PAF je olomoucká kultúrna platforma, ktorá sa zaoberá filmom a súčasným umením. V prvých decembrových dňoch organizuje v Olomouci jubilejný 15. ročník Prehliadky filmovej animácie a súčasného umenia PAF. Prečítajte si náš článok o festivale a špeciálne aj o bohatej hudobnej časti programu s viacerými svetovými hosťami.

Přehlídka filmové animace a současného umění je nejstarším a nejprogresivnějším festivalem věnujícím se fenoménu animace v České republice. V roce 2016 se odehrává od čtvrtka 1. do neděle 4. prosince prostřednictvím více než osmdesáti dramaturgických bloků na dvaceti samostatných místech Olomouce, přičemž k nejvýraznějším programovým událostem dochází tradičně v Uměleckém centru Univerzity Palackého UC UP Konvikt.

PAF přesáhl organizací a kurátorstvím projekcí a výstav středoevropský prostor a v dnešní době úspěšně expanduje na mnoho míst Evropy, přičemž si unikátní pozici dokázal vytvořit také v kulturně dominantním prostředí amerického New Yorku, kde proběhl letos 10. listopadu třetí ročník PAF New York v jednom z nejvýznamnějších současných amerických nezávislých kulturních center Pioneer Works v Brooklynu.

PATNÁCT LET FILMOVÉ ANIMACE A SOUČASNÉHO UMĚNÍ VE MĚSTĚ OLOMOUC

Program festivalu sestává v roce 2016 ze čtyř hlavních, tematicky profilovaných programových sekcí – Proč se dívat na zvířata?, Jiné vize, Film Labor a Aport animace, které proběhnou v průběhu čtyř prosincových dnů na více než dvaceti místech města Olomouc, přičemž řada projekcí bude připravena speciálně pro vybrané prostory.

„Jubilejní ročník PAF 2016 se koncentruje pouze na čtyři sekce, z toho dvě tradiční (Jiné vize, Aport animace) a dvě kurátorsky připravené speciálně pro PAF (Proč se dívat na zvířata?, Film Labor) a více než kdy jindy usiluje o vytvoření homogenního a současně významově ambivalentního programu koncentrujícího se do jediné organické identity, kterou je sám smyslově intenzivní čtyřdenní festival, jeho bytí a bytí jeho návštěvníků v kulisách zimní Olomouce.“ – ředitel Alexandr Jančík.

Program PAFu je složen z více než osmdesáti programových bloků – jedná se o unikátní PAFem iniciované produkce filmových projekcí, audiovizuálních performance či instalací. Dále o prezentace a přednášky domácích i světových tvůrců a expertů. Součástí PAFu jsou letos světové premiéry středometrážních snímků a animovaných pásem. Součástí programu jsou i dílny a projekce zaměřené na dětské publikum. Významnou pozici má jubilejní desátý ročník v domácím i mezinárodním prostředí zásadní festivalové soutěže českého pohyblivého obrazu Jiné vize CZ.

▋ Hudobný Program ▋

PAF predstaví aj originálny a naozaj netradičný hudobný program. Viaceré filmové festivaly ponúkajú väčšinou sériu hudobných párty, DJ-setov či koncertov, no práve toto je oblasť, v ktorej zaostávajú. PAF sa zameriava na ojedinelé, no kvalitné projekty, ktoré sa vo svete vyskytujú na udalostiach ako MoMA PS1 v New Yorku. Taký bude aj tento ročník.

ING MIDGET spravil pre PAF hudobný mix, vypočujte si ho nižšie

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/294400737″ params=“auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false&visual=true“ width=“100%“ height=“450″ iframe=“true“ /]

Štvrtok

22:30 – Lolina (EE) & John T. Gast (US) & Edith Karlson (EE) | AV performance | Proč se dívat na zvířata?

00:00 – Jakub Adamec: Are You Human? Confirmed. | Aport animace

Piatok

20:00 – Bill Kouligas (GR) & Harm van den Dorpel (NL): Transplant | AV performance | Proč se dívat na zvířata?

21:00 – M.E.S.H. (US) & Michael Guidetti (US): Decession Piece | AV performance | Proč se dívat na zvířata?

00:00 – PAF Guests | DJ set

Sobota

20:00 – Nesbitts | Proč se dívat na zvířata?

21:00 – Ravelin 7 | Proč se dívat na zvířata?

22:00 – Music For Your Plants | Norman Orro (EE) | Aport animace

23:00 – Gurun Gurun | Proč se dívat na zvířata?

00:00 – Templehof | Aport animace

00:00 – PAF Guests | DJ Sets/ b2b

Nedeľa

20:00 – Dizzcock: Night Rider

22:00 – OTK

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/292392923″ params=“auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false&visual=true“ width=“100%“ height=“450″ iframe=“true“ /]

 

▋ O POHLEDU ZVÍŘAT ▋

„Pohled na zvířata je přirozenou součástí nesčetného množství příběhů, filmů či uměleckých děl. Nabízí se příležitost nahodile pracovat s klasickými představiteli z literatury, ilustrací a animovaných filmů,“ Martin Mazanec, hlavní dramaturg PAF.

FIRST SNOW - HEDGEHOG

Název hlavní programové sekce a podtitul celého letošního ročníku Proč se dívat na zvířata? je přejat ze stejnojmenné eseje britského publicisty a kritika umění Johna Bergera, který v textu z roku 1977 vyšel z předpokladu, že zvířata jsou součástí okruhu lidského okolí, „jsou nám podobná a zároveň nepodobná“. Tato ikonická, ale dobově a politickými východisky autora poznamenaná stať, tematizující mj. polidšťování zvířat a význam zoologických zahrad, se stala výchozím materiálem pro všechny přizvané hosty, kteří v rámci výročního ročníku PAFu budou v Olomouci přítomni. K tematickým přednáškám byla přizvána polská teoretička animovaného filmu Olga Bobrowska, entomolog a filosof Stanislav Komárek, komiksový teoretik Pavel Kořínek či expertka na vizuální studia a tvorbu Johna Bergera Andrea Průchová.

Proc_se_divat_na_zvirata_Dominik_Gajarsky

K produkci nového projektu byla přizvána Lolina, bývalá členka hudebního projektu Hype Williams, známá též jako Inga Copeland, která připravuje vystoupení ve spolupráci s hudebním producentem Johnem T. Gastem a estonskou vizuální umělkyní Edith Karlson. Performance Transplant vytvořil zakladatel labelu PAN Bill Kouligas společně s vizuálním umělcem Harmem van den Dorpelem. Dalším projektem reflektujícím téma Bergerovy eseje je společné vystoupení Decession Piece, v současnosti jednoho z nejvlivnějších hudebních producentů Jamese Whippla aka M.E.S.H. společně s americkým umělcem a animátorem Michaelem Guidettim. Z českého prostředí přijali výzvu na vytvoření originálních projekčních a instalačních událostí umělci Jakub Jansa, Matěj Smetana či Josef Mrva.

Vedle projekcí klasických, kultovních i nových celovečerních snímků se zvířecí tematikou (Bambi, Syn bílé kobyly, Ming of Harlem) a animovaných pásem nejen pro dětské publikum (Hup a Hop, Míša Kulička, Žofka, O chytré kmotře lišce) je jedním z výrazných momentů i festivalová premiéra filmu Červená želva holandského režiséra Michaëla Dudoka de Wita, který film v Olomouci osobně uvede. Jedná se o první celovečerní počin kultovního japonského studia Ghibli, který vznikl ve spolupráci s evropskou produkcí. O filmu se mluví i jako o žhavém kandidátovi na Oscara. Tento magický filmový sen o životě v ráji získal v sekci Un Certain Regard na festivalu v Cannes Zvláštní cenu poroty. Premiéra proběhne v Kapli Božího a pro širokou veřejnost bude film během PAFu uveden také v Kině Metropol. PAF premiéru připravil spolu s distribuční společností Aerofilms.

Proc_se_divat_na_zvirata_Punta

Proč se dívat na zvířata | Olga Bobrowska (PL), Cordelia Dvorák (DE), David Helán, Michaël Dudok de Wit (NL), Ferda, Ondřej Ježek, Lolina (GB), John T. Gast (GB), Edith Karlson (EE), Stanislav Komárek, Pavel Kořínek, Petr Krátký, Bill Kouligas (GR) & Harm van den Dorpel (NL), Saki Matsumoto (JP), M.E.S.H. (US) & Michael Guidetti (US), Jakub Jansa, Stanislav Komárek, Jozef Mrva, Andrea Průchová, Punťa, Pavel Ryška, Jakub Skokan, Matěj Smetana, Martin Tůma, František Týmal ad.

Viac podrobností o vstupenkách nájdete tu alebo na oficiálnej stránke či FB udalosti.

Info: TS PAF pre Swine Daily poskytla Nela Klajbanová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *