Čo znamená byť mamou, otcom, dieťaťom, vnučkou či starým rodičom? Čo sa môžeme naučiť od rôznych typov rodín? 39. vydanie PechaKucha Night sa zameria na tému rodičovstva, výchovy detí, vzťahov v rodine a lásky. V stredu 6. decembra vybraní rečníci porozprávajú o svojich osobných skúsenostiach a projektoch určených deťom a rodičom. Formát PechaKucha prezentácií (20 obrázkov po 20 sekúnd) sa tak pokúsi pútavým a výstižným spôsobom ukázať témy, ktoré sú spojené so súčasným rodičovstvom, vrátane rodín z LGBTI komunity. Podujatie sa koná v a4-priestore súčasnej kultúry a čiastočne bude prebiehať v angličtine bez tlmočenia.

PechaKucha Night Bratislava Vol. 39 Rodičovská, Visegrad Edition

DOMM, Tradičné rodinné domy netradične.

DOMM predstavuje súbor projektov „slovenských tradičných domov netradične“, ktoré sa menia podľa regiónu, do ktorého sú navrhované. Oživuje tradičné formy, ale i pôvodné materiály, či techniky a prispôsobuje ich súčasným potrebám. Architekt Peter Matúš zároveň predstaví tému izolácie a ako je možné vhodnou dispozíciou a mobiliárom pozitívne pôsobiť na fungovanie rodiny či formovanie detí.

08

Ešte netlačte, Séria článkov a publikácia, ktorá otvorila tému slovenského pôrodníctva.

V roku 2013 dostali Iveta Aladana a Lucia Lišiaková spolu s Veronikou Pizano možnosť písať pre časopis .týždeň. Keďže v tom čase mali čerstvé skúsenosti z prostredia slovenských a rakúskych pôrodníc, rozhodli sa zistiť o systéme pôrodníctva na Slovensku viac. Rok strávili štúdiom vedeckých štúdií, dát, štatistík, rozhovormi s odborníkmi z praxe a obrovským množstvom žien po pôrode, čoho výsledkom bola séria 8 článkov. V roku 2016 vydali knihu Ešte netlačte, ktorá bola prirodzeným vyústením ich vtedajšej činnosti. V súčasnosti pripravujú mediálny projekt o slovenskom pôrodníctve v spolupráci s Asociáciou pre inovatívne publikovanie a časopisom .týždeň. Obidve žijú v Bratislave a vychovávajú po dve deti.

Evelien de Jong /NL, Píše a prednáša o alternatívnych spôsoboch zakladania rodiny.

Evelien je kultúrna vedkyňa a šťastná mama malej Vesper. V 36 rokoch bola Evelien single a posadnutá túžbou mať dieťa. Rozhodla sa teda vytvoriť si rodinu netradične – skúsila si dohodnúť spoločné rodičovstvo s gay mužmi, nájsť darcu spermií medzi kamarátmi či umelé oplodnenie. Dnes má dieťa so svojím partnerom, vychovávajú ho však v dvoch samostatných domácnostiach v Amsterdame. Pomáha ženám robiť rozhodnutia pri zakladaní rodiny, píše a rozpráva o alternatívnych formách rodinného života. Myslí si, že je potrebné byť ohľadom rodičovstva realistickí a pragmatickí – kým dieťaťu poskytujeme milujúce, bezpečné a stabilné prostredie, všetko je v poriadku, či už sme single rodičom, zdieľame starostlivosť s gay párom, alebo inak narúšame romantizovanú tradičnú predstavu o rodine.

Gábor Zimborás /HU, Venuje sa architektúre škôlok a jaslí.

Gábor získal architektonické vzdelanie v Maďarsku a Fínsku, dnes tiež študuje škandinávske jazyky a literatúru. Okrem vlastného štúdia NITEO Projects and Architecture spolupracuje s Centrom súčasnej architektúry KÉK, Wonderland Platform for European Architecture a ďalšími. Jedným z jeho aktuálnych záujmov je architektúra materských škôlok a jaslí v Nórsku a Maďarsku.

M&m, Dokumentárny komiks Mateja a jeho mamy.

M&m tvoria Matej a Anna Kratochvílovci. Keď mal Matej dva roky, začala jeho mama Anna písať a kresliť dokumentárny komiks M&m. Keďže študovala ŠUP a neskôr VŠMU (dokument), je tento formát prirodzeným vyústením. Nikdy si nemyslela, že je materstvo tak krásna a tak náročná vec.
Matej má päť rokov. Keď sa ho opýtate, čo by chcel robiť tak povie, ležať v posteli a čítať si knižku. Na večeru by ideálne jedol čokoládu. Keď bude dospelák, chcel by predávať pomaranče. Všetko ostatné sa o ňom dočítate v komikse M&m.

bff5fe845cd3f66b6b79e40b26a801a9

Marta Kopyt /PL, Matematička, ilustrátorka a mama predstaví svoju autorskú knihu pre deti.

Marta je vizuálna umelkyňa a matematička, ktorá predstaví svoje projekty prepájajúce tieto dve oblasti, vrátane matematických úloh pre malých aj veľkých “ I Hate Math”. Jej najnovšie dielo, kniha Starting Point predstavuje deťom svet geometrie.

Mothers Artlovers /CZ, Neformálna aktivistická skupina umelkýň-matiek, ktorú predstaví Darina Alster.

Búrajú spoločenské stereotypy o rodičovstve a hľadajú nové formy, ako prepojiť rodinu a tvorbu. Do sveta umenia by rady priniesli nádej a inšpiráciu pre matky umelkyne, ktoré prežívajú tieto témy ako životný rozpor. Spoločnými silami vytvárajú infraštruktúru v miestach, kde na nich umelecká prevádzka zabudla. Združujú prevažne vizuálne umelkyne, teoretičky, kurátorky, dokumentaristky, aktivistky – kreatívne ženy, pre ktoré je umenie životne dôležité, a ich záujem o tvorbu nezastavilo materstvo. Nevylučujú ani otcov umelcov, ani ženy a mužov, ktorí sa chcú o téme niečo dozvedieť, či budúcich rodičov. Projekt predstaví jedna z jeho zakladateliek, vizuálna umelkyňa, performerka, publicistka, kurátorka a pedagogička Darina Alster.

03906676

Na glos o seksualności /PL, O sex-pozitívnej výchove.

O sex-pozitívnej výchove bude hovoriť Anna Zaleska, sex-koučka a advokátka pozitívnej sexuality, ktorá absolvovala tréningy v medzinárodnej organizácii Sex Coach U, založenej Dr. Patti Britton a Dr. Robertom Dunlapom. Je členkou Svetovej asociácie sex koučov. Študuje klinickú sexuológiu na Univerzite sociálnych vied a humanitných odborov (SWPS) vo Varšave. Spolupracuje s varšavským Sex Positive Institute. Vedie workshopy a poskytuje jednotlivcom a párom sexuálne a intímne poradenstvo (osobne vo Varšave a celosvetovo online).

Pepijn Zwanenberg /NL, Člen mestského zastupiteľstva, dj, LGBTI aktivista a otec.

Miestny zástupca politickej strany GreenLeft, ktorý sa v Utrechte venuje témam bývania, mestského rozvoja a kultúrneho dedičstva. Je iniciátorom prvého stáleho dúhového prechodu pre chodcov, inštalovaného v roku 2013. Je tiež členom dj-ského kolektívu, ktorý vystupuje na (queer) party a festivaloch. Od 15.6. 2015 sú spolu s priateľom hrdými otcami dcéry Keet. Spolu s jej mamou (ich dobrou priateľkou) tvoria dúhovú rodinu. Keet žije polovicu času so svojou mamou, polovicu so svojimi otcami.

poster

Slobodné vinárstvo, Rodinné vinárstvo, ktoré na majeri v Zemianskych Sadoch pôsobí od roku 1912.

Vinohrad Slobodného vinárstva leží na juhozápadných svahoch v Zemianskych Sadoch pri Hlohovci. Rodinné vinárstvo dnes riadi štvrtá a piata generácia. Obhospodarujú ho ekologickým spôsobom – bez chemických postrekov a s veľkým podielom ručnej práce. Víno je vyrábané na Majeri, ktorý v Zemianskych Sadoch založili v roku 1912. Do vín nie sú pridávané žiadne umelé kvasinky, enzýmy, výživné soli a iné bežne používané aditívne látky, ktoré tzv. krášlia vôňu a chuť. Cieľom je, aby víno odrážalo konkrétne miesto, pôdu, z ktorej pochádza a aby v sebe nieslo správu o ročníku, v ktorom vzniklo

uniformarchitects, Predstavia oceňovaný projekt materskej škôlky v Banskej Štiavnici.

Uniformarchitects tvoria Richard Murgaš, Martin Lepej a Lukáš Cesnak. Každý projekt je pre nich novou výzvou a spolu s klientom aj jedinečným zadaním. Neuspokojujú sa s prežitými prístupmi, majú radosť zo skúmania nových tém a hľadania nekonvenčných riešení. Ich návrh Materskej školy Guliver získal ocenenia CeZaAr a Cenu Dušana Jurkoviča. CeZaAr získali aj v roku 2011 za dielo Mólo, kultúrny pavilón, v roku 2012 cenu revue Pamiatky a múzeá za Židovské komunitné múzuem. Architecture and water, UIA zsíkalo II Hwang prize.

w_05

Zrejme, Iniciatíva vytvárajúca a podporujúca miesta medzigeneračnej spolupráce.

Je zrejmé, že téma starnutia sa bez ohľadu na pohlavie, či farbu pleti týka nás všetkých. Občianska iniciatíva Zrejme je výsledkom úsilia siedmich ľudí, ktorým nie je ľahostajný stav našich medzigeneračných vzťahov ani postavenie starších ľudí v našich komunitách a spoločnosti. Ich prehliadanie až vyčlenenie vnímajú ako veľkú stratu nielen pre naše vzťahy, ale aj celú spoločnosť. Vedia, že starší, rovnako ako mladší ľudia, sú a môžu byť cool. Preto chcú vytvárať a podporovať miesta medzigeneračnej spolupráce, akými bol Denný stacionár Záhrebská v staromestskej komunite Susedia na dvore. Toto miesto je pre nich vzorom, ako nehľadať najmä rozdiely, ale tiež spojitosti, ktoré môžu byť nenahraditeľným obohatením naprieč generáciami. Zrieť v myslení a prijať starnutie ako prirodzenú súčasť života vnímajú ako výzvu nielen na individuálnej, ale aj celospoločenskej úrovni.

PechaKucha Night Bratislava Vol. 39 Rodičovská Visegrad Edition

Streda 6.12. 2017, 20:20, a4 – priestor súčasnej kultúry, Karpatská 2

Lístky: 5,- EUR  rezervácie na info@pechakucha.sk.

Zdroj: TS PechaKucha, viac info na Facebooku PechaKucha, Instagrame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *