Bažant Pohoda začne už tento štvrtok 9. 11. Okrem svetových headlinerov prinesie najväčší slovenský festival aj zopár noviniek. Jednou z nich je stage Visegrad Club, ktorý ponúkne súčasnú elektronickú hudbu, house a techno z krajín V4. Prečítajte si náš rozhovor s kurátorom piatkového programu tohto stageu – Adamom Dekanom. 

Pre všetkých fanúšikov netradičnej aj experimentálnej elektroniky, housu či techna, bude iste vítanou novinkou na Pohode stage Visegrad Club. Program tohto stageu mal na starosti slovenský producent a sound-designer Adam Dekan, známy napríklad z elektronického dua Triple Sun, ktoré na trenčianskom letisku vystúpi taktiež. V piatok sa tu predstavia mená ako: Jamka (SK), We Will Fail (PL), Triple Sun (SK), Imre Kiss (HU), Nina Pixel a Drakh, obaja zo Slovenska.

https://soundcloud.com/3sun/6-flow

Ako si sa dostal k možnosti byť kurátorom jedného dňa na Pohode, konkrétne v stane Visegrad Club?

Dostal som ponuku zahrať si s Triple Sun na otváracej akcii Fugy, ktorá sa konala prednedávnom v novootvorených priestoroch. Pred koncertom nastala nejaká zvláštna nezhoda v komunikácii so zvukárom a náš efektívny a rýchly setup “nešiel nazvučiť”. Našťastie sa nám to síce podarilo rozbehať, ale kvôli podmienkam sme neboli schopný hrať to, čo sme si pripravili. Následne sme teda začali improvizovať a veruže, bolo to agresívne… Po mierne punkovom koncerte, som pod pódiom našiel Michala Kaščáka, ktorý ma oslovil, že sa mu to páčilo. O pár dní neskôr sa ozval s ponukou kurátorovať tento novootvorený stage a takáto ponuka sa nedá odmietnuť.

Aj vy sa chystáte na Pohodu? Pozrite si, ktoré kapely odporúčame rozhodne vidieť na živo.

Viem, že stojíš za skupinou Triple Sun, či projektom Nuuku. Povedz nám čosi viac o tvojich hudobných projektoch a aktivitách, všetky sa týkajú elektronickej hudby?

Triple Sun je elektronické duo, ktoré sa zakladá na empirickom prístupe k hudbe a sound-designu. Náš zvuk je charakteristický organickými plochami z modulárnych syntezátorov postavených v orchestrálnych prevedeniach a minimalistických kompozíciách. Často sa však tento koncept obráti na niečo úplne iné, pretože naše živé vystúpenia sú postavené na improvizácii a priestore, v ktorom hráme.

Nuuku je pre zmenu vokálny projekt so slovenskými textami, ktorý je veľmi čerstvý, no už slušne pripravený. Exotické, elektronicky perkusívne a modulárne nástroje, spolu s emotívnou silou vokálov dokážu spraviť na stage-i poriadnu energiu a o to nám práve ide. Ďalej mám ešte množstvo ďalších menších projektov, ktoré sa dotýkajú viac jazzu alebo sound-designu pre filmy a animácie. Dalo by sa povedať, že všetky aktivity sa točia okolo zvuku a jeho syntézy. Pre mňa je to ako malovanie v čase – farby, odtieňe, priestor, architektúra, vrstvenie, organika, metamorfóza… Je tam všetko (úsmev).

Okrem toho ešte spolupracujem s OZ Sinusoida a projektom The Blank Stare, ktorý som predčasom rozbehol spolu s kolegom z Triple Sun. Je to séria dokumentárnych filmov a hudobných akcií, ktoré prezentujú slovenskú experimentálnu a elektronickú scénu.

Ako si pristupoval k výberu umelcov vo Visegrad Clube? Predsa len, takto silno zastúpená súčasná experimentálna elektronika a techno (ako uvádza popis Visegrad Clubu) na Pohode ešte asi nebola.

Pravdu povediac môj playlist je dosť farebný a z veľkej časti obsahuje súčasnú klasickú hudbu a minimalizmus. Z môjho uhlu pohľadu by som nepovedal, že piatočný Visegrad Stage je experimentálny – skôr nadčasový. A nie je techno ako techno… predsa len tento termín je v základe technológia, v tomto prípade využívanie súčasných elektronických nástrojov za účelom pionierovania nového zvuku, kompozícií a emócií. Inovácia vždy niekde začína a forma experimentu je jedna z najzábavnejších a najvďačnejších aké má ľudská inteligencia k dispozícii. Z môjho uhlu pohľadu je to pre poslucháča výzva a spoznávanie nového vyžaduje čas. Pre tento dôvod je práve techno najvhodnejším žánrom vhodným k hľadaniu možností využitia elektronických nástrojov. Načrtli to už Kraftwerk a platí to doteraz.

Umelci vystupujúci na pódiu s názvom Visegrad Club je teda výber projektov s podobnou filozofiou – niekoľkých veľmi čerstvých a jedného oldschool projektu, ktoré spravia prierez týmto cestovaním za poznaním.

Nemal si problém s kontaktovaním jednotlivých producentov z krajín V4? Boli aj takí, ktorí pozvanie na Pohodu odmietli?

Nemal som absolútne žiadne problémy. Všetci sú veľmi priami a otvorení. Nikto nemá žiadne nečakané požiadavky a dalo by sa povedať, že skromnosť je spoločný podpis. Dostal som aj jedno odmietnutie, ale veľmi milé.

Otázky: Krištof Budke / Kompletný zoznam účinkujúcich vo Visegrad Clube nájdete tu. Foto: FB Triple Sun

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *