Aid Kid, Dryman, DJ Tuco, Side9000 (aka Name Does Not Matter), SBSTRD, SELF, DJ Buki 武器, Chef3000 & Crys – vybraná zmes ôsmich z najtalentovanejších v Česku usadených producentov. Všetci sa spojili v záštite Jana Bártu z relácie Turban Radia Wave pre netradičnú kompiláciu. Čeklife je s malou dávkou humoru (narážka na footworkový legendárny label Teklife) veľmi kvalitnou ukážkou, že aj v Česku sa tvorí svetovo znejúci juke či footwork.*

*The music style has evolved from the earlier, rapid rhythms of juke and ghetto house, a change pioneered by R.P. Boo.[3] It may draw from styles such as drum and bass, utilizing double-time clave triplets, syncopated toms and prominent sub-bass.[5] Tracks also frequently feature heavily syncopated samples from rappop and other sources, and are often around 160 bpm.[6] Footwork also incorporates the club culture cultivated in disco, house and techno. (Wikipedia)

Vypočujte si už premiéru tracku z kompilácie „Kalamita“ od Side9000 a ďalej nasleduje rozhovor s Janom Bártom.

Ako vznikol nápad na vydanie tejto footwork/juke českej kompilácie?

Na začátku bylo slovo – tedy samotný název Čeklife, který se mi coby nepříliš povedená slovní hříčka vynořil v hlavě někdy vloni v létě. Čeklife samozřejmě především odkazuje na mou zamilovanou základnu chicagského jukeu a bratrský producentský kolektiv Teklife.

Mně přišlo zajímavé nějak tzv. neotřele a zároveň pokud možno nenásilně reflektovat tuzemskou oblibu jukeu a zároveň vzdát hold jeho průkopníkům (R.I.P. Rashad). Na jukeu sem měl vždy v oblibě určitou hravost a zároveň obří variabilitu, s jakou pracuje se samply a jejich zdroji.

Ta se doslova promítla i do zadání kompilace od domácích tvůrců, které znělo jednoduše: 160 (nebo 80) bpm a sampl z nějakého “klasického” česko-slovenského filmu či seriálu dle výběru autora. Výsledek slyšíte sami a doufám, že nikoho neurazí. Ještě nutno podotknout, že inspirací pro mě byla i první česká footworková kompilace, kterou dal v roce 2017 dohromady DJ Buki (toho najdete i nyní na Čeklife).

Ako si oslovil producentov, boli aj takí, čo ponuku odmietli? Ako reagovali na „zadanie“, kde majú použiť sample z českých klasických filmov?

Mezi oslovenými je především valná většina mých producentských kamarádů a známých, o kterých vím, že mají kladný vztah k jukeu a taky k mému pořadu Turban na Radiu Wave. Jsem rád, že se na kompilaci povedlo dostat domácí jukeové matadory jako je DJ Tuco a taky Side9000, který už dnes tvoří pod jiným jménem.

Vedle tuzemské grime/funky star Drymana a laureáta ceny Vinyly Aid Kida zde uslyšíte i šéfa labelu Sapyens Records Selfa (toho času na prvním US turné), nekompromisního klubového tahouna SBSTRDa a silnou moravskou sekci v podání trojice DJ Buki, Chef3000 a Crys.

Trochu mě mrzí, že zde nakonec chybí zde jeden z hyperproduktivních nestorů lokální footworkové scény, protože jsme se neshodli na použitém samplu a taky jeden z mladých perkusivních talentů, který, slovy inspektora Drahoty z Kulového blesku, “k celé akci ztratil důvěru”. Rovněž mě trochu mrzí, že i přes mou snahu oslovit jednu vhodnou adeptku nakonec v celé kompilaci není zastoupena žádná žena. Zbytek zúčastněných si však doufám tento “klubový Videostop” užil!

Plánujete ako Turban Radio vydať aj ďalšie tematické kompilácie?

Od první mezinárodní kompilace Turbanu ke stému dílu pořadu už uplynuly čtyři roky a já jsem se od té doby věnoval především shánění zajímavých guestmixů (všechny najdete rovněž na SoundCloudu Turbanu). Měl jsem stále dojem, že dávat dohromady kompilaci je (i v rámci natolik okamžitého a elastického “žánru” jako je klubová hudba) stále běh na dlouhou trať. Jenže až nečekaně hladký (a v porovnání s první kompilací) i rychlý průběh vzniku Čeklifu a skvělý elán a nasazení všech zúčastněných mě teď utvrdil v tom, že by nebylo od věci si nějakou podobnou tématickou kompilaci zase někdy zopakovat. Stay tuned.

Akých mladých českých DJs či producentov nám odporúčaš sledovat?

Všechny! Tedy, alespoň všechny zúčastněné (na kompilaci Čeklife), i když část z nich už není úplně “mladá”. A především nezapomínat na slovenskou sekci! Mám pocit, že v porovnání s takovým FVLCRVMem nebo Jimmym Pé tu máme stále leccos dohánět.

Otázky: Krištof Budke / Úvodný obrázok: Jiří Franta

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *