V pořadí již 14. ročník festivalu PAF Olomouc proběhne od 3. do 6. prosince 2015. Pro letošní dramaturgii jsou klíčové především programové sekce „Divoká šedesátá” (Wild ’60s) a „Animace animace” (Animation Beyond Animation). Sekce Divoká šedesátá volně navazuje na program Pestrá padesátá, který pro PAF v roce 2013 jako hostující dramaturg připravil vizuální umělec, pedagog a archivář Pavel Ryška, jenž se dlouhodobě zaměřuje na vývoj poválečné československé vizuální kultury. Letos budou mít diváci možnost seznámit se s další klíčovou etapou historie tuzemské animace a ilustrace skrz přizvané osobnosti, kauzy i legendy.

PAF2015 jingle od PAF – Festival of Film Animation on Vimeo.

Sekce Animace animace nabídne aktualizovaný pohled na historii animovaného filmu i současné tendence propojení animace a prostorově-světelných experimentů. Belgický kurátor a teoretik Edwin Carels v cyklu tří přednášek přiblíží tvorbu animátorské dvojice bratří Quayů, francouzského průkopníka animovaných filmů Émila Cohla či současný pohled na objevy belgického lékaře Josepha Plateaua, jehož objevy na poli optických iluzí v 19. století stály na samém počátku rozvoje pohyblivého obrazu.

Program 14. ročníku nabídne mimo jiné také několik výjimečných performancí na pomezí živé prostorové animace a koncertu experimentální klubové hudby. Britský producent Vessel, jehož plechově-robotické kompozice nesou stopy odkazu industriálu 80. let, vystoupí ve společném AV setu s portugalským experimentálním filmařem Pedro Maiou. Norský vizuální umělec a hudebník Lars Holdhus pod pseudonymem TCF obrazem i zvukem uchopuje tematiku kódů a počítačových algoritmů, v Berlíně usazený Lotic pak ve své tvorbě nabourává rigidní zvukové i sexuální stereotypy současné klubové kultury. Jeho koncert doplní site-specific instalace výtvarníka Michala Pustějovského.

15362316993_98c34d6daf_b

Foto z minulého ročníka. Foto: PAF

V neděli 6. 12. se českému publiku poprvé představí audiovizuální projekt PLAIN. Jeho tvůrci Jonatán Pastirčák a vizuální umělec Ján Šicko jej chápou jako elektro-akustickou prostorovou krajinou vytvářenou v reálném čase. Závěr festivalu pak bude patřit britskému melancholikovi Kwesi Darkovi. V Londýně usazený hudebník Darko ve svém projektu Blue Daisy osciluje na hranici hiop-hopu, ambientu, rocku a blues, naživo představí kritiky i diváky výborně přijatou desku Darker Than Blue.

Součástí programu 14. Přehlídky animovaného filmu bude také prezentace několika původních projektů Live cinema, vzniklých spoluprací českých a norských umělců, a další výstupy celoročního projektu Festivaly živého kina.

15981278152_45d67b8556_h

Kultový Deant Blunt počas koncertu na PAF Olomouc minulý rok.

15795933819_ad6411aa06_h

Přehlídka animovaného filmu (PAF) se věnuje širokému pojetí fenoménu animace v kontextu kinematografie a vizuálního umění. Mezi její ústřední témata a klíčová slova patří: animace, pohyblivý obraz, audiovizuální umění, kinematografie, experimentální film, videoart, digitální kultura, net art, remediace, archivace a archeologie médií. Kromě každoročního čtyřdenního festivalu v Olomouci, který má dnes již mezinárodní renomé, pořádá PAF v průběhu roku přibližně čtyřicet dalších akcí po celém světě a věnuje se vlastní ediční řadě publikací Edice PAF.

Programové sekce PAF 2015: Animace animace | Divoká šedesátá | Aport animace | Jiné vize | PAF art

Viac info na oficiálnej stránke.

Projekt „Festivaly živého kina – Spolupráce české (PAF) a norské (SCREEN CITY) platformy pro film a současné umění pohyblivého obrazu“ je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *