Už 18. ročník festivalu PAF Olomouc sa bude konať 5.-8. decembra. Vystúpi oceňovaná londýnska hudobníčka Mica Levi s kolektívom CURL a britská pianistka Eliza McCarthy. Predstaví sa taktiež umelkyňa-avatar LaTurbo Avedon a súčasťou programu bude vôbec po prvýkrát slávnostné odovzdávanie Ceny Jindřicha Chalupecpeckého. Dramaturgia festivalu vychádza z témy tohto ročníku PORTRÉT 

„obstarožní“ umělecký žánr, který se dnes přesunul do sféry digitálních kamufláží, avatarů a masek a lze jej obecně chápat jako metaforu internetové přítomnosti na sociálních sítích.

Festival s koreňmi vo filmovej animácii a umení pohyblivého obrazu jedinečným spôsobom prepája najrôznejšie umelecké a teoretické formy: okrem výstav a projekcií sa behom 4 dní na desiatke lokalít naprieč mestom odohrá viac ako 80 programových blokov – od projekcií, performance, prednášok, DJ vystúpení až po koncerty a workshopy.

Prvé mená programu

Mica Levi je nepřehlédnutelnou postavou současné hudební scény. Pod přezdívkou Micachu vydává nahrávky na pomezí experimentálního popu, post-punku a dubu a je také autorkou soundtracků k filmům Under The Skin (2013), Jackie (2016) a nejnovějšího Monos (2019). Za druhý jmenovaný byla Levi nominovaná na cenu americké filmové akademie. Do Olomouce přijede společně s dvojicí hudebníků a producentů Coby Sey a Brother May, se kterými tvoří jádro kolektivu CURL. Ten funguje nejen jako nezávislý label, ale také jako platforma pro společné performance a interdisciplinární praxi. Na PAFu vystoupí CURL naživo s dalšími hosty.

S Micou Levi souvisí také vystoupení Elizy McCarthy, britské pianistky věnující se soudobé klasické a experimentální klavírní hudbě. V roce 2018 vydaly společné EP s šesti klavírními skladbami Slow Dark Green Murky Waterfall, pro PAF připravuje McCarthy živé provedení této nahrávky a také společný koncert s hudebníkem Jo Willsem.

LaTurbo Avedon je ženský avatar působící ve virtuálním prostoru, ve svých uměleckých projektech pracuje s tématy nefyzické identity a proměny autorství uměleckého díla. V minulosti se tvorba Avedon objevila mj. v rámci berlínského festivalu Transmediale, v newyorském The Whitney Museum nebo v Barbican Center v Londýně, v rámci PAFu se představí skrze výstavu v Galerii 9:16pm v budově Muzea umění Olomouc a připravuje také videopřednášku na téma posmrtného života v digitálním prostoru.

Součástí programu portrétního PAFu je také kompletní uvedení československého animovaného seriálu O klukovi z plakátu z přelomu 60. a 70. let, jehož hlavním tématem je ve své podstatě virtuální otisk malého chlapce, který do reálného světa sestupuje z dvourozměrného prostoru plakátovací plochy.

Vůbec poprvé proběhne v rámci PAFu slavnostní vyhlášení Ceny Jindřicha Chalupeckého pro umělce do 35 let, které se doposud konalo střídavě v Brně a v Praze. Na předávání v kině Metropol se diváci dozví, zda se letošním laureátem stane skupina Comunite Fresca, Andreas Gajdošík, Baptiste Charneux, Marie Lukáčová nebo Pavla Malinová. Tvůrci dramaturgie večera jsou kurátoři PAFu společně s umělcem Michalem Pěchoučkem a filmovým režisérem Bohdanem Bláhovcem.

Součástí společného programu CJCH a PAFu bude i diskuze britské umělkyně Tai Shani s kurátorkou a spolupracovnicí PAFu Anne Duffau a českou kurátorkou Terezou Jindrovou. Shani coby zahraniční host představuje svůj nejnovější projekt v rámci aktuální výstavy Ceny Jindřicha Chalupeckého v Brně; v letošním roce je nominovaná na prestižní cenu pro umělce Turner Prize. PAF s CJCH spolupracuje dlouhodobě a letošní program je symbolickým vyústěním tohoto partnerství.

Předprodej čtyřdenních vstupenek probíhá přes GoOut, prodej jednodenních vstupenek bude spuštěn společně s uveřejněním detailního programu v průběhu listopadu 2019.

TS: PAF Olomouc

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *