Počas 8. ročníka medzinárodného festivalu animovaných filmov Fest Anča v Žiline sme sa rozprávali so zaujímavým umeleckým duom VJ Suave. Dvojica zo Sao Paula, Brazílie, ktorá pozostáva z Ceci Soloaga a Ygora Marottu sa venuje sa umeniu nových médií.

Okrem audiovizuálnych inštalácií a takzvaného digitálneho graffiti, VJ Suave cestujú po celom svete so svojimi „suavecyklami“, na ktorých majú pripevnený projektor a po stenách budov tak premietajú svoje animácie. Dve takéto výpravy centrom mesta Žiliny podnikli aj pre návštevníkov Fest Anče minulý mesiac.

V našom rozhovore nám nadšene rozprávali o ich práci, o tom, ako cestujú po Európe, svojich nových projektoch či Sao Paule. Interiew s Ceci Soloaga a Ygorom Marottom robili spoločne na Stanici Žilina-Záriečie Krištof Budke zo Swine Daily a Marek Hudec zo SME. Fotky z VJ Suave v Žiline nájdete úplne dole v článku.

Páči sa vám v Žiline? Zaznamenali ste počas vašej návštevy niečo špecifické?

Ceci: Architektúra, ktorú tu máte, je naozaj odlišná od tej v našej krajine. Staré mesto (centrum Žiliny, Mariánske námestie, pozn. red.) vrátane námestia je skutočne nádherné a taktiež aj ľudia sú tu skvelí. Stretli sme tu veľa nových ľudí a sme šťastní, že tu môžeme byť.

Ktoré krajiny ste navštívili pred príchodom na Fest Anču?

Ceci: Práve sme prišli z Luxemburska, boli sme aj v Paríži, v Nemecku…

Ygor: …Portugalsku, Rusku. Konkrétne sme boli v Petrohrade, ktorý je vzdialený asi 8 hodín od Moskvy. Taktiež sme boli napríklad v Švajčiarsku.

Ceci: V Rusku sme boli dvakrát za jeden mesiac. Medzitým sme cestovali naspäť do Brazílie a zasa do Európy (smiech).

Ako vlastne cestujete so svojim „suavecyklom“?

Ceci: Cestujeme lietadlom a so sebou si nesieme len prednú časť bicykla. Je prenosná a má veľkosť batohu, takže si ju ľahko môžeme zobrať so sebou.

Ako často cestujete po Európe?

Ygor: Snažíme sa navštíviť Európu raz ročne. Ale potrebujeme na to pozvanie od organizátorov festivalov, aby sme mohli zaplatiť letenky. Sme nezávislí umelci, takže je pre nás veľmi náročné cestovať do Európy alebo do iných miest po svete.

Na čom pracujete v Brazílii?

Ceci: Pracujeme s projekciami.

Ygor: To je naša hlavná práca.

Ceci: Ďalej vytvárame rôzne audiovizuálne inštalácie, vytvárame príbehy. Momentálne pracujeme na téme brazílskeho folklóru, projekt má názov „Folclore Digital“. Rozprávame tu príbehy magických bytostí lesa, oceánu či vodopádov. Na 4 steny premietajú 4 projektory a tvoríme tak 30-minútové animácie aj s hudbou v miestnosti ako obývačka, kde si ľudia môžu sadnúť a pozrieť si projekcie. Potom robíme takzvané digitálne graffiti. Sú to graffiti, kde namiesto farieb používame svetlo. Máme na to špeciálnu aplikáciu Tagtool, ktorá nám umožňuje „kresliť svetlo“ na rôzne steny budov. Keďže digitálne graffiti robíme na otvorených priestranstvách, ľudia môžu vidieť ako kreslíme v reálnom čase. Zvykneme to robiť s obrovským projektorom a napríklad na rôznych párty.

11698500_862500143799263_6779340171769626157_n

Tagtool Session VJ Suave v spolupráci s kolektívom Lunchmeat, Praha, 2015. Foto: Facebook VJ Suave

Vždy si plánujete cestu po meste pred predstavením?

Ceci: Áno, musíme to plánovať. Prvý deň sa ideme prejsť mestom na bicykli.

Ygor: Na druhej strane, vždy improvizujeme. Samozrejme, musíme však vedieť, ktorá animácia bude na dané miesto pasovať najlepšie. Animácie, ktoré máme sú loopy, sľučky v našom počítači, takže vždy si musíme zvoliť správnu postavu pre správnu stenu, budovu či moment.

Vytvárate si k vašim projekciám aj hudbu?

Ceci: Nie, hudba, ktorú používame, je od našich kamarátov.

Povedzte nám viac o konkrétnych postavách, ktoré pre animácie používate.

Ygor: Ako sme povedali, postavy sú z brazílskeho folklóru. Napríklad Boi Bumba – to je krava, ktorá tancuje (smiech).

Ceci: Potom Curupira, kráčajúci žltý chlapík s červenými vlasmi. On je vo folklóre zasa ochrancom lesa.

„Myslíme si, že vo svete projekcií naozajstné príbehy chýbajú.“

Snažíte sa vždy povedať nejaký príbeh?

Ceci: Áno, máme radi príbehy. Myslíme si, že vo svete projekcií naozajstné príbehy chýbajú. Zdá sa nám, že každý to robí len kvôli efektom. Ja pochádzam zo sveta animácií a tu vždy rozprávame príbehy. Ygor píše zasa naozaj krásne básne o láske. Snažíme sa komunikovať o tejto téme. Hovoriť o láske, rešpekte voči druhým. Nie o romantickej láske, ale láske ako rešpekte voči iným, ohľaduplnosti… To je to, čo cítime, že chýba v tak veľkom meste, kde žijeme. Sme zo Sao Paola, ktoré je násilná metropola. Taktiež je to betónová džungľa.

mais_amor_vjsuave_1100

Ygor Marotta vytvoril v roku 2009 intervenciu do verejného priestoru „Mais Amor Por Favor“ v prekl. „Viac lásky prosím“. Steny ulíc Sao Paola použil ako nástroj na šírenie lásky, rešpektu a ohľaduplnosti voči druhým. Toto „hnutie“ s kamarátmi rozšíril aj do Ria, Porto Alegre, Lisabonu či Berlína.

Je pre vás dôležité spojenie s tradíciami?

Ceci: Áno. Myslíme si, že tieto príbehy poznajú 30-roční ľudia, ale naozaj mladí nie…

Ygor: …zdá sa nám, že sa trochu histórie a folklóru obávajú, boja. Snažíme sa v príbehoch poukazovať viac na prírodu.

Ceci: V projekcii z dnešného večera bol napríklad starý príbeh o hadovi, ktorý zjedol človeka a bol príliš ťažký (smiech). Snažíme sa viac spojiť s prírodou ako s materiálnymi vecami.

Povedzte nám viac o vašich budúcich projektoch. Chystáte čosi špeciálne?

Ceci: Keď sa vrátime späť do Brazílie, budeme mať veľkú inštaláciu v Bahii a neskôr v Brazílii. Taktiež plánujeme nahrať nový krátky film. Doposiaľ máme 4 krátke animované filmy, plánujeme teda už piaty. Tento má byť o prírode v našom meste. V Sao Paule máme veľmi málo verejného priestoru a skoro žiadnu prírodu. Všetko je betón! Takže, v tomto projekte príde animovaná príroda do centra a na stenách budov, na chodníkoch, všade začne rásť a prekvitať. Verejný priestor je vytvorený!

Máte na projekt aj nejaké štátne fondy?

Ceci: Áno, dostali sme sa do súťaže, kde sme získali peniaze, takže môžeme sa naplno venovať našej práci. Snažíme sa viac pracovať na kultúrnej, umeleckej stránke veci. S firmami a spoločnosťami pracujeme menej. Len toľko, koľko je nutné na prežitie (smiech).

Povedzte nám viac o súčasnej scéne v animácií, VJ-ingu v Sao Paule. Je tam viac umelcov, ktorí robia to čo vy?

Ygor: Je skutočne ťažké nájsť umelcov, ktorí vytvárajú to isté ako my, čiže projekcie s naratívmi.

Ceci: Skôr si myslím, že sme jediní na svete, kto robí tento typ animácie (smiech). Používame síce projektor, ale nie ako statickú nehybnú vec ako ostatní VJ umelci. Pre nás je to skrátka len ďalšia pomôcka, vďaka ktorej môžeme vytvoriť to, čo chceme. To je hlavný rozdiel medzi nami a inými VJ-mi. Máme nejakých kamarátov, poznáme ľudí, čo robia niečo podobné v Prahe, vo Viedni, sú všade po celom svete. Vytvárajú napríklad krátke príbehy so živou hudbou a premietajú ich potom deťom. Ale nemyslím si, že v Brazílii sú iní umelci, ktorých by sme mohli zaradiť do rovnakej kategórie s nami.

Čo bolo zaujímavé počas vášho predstavenia v rámci Fest Anče, niektorí ľudia sa začali zapájať do vašich animácii premietaných na budovy či chodníky…

Ceci: Áno! Naše umenie tiež nazývame aj interaktívnym, pretože pôsobí na ľudí. Nie ako v galérii, kde prídete a niečo sa pohne. My sa snažíme vzájomne pôsobiť na ľudí, živé bytosti, nielen na predmety.

Ygor: A toto je interaktívne umenie. Môžeš vidieť ľudské emócie ako aj v uliciach Žiliny, kedy ľudia hovorilil: „Wow!“

Ceci: Taktiež sa snažíme vytvoriť umenie, ktoré je dostupné pre všetkých. Preto chodíme do ulíc a tam premietame. Keď vytvárame inštalácie, ľudia môžu prísť a dotýkať sa vecí. To nie je ako umenie, ku ktorému keď sa priblížite na dva metre. spustí sa alarm (smiech). Nepáči sa mi taký druh umenia. Páči sa mi umenie, ktoré vo vás vzbudzuje emócie, cítite ho.

Screenshot-2014-06-02-16.12.07_1100

Ygor Marotta počas živého maľovania na suavecykloch pre Apple Keynote 2014. Foto: VJ Suave official page

Ako sme mohli vidieť večer, ľudia boli skutočne prekvapení. Slováci asi nie sú zvyknutí na takýto druh umenia…

Ceci: Ľudia na to nie sú zvyknutí nikde! (smiech)

Ygor: Je to skrátka jednoduchý spôsob, ako ukázať náš svet. Bez nejakého kurátora, režiséra…

Ceci: …alebo spoločnosti, firmy. My skrátka ideme a nikto nám nestojí v ceste.

Ygor: A môžeme ukázať čokoľvek chceme.

Zarábate si na živobytie iba s projekciami a inštaláciami, ktoré vytvárate?

Ceci: Žijeme z tohto, áno. Nie je to jednoduché, pretože sme umelci, ale taktiež sme aj producenti, robíme náš press, réžiu, píšeme príbehy, kreslíme ich, robíme animáciu, atď, atď (smiech). Je to veľa roboty!

Ygor: Taktiež to znamená, že pre nás nie je žiadna sobota alebo nedeľa.

Ceci: Pravda, pracujeme príliš veľa. Žijeme pre našu prácu, ale možno robíme až príliš. Ale toto je to, čo nás baví a stále si hovorím: prišli sme na tento svet, aby sme robili práve toto! (spoločný úsmev)

Viac o VJ Suave nájdete na ich webstránke, Facebooku alebo Vimeu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *