Multižánrový festival DAAVS (Dni aktuálnych audiovizuálnych stretnutí) pod taktovkou kolektívu VUNU píše svoju históriu od roku 2015. Tohtoročná edícia sa premiérovo niesla v znamení spolupráce s Art and Tech Days organizovanými CIKE (Creative Industry Košice), ktoré DAAVS začlenili do svojho širšieho programu a v Košiciach tak vznikol týždenný blok podujatí zasvätených fúzii umenia, dizajnu a technológie.

Prečítajte si celý report od kreatívneho kolektívu STROJ. (Tu je ich video článok o umeleckej dvojici Edgar & Ota).

Vj Sympozium 24.11.2017 T.CZ Web-4

Tri dni DAAVS našli svoje miesto v klasických venues adresy STROJ – v Kotolni a Dig Gallery a premiérovo aj v neďalekom Kine Úsmev. Festival otvorila vernisáž výstavy Umenie audiovízie v kurátorskej réžii dvojice Nikolas Bernáth a Samuel Velebný. Trojica diel v DIG Gallery predstavila formálne rozmanitý rez prístupov k mediálnemu umeniu vyprodukovanému najmladšou generáciou mediálnych umelcov v stredoeurópskom regióne. V jednom priestore sa tak stretli fyzikálny experiment brnenského The Manifesto, veľkoplošná projekcia Borisa Vitázka i objekty Gábora Kristófa. Vernisáž vyvrcholila zvukovým performance dua vizuálnych umelcov Brada – Nenad Branković a Boris Sirka, ktorí vytvorili komornú elektronickú improvizáciu s nádychom hĺbavého pravoslávneho feelingu.

Umenie Audiovízie - DAAVS - ATD 22.11.2017 T.CZ Web-53

Umenie Audiovízie - DAAVS - ATD 22.11.2017 T.CZ Web-31

Už štyridsiata šiesta epizóda košickej edície Pecha Kucha Night obstarala hlavný program druhého dňa – téma bola samozrejme Media Art a samozrejmé je to preto, lebo mesto Košice je čerstvým držiteľom honoru Unesco, Creative City of Media Arts. Tento, pre širšiu verejnosť zatiaľ nevykryštalizovaný fakt, znamená možnosť programovo podporovať a rozvíjať projekty v najširšom slova zmysle pochádzajúce z mediaartového prostredia. V kombinácii s faktom, že jedným z vlajkových projektov, na ktorých metropola východu už pár rokov stavia svoju ekonomickú budúcnosť je Košice IT Valley a taktiež s čerstvo vybudovanou kultúrnou infraštruktúrou ako dedičstvom EHMK 2013 sa azda dočkáme v Košiciach veľkých vecí. Vystúpenia hostí z Česka, Rakúska, Anglicka po boku domácich spíkrov reprezentujúcich hlavnú kostru košickej scény digitálom ovplyvneného umenia a súvisiacich inštitúcií (M. Hladký, R. Kitta, Z. Pacáková, B. Vaitovič) bolo reprezentatívnou pozvánkou do budúcnosti.

Vj Sympozium 24.11.2017 T.CZ Web-24

Vj Sympozium 24.11.2017 T.CZ Web-22

Vj Sympozium 24.11.2017 T.CZ Web-8

Košičanom známe VJ sympózium hudobne supportol domáci Paradiso Rhythm a brnenský headliner Leoš Hort a.k.a. HRTL známy aj z veľavážených stejdžov ako napr. Ars Electronica festival. Jeho modulárna syntetizačná show v štýle “prišiel som, videl som, pobláznil som“ sa stala azda vrcholom celého festivalu. Obrazovú zložku eventu s podtitulom „výstava pohyblivých obrazov“ ošéfovala trojica z labelu VJ London. Festival DAAVS, v počiatku vychádzajúci z no-budget nadšenia organizátorov zaznamenal posledným ročníkom podstatný krok vpred v podobe partnerstva s Creative Industry Košice a ak si udrží tempo rozvoja, má potenciál stať sa vďaka svojskej dramaturgii a prostrediu významným termínom v kalendári vyšehradského audiovizuálneho umenia.

Vj Sympozium 24.11.2017 T.CZ Web-13

Text: STROJ pre Swine Daily

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *