FLACKO je 23 ročný raper a umelec z Kysuckého Nového Mesta, ktorý vydal 4.11. svoj debutový projekt „INDIAN“. Je členom hip-hopovej crew Block Boys Club, ktorú sme pozvali aj na festival Academia Film Olomouc, kde išlo o jeden z ich prvých koncertov. Raper už na svojom prvom EP dokázal zmysluplne spojiť mladých talentovaných producentov (HAARP, PILATE, MYLK, VI3E či VOODOO808) a vytvoriť tak súvislú zbierku 9 skladieb, ktoré drží ucelený koncept.

Dokopy s kvalitným masteringom (Matej Straka z dua Nerieš) ide o tak kvalitný a profesionálny umelecký produkt, ku ktorému sa mnohí raperi musia prepracovávať roky. Flacko je však na začiatku a ako si sám aj uvedomuje, ešte má pred sebou veľa práce na textoch, trénovania s hlasom, frázovaním, živým vystupovaním a tak ďalej. Okrem kvalitného zvuku, beatov a dobrej práce s hlasom, má však raper ambíciu experimentovať s fúziou DJ-a a živej kapely. My sme už teraz zvedavý na jeho ďalší hudobný počin.

Viem, že si začínal ako basgitarista. Ako si sa dostal k hip-hopu a rapu?

Začínal som ako gitarista, keď som mal asi 11 rokov a už vtedy sa ku mne dostali prvé “hip-hopové” veci. Aj preto som presedlal na basgitaru, lebo ma zlákali basové linky. U nás doma sa v tom čase váľali CD-čká od Red Hot Chili Peppers, Limp Bizkit a podobných kapiel, takže to boli prvé rapy, ktoré som počúval. Taký pure hip-hop som začal objavovať až cez slovenských interpretov. Ako snowboardistu ma zlákal track „Na horách“ od Veca.

Ovplyvnili ťa na začiatku rapovania nejakí konkrétni ľudia, alebo umelci?

Na začiatku rapovania ťažko povedať, pretože v tom čase som mal v knižnici extrémne množstvo hudby. Každopádne na mojom úplnom začiatku stála kapela Gorillaz. Určite však mám vzory aj medzi rapermi, každý niečim iným. Napríklad, chcel by som vedieť robiť show ako Travis Scott, pomáhať ľuďom textami ako J.Cole alebo triafať každý nástroj ako Method Man.

Aká bola tvoja inšpirácia, keď si začať písať svoje prvé texty a experimentovať s rapom?

Mojou najväčšou inšpiráciou bola nuda v práci. Tam som na šmiráky začal písať svoje prvé texty. V tom čase bolo pre mňa dôležitejšie ako to znie, než čo tým vlastne poviem. Až keď som sa rozhodol, že svoju hudbu začnem vydávať, začal som písať texty, tak aby mali aj výpovednú hodnotu.

Nebavilo ma, že väčšina dobrých trackov, ktoré vychádzali, mali síce super atmosféru alebo beat, ktorý šlapal, ale boli prázdne. Preto som sa pokúsil tieto prvky spojiť.

Bolo nahrávanie tvojho debutového EP náročný proces?

Výber beatov, písanie textov a nahrávanie trvalo rok. Aj napriek tomu to bola tá jednoduchšia časť. Úprava zvuku, točenie klipov a celková príprava EP na release bola tá zložitejšia časť, ktorú som myslel, že sfúknem rýchlo, ale trvala ďalší rok. Hľadal som správnych ľudí, s ktorými chcem na tomto projekte pracovať. Podieľali sa podľa mňa na ňom tí najlepší a som s ich prínosom nadmieru spokojný. Pretože je tento projekt debutový, všetky procesy som sa učil za pochodu. O to rýchlejšie to bude nabudúce.

Kam sa chceš hudobne posunúť ďalej, čo si chceš v hip-hope vyskúšať, s čím experimentovať?

Mám pred sebou obrovské výzvy, čo sa týka písania textov, práce s hlasom a pravidelného koncertovania. Jedným z mojich cieľov je spojiť živú kapelu, DJa a aj vďaka tomu pretvoriť show na performance. Baví ma experimentovať a spájať žánre. Priniesť niečo nové, čo má však hlboké korene. Prinášať rap ako formu vokálneho inštrumentu do prostredia, v akom možno nikdy nebol.

► Sleduj FLACKA na Instagrame, Facebooku + podpor EP INDIAN na Bandcampe.

Otázky: Krištof Budke

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *