elliott Sharp v spolupráci s anglickým basklarinetistom Garethom Davisom. Na cestu im bude svietiť videoart z dielne Janene Higgins.

Medzi ďalšie delikatesy v programe patrí austrálsko-francúzske elektroakustické duo Anthony Pateras a eRikm, trojica lllDaichi Yoshikawa (elektronika), Paul Abbott (bicie) a Seymour Wright (altsaxofón), energou nabitá vokálno-inštrumentálna zostava Lambs Gamble alebo psychedelický americký saxofonista a elektronik vystupujúci ako Diamond Terrifier.

Mladšiu generáciu na NEXTe reprezentuje pozoruhodný zjav súčasného experimentálneho Berlína, Nórka Stine Janvin, ktorá vo svojom sugestívnom projekte Fake Synthetic Music tvorbe skúma zvukové a optické ilúzie a hranice vokálneho prejavu. To najlepšie zo súčasnej futuristicky znejúcej elektroniky na pomedzí klubovej a experimentálnej produkcie predstavia Novozélanďan Fis, britský producent Visionist a Pedro Maia či Nemec Orson Hentschel, ktorého vystúpenie za doprovodu bubeníka Lukasa Baumgarta sľubuje elektrizujúcu, až fyzicky hmatateľnú energiu.

Sobotná klubová noc v priestore Fuga ponúkne odlišne ladený program, skúmajúci témy zvukovej a kultúrnej identity v súčasnej klubovej produkcii. Horúce mená na poli dekonštruovanej klubovej hudby ako Nkisi (Kongo) či DJ NinOo (Portugalsko) predstavia svoj originálny pohľad na rozoberanie západnej rytmiky vo víre rôznych žánrových “exotík” ako je reggaeton, kuduro, baile funk či gqom. Sekundujú im newyorská techno diva Lady Starlight, známa okrem iného zo spoluprác s Lady Gaga a domáca, pre túto príležitosť špeciálne povolaná dvojica, Ink Midget a Tea Tralna.


Detailný program a informácie o lístkoch
 nájdete na webe nextfestival.sk alebo cez Facebook event.

Zdroj: Juraj Hoppan, NEXT 2017

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *