Kedysi malé a útulné podujatie pre relatívne malú skupinku fanúšikov animovaného filmu, dnes veľký festival s etablovanou a starostlivo vybranou medzinárodnou porotou, návštevníkmi z viacerých krajín Európy a bohatým programom. Prečítajte si náš rozhovor s Marošom Brojom, kde sa dozviete o festivale viac.

11707645_10153577760175312_8120448813117792138_n

Foto: Juraj Starovecký

Napriek veľkosti, do ktorej medzinárodný festival Fest Anča vyrástol, si stále zachoval svoju príjemnú a neformálnu atmosféru. Organizátori a účinkujúci umelci sa tu voľne miešajú s návštevníkmi, čo na festivaloch rozhodne nie je samozrejmosťou. Viac už v našom rozhovore.

Fest Anča sa z relatívne malého festivalu animovaných filmov vypracovala na veľký medzinárodný festival stredoeurópskeho významu. Koľko ľudí sa tento ročník podieľalo na festivale a ako hodnotíš spoluprácu so všetkými dobrovoľníkmi?

Počet ľudí pracujúcich na festivale počas roka postupne narastá. Celoročne na ňom pracovali traja ľudia, programová riaditeľka Jana Slezáková, dramaturgička Kamila Kučíková a ja. Jadro festivalu, ktoré sa pripája pár mesiacov pred jeho začiatkom tvorí približne 10 ľudí. Každý z nich má svoje oddelenie, ktoré spravuje a ďalej posúva rôzne úlohy a kompetencie. Jedná sa napríklad o guest servis, preklady, produkciu, koordinátorku dobrovoľníkov, koordinátorku industry programu alebo hudobného dramaturga. Priamo na festivale sa na jeho organizovaní podieľa takmer 100 ľudí, vrátane dobrovoľníkov, ktorých práca je pre nás nenahraditeľná. Rovnako, ako pri ostatných oddeleniach a ľuďoch, ani bez tohto (a bez nich) by sme sa nevedeli za žiadnych okolností zaobísť. Ich robotu si nekonečne cením a dúfam, že práca na našom festivale pre nich bola ako zábavou, tak aj prínosom a načerpali aj zopár cenných skúseností.

Kvôli veľkému počtu návštevníkov a niektorým, viac populárnejším bodom v programe sa musel posúvať harmonogram Fest Anče. Zaznamenali ste ako organizátori aj iné problémy alebo chyby? Čo by ste chceli zlepšiť do budúcnosti?

Vždy je čo zlepšovať. Tento rok festival zápasil s menšími technickými nedostatkami, ktoré spôsobovali práve spomínané meškanie. Náš tím je však nesmierne pohotový a schopný rýchlo reagovať. Takže i keď s omeškaním, odpremietali sme nakoniec všetko. Na plynulom priebehu festivalu nám nesmierne záleží, netvárime sa, že takéto nedostatky u nás neexistujú. Práve naopak, pri organizácii ďalšieho ročníka vždy berieme ohľad na to, čo musí ten ďalší fungovať lepšie. Taktiež pripravujeme dotazník pre návštevníkov a hostí. Už na festivale sa pýtame mnohých z nich čo sa im páčilo a čo nie. Čo by si vedeli predstaviť lepšie atď. Veľmi nám záleží na tom, aby sa festival nepretržite zdokonaľoval a takáto odozva je pre nás nesmierne cenná.

11713163_10206866902859201_588299407_o

Maroš Brojo, Foto: Mária Hejtmánková

Riaditeľka Fest Anče Jana Slezáková odchádza na materskú dovolenku a dramaturgička Kamila Kučíková zasa na dva roky do Estónska. Rokujete už o ďalších ľuďoch, ktorí môžu tieto posty zastúpiť minimálne na budúci rok?

Pre organizačný tím táto informácia samozrejme už dlhšie nie je novinkou, takže áno. Máme už vyhliadnuté nové posily do tímu. Janka pracovala na festivale od jeho začiatku a má obrovské množstvo cenných skúseností. Pre novú riaditeľku to bude určite výzva ale osobne jej dôverujem a nemám žiadne pochybnosti. Kamilka tiež odviedla za posledné tri roky množstvo roboty. Oceňujem jej veľký prehľad v oblasti animovaného filmu. Ako jedna z troch ľudí sa podieľala napríklad aj na výbere všetkých filmov do našich súťažných sekcií, ktoré si ľudia veľmi pochvaľujú. Myslím, že jej pozícia je veľmi vhodná pre mladého animátora, ktorý práve z predvýberu filmov na festival a z jeho organizácie môže načerpať veľké množstvo nových skúseností a podnetov pre svoj ďalší rast.

Aké ste dostali reakcie od medzinárodnej poroty a účinkujúcich? Páčilo sa im na Fest Anči a v Žiline?

Síce to neznie veľmi skromne, ale naši hostia sú z festivalu nadšení. Našou silnou stránkou je veľmi vrúcna, priateľská a neformálna atmosféra, čo nie je samozrejmosťou na každom festivale. Mnohí z nich u nás načerpajú novú energiu po pravidelnom festivalovom cestovaní a okrem užitočných kontaktov si nájdu aj nových priateľov. Tak ako na spokojnosti divákov nám záleží aj na spokojnosti našich hostí a robíme pre to všetko. Okrem toho, že nás ich spokojnosť a entuziazmus spojený s festivalom veľmi teší, je to pre nás prospešné aj preto, že informáciu a zážitky z Fest Anče šíria vo svete ďalej a čoraz častejšie sa nám stáva, že mnohí ľudia na pozvanie reagujú spôsobom: „Už som o vás počul, dlhšie vás chcem navštíviť.“

Stihol si si napriek organizácii užiť festival aj ty osobne, na čo z programu si sa tešil najviac?

Niečo som stihol, no adrenalín a stres mi na festivale nedovolí obsedieť na premietaní alebo prednáške celý čas. Skôr, ako by som sledoval celú sekciu, si radšej pozriem jeden-dva filmy a popri tom sledujem publikum. Nabíja to človeka energiou, ktorá je počas piatich intenzívnych dní festivalu veľmi potrebná. Vždy sa teším na niečo iné. V súťažných sekciách je to často jeden konkrétny film, pri ktorom som zvedavý na reakciu divákov. Vždy je však zábavné sledovať polnočné sekcie alebo byť na premietaní v Ster Century Cinemas a uvádzať veľkého hosťa pred filmom. Každý rok má festival aj nejakú tú špecialitu. Tento rok to boli napr. VJ Suave z Brazílie, masterclass Tomma Moora (Írsky režisér filmu Pieseň mora, nominovaného na Oscara, poz. red.) alebo prednáška tvorcov hry This War of Mine, ktoré by mali byť tento ročník z môjho pohľadu povinnou jazdou pre každého návštevníka. A myslím, že návštevnosť na nich to aj potvrdila.

Viac info o festivale Fest Anča nájdete na webstránke alebo Facebooku. Zajtra vám prinesieme našu fotoreportáž a neskôr aj rozhovor s estónskou hudobníčkou Vul Vulpes a brazílskym duom VJ Suave.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *