Začiatok roka patrí vždy bilancovaniu, vyhodnocovaniu minulého roku a plánovaním toho ďalšieho. Obhliadnutie za minulým rokom v podobe našich najobľúbenejších albumov roku 2018 sme už priniesli, teraz prinášame výber mladých talentovaných umelcov, ktorých určite odporúčame sledovať v roku 2019. Či už je to indie rock, moderné R’n’B, inštrumentálny hip-hop či trap, prelistujte si náš pestrý výber.

Yeah, aight? [Blueface‘ voice]

AMA LOU

Ama Lou

Len 20 ročná britská speváčka s podmanivým hlasom a charizmatickým prejavom, už stihla absolvovať turné s Jorjou Smith a medzi jej fanúšikov patrí aj Drake. Práve po Jorje Smith, sa môže stať jedným z najvýraznejších hlasov moderného R’n’B v roku 2019.

Instagram ► https://www.instagram.com/amaloumusic/

SoundCloud ► https://soundcloud.com/amaloumusic

Swan Lingo

Unikátny spevák, raper a producent, ktorý sa nachádza niekde na nevšednej hranici melodického post-trapu a indie rocku. Zaujímavá a originálna kombinácia, ktorá funguje. Umelec je najnovším členom labelu WEDIDIT (Shlohmo, D33J, RL Grime).

Instagram  ► https://www.instagram.com/swanlingo/

Soundcloud  ► https://soundcloud.com/swan-lingo/

Chester Watson

„21 Year-Old Psychedelic Being That Makes Music Sometimes“ – Toto o sebe uvádza mladý raper na svojom Facebooku. Ak máte radi psychedelický a low key rap na štýl Earl Sweatshirta, skúste Chestra Watsona. V roku 2018 tento raper vydal zatiaľ najambicióznejší projekt O a vyšli o ňom články v najväčších hudobných magazínoch. Odporúčame aj jeho staršie inštrumentálne projekty.

„I wanna be one of those people like Jimi Hendrix was for rock music; I wanna be that for rap.“ povedal pre DJ BOOTH magazine

Instagram  ► https://www.instagram.com/chesterwatson/

Soundcloud  ► https://soundcloud.com/chesterwatson

CHYNNA

Raperka Chynna si už niekoľko rokov drží svoj undergroundový profil a experimentuje stále s novými zvukmi. Rok 2019 začala hneď novým singlom “iddd”, na ktorý o pár dní vyšiel aj skvelý videoklip. Bývalá modelka spolupracovala napríklad aj s producentkou Oklou či raperom A$AP Antom.

Instagram  ► https://www.instagram.com/chizzyano/

Soundcloud  ► https://soundcloud.com/chynnarogers

BLUEFACE

Jeden z najväčších raperov roku 2018. Blueface, ktorého všetci škatuľkujú najmä pre jeho „offbeat“ štýl rapu, sme objavili tesne pred jeho veľkým hypeom cez song „Deadlocs“ (teraz má song vyše 10 miliónov vzhliadnutí). Raper hneď zaujme svojim humorom, charizmou a naozaj aj netradičným tempom rapu. Výrazný prebasovaný beat je navyše ideálnym trackom na dropnutie v hocijakom klube na svete. Yeah, aight?!

„Don’t chase me, bitch, chase your dreams.“

Soundcloud  ► https://soundcloud.com/user-488157589-542450363

Instagram ► https://www.instagram.com/bluefacebleedem/

MIINK

Tohto umelca našiel môj otec… Neveril som – jeden z najunikátnejších umelcov, ktorých som si vypočul v minulom roku. Netradičná pomalá hudba, fúzia jazzu, elektroniky a jednoduchých melódii – do toho snový a fantazíjny R’n’B spev Miinka. Je len otázka času, kedy tento talentovaný umelec vystrelí na svetovú scénu. Sám priznáva ako inšpiráciu umelcov ako Björk, Radiohead, Andre 3000 z Outkastu či 50 Centa.

Instagram  ► https://www.instagram.com/miinksmallclan/

Soundcloud  ► https://soundcloud.com/miinksmallclan

YNFYNYT SCROLL

Rodrigo Díaz aka Ynfynyt Scroll z hlavného mesta Kolumbie je jeden z najzaujímavejších producentov. Vo svojej rozsiahlej palete štýlov miesi dembow, reggaeton, cumbiu či vaporwave. Niekoľko krát som hral jeho tracky na rôznych párty a vždy ide o zaručený úspech. Mixtapy, futuristické latino mashupy, remixy, ale aj originálne tracky. Díaz spolupracuje tak ako s populárnymi tak aj obskúrnymi Latino, či medzinárodnými umelcami. Jeho zvuk je špecifický Afro-Latino rytmami, často zmiešanými spolu s akapelami raperov či R’n’B speváčiek.

Instagram  ► https://www.instagram.com/ynfynytscroll/

Soundcloud  ► https://soundcloud.com/ynfynytscroll

NICOLA CRUZ

Ekvádorský producent Nicola Cruz je jedným z prvých zahraničných producentov, ktorých sme vôbec na Swine Daily odporúčali. Vtedy ešte neznámy umelec, ktorý spájal pôvodnu folklórnu hudbu z pohoria Ánd a Latinskej Ameriky s elektronickými rytmami – dnes celosvetovo známy DJ a producent. Pred nedávnom vydal Cruz nový album Siku a rozhodne sa vydá aj na ďalšie svetové turné. Odporúčame pre fanúšikov latinoamerickej, alebo tropickej hudby s upokojujúcimi melódiami a príjemným zvukom.

Instagram  ► https://www.instagram.com/nicolacruzz/

Soundcloud  ► https://soundcloud.com/nicolacruz

Kai Whinston

Kai Whinston a jeho neskutočné kozmické elektronické beaty patria medzi najvýraznejšie na celom SoundCloude. Ak máte radi virtuóza IGLOOGHOSTa (obaja sú z toho istého mesta), Oneohtrix Point Never či Jimmyho Pé, určite skúste sofistikovanú brutálnu hudbu Kai Whinstona. O talente mladého umelca sa presvedčili už aj v Ninja Tune, či Big Dada, kde je umelec súčasne zapísaný.

 

Instagram  ► https://www.instagram.com/kaiwhiston/

Soundcloud  ► https://soundcloud.com/kaiwhiston

Kelman Duran

Dominikánec Kelman Duran z labelu Apocalipsis New Yorskej producentky a vplyvnej latinoamerickej propagátorky Riobamba je ďalším z najoriginálnejších producentov, ktorých poznáme. Vonku má album 1804 Kids, Moon Cycles a skvelé, no na prvé počutie náročné EP 13th Month. O jeho štýle sa hovorí na svetovej experimentálnej scéne. Štýl Kelmana Durana spočíva v podtstate v spomalovaní a upravovaní menej či viac známych reggaeton a dembow hitov, ktoré rozťahuje na ambientné plochy, ku ktorým pridáva experimentálne zvuky. Robí to však s nesmiernym citom a muzikálnosťou. Pre Resident Advisor vysvetľuje: „I wanted people to invest more in the lyrics of reggaeton rather than the rhythm.“

Instagram  ► https://www.instagram.com/kelman.duran/

Soundcloud  ► https://soundcloud.com/kelman-duran

ZULI

Po niekoľkých zaujímavých trackov s radikálnym osobitým zvukom Káhirský producent ZULI pripravuje release debutového albumu vo vydavateľstve UIQ Lee Gambleho. Dekonštruovaný grime s arabskými rytmami a industriálnou elektronickou hudbou. Ťažké experimentálne zvuky, ktoré spolu držia ako nepredvídateľné hudobné tornádo. ZULI spolupracoval aj s vokalistmi ako Abyusif, MSYLMA, Mado $am, Abanob či R-Rhyme.

 

Instagram  ► https://www.instagram.com/zulimusic/

Soundcloud  ► https://soundcloud.com/zulimusic

ZNAKUXX

Jeden z najlepších hip-hopových beatmakerov, ktorých sme našili za minulý rok. Extrémne kreatívne beaty, pestrá zvuková paleta, sofistikované sample a netradičné rytmy, no zároveň všetko plynie veľmi jemne a nenútene. Nový Knxwledge? :-O

Instagram  ► https://www.instagram.com/znakuxx/

Soundcloud  ► https://soundcloud.com/znakuxx

Dro Fe

Jeden z pár raperov, ktorý mi najviac utkveli v hlave za rok 2018. Svojim drsným a minimalistickým prejavom, skvelou produkciou a témami z Mexicko-Amerických hraníc a drogového prostredia určite jeden z najvýraznejších raperov. Ma za sebou skvelé spolupráce a na projektoch Narcowave spolupracoval aj s producentom Chase The Money.

 

Instagram  ► https://www.instagram.com/dro_fe/

Soundcloud  ► https://soundcloud.com/drofe

Jetsonmade

Jeden z mojich najobľúbenejších nových trapových producentov. Počas 2018 bol jedným z najkonzistentnejších producentov. Každú jednú spoluprácu, pod ktorú sa podpísal si držala svoju kvalitnú úroveň. Má špecifický, ľahko rozpoznateľný štýl – najmä vo výraznom kick drume, zvuku rim shotu a krátkej basovej linky. Spolupracoval s menami ako 21 Savage, Da Baby, PG RA, Shawn Scrilla, Yung Nudy a ďalší. Jetsonmade spolupracuje blízko s kameramanom a režisérom videoklipov Savani Productions, a na jeho YouTube kanály ide o showcase najzaujímavejšieho alternatívneho trapu.

Instagram  ► https://www.instagram.com/jetsonmade/

Soundcloud  ► https://soundcloud.com/jetsonmade

Rosalía

Ak ste doteraz nepočuli o modernej španielskej speváčke Rosalía Vila Tobella, aka Rosalía, ktorá sa stará o moderné znovuzrodenie flamenga – bežte si ju vypočuť :O Začalo to na konci roku 2017 videoklipmy „Aunque Es De Noche“ či „De Plata“ a jej debutovým albumom Los Ángeles z februára 2017. Rosalía v prvých sekundách zaujme svojím nádherným emotívnym hlasom, minimalistickou produckiou a pouličnými zábermi – takto vyzerá flamego v modernej dobe. Najprv Rosalía vyvolala kontroverziu, kedy ju južanská komunita španielskych rómov osočovala, že vo videoklipoch „vykráda pôvodnú rómsku symboliku“, no v Katalánsku (odkiaľ je Rosalía) má flamenco podobne bohatú históriu ako aj v Andalúzii. Minulý rok vydala popovejší album El Mal Querer a stihla spolupracovať s umelcami ako Pharell Williams či J Balvin.

Instagram  ► https://www.instagram.com/rosalia.vt/

Twitter ► https://twitter.com/rosaliavt

Quay Dash

„My music on the EP was mostly about being a black trans woman in America going through a lot of shit – a lot of hate and transphobia“

– hovorí pre Dazed. Quay Dash je pomerne neznáma raperka z New Yorku, no je jednou z umelkýň, ktoré určite odporúčame sledovať. Vonku má album Transphobic, mixtape Satan’s Angel a spolupráce s producentami ako Sega Bodega či SOPHIE. Jej hudba je chladným prostredníkom pre všetkých homofóbnych ľudí a Quay Dash chce zbúrať hranice a predsudky voči transgender ľuďom. A navyše si chce užívať hudbu.

Instagram  ► https://www.instagram.com/quaydash/

Soundcloud  ► https://soundcloud.com/quay-dash

S3nsi Molly

Túto mladú raperku som objavil cez song opäť cez YouTube kanál režiséra a kameramana Savani. Ako trefne niekto poznamenal v komentári pod videom, pripomína mu Pablo Hoodrich Juana. S3ensy Molly však usilovne pracuje na svojom rozmanitom štýle – či už je to zachrípnutý pomalý flow („SHHH“), alebo energický hit „223“ V minulom roku stihla vydať 2 albumy In Full Effect a Dumb Shit a niekoľko EP. Navyše je dosť možné, že sa zapísala vydavateľstvu Def Jam.

https://www.instagram.com/p/Bq2p4nvA2X8/

Instagram  ► https://www.instagram.com/s3nsi.molly/

Twitter ► https://twitter.com/S3nsiMolly

Tirzah

Tirzah (Hebrejsky: תרצה‎, varianta na „Thirza“) je hebrejské slovo, ktoré znamená „ona je moje potešenie/slasť“. Jej debutový album sa umiestňoval (aj vrátane nášho) v takmer každom dobrom rebríčku najlepších nahrávok roka 2018. Unikátny soulový hlas, experimentálny pop a moderné texty. Tirzah si už na debutovom albume Devotion vybudovala svoj osobitný a vyvinutý umelecký rukopis. Nemôžeme sa dočkať na speváčkine ďalšie počiny.

Instagram  ► https://www.instagram.com/tirzahmusic/

Soundcloud  ► https://soundcloud.com/tirzahmusic

Coucou Chloe

Po debutovom EP Erika Jane sa v Londýne žijúca francúzska producentka, vokalistka a DJ-ka Coucou Chloe rýchlo stala jedným z najzaujímavejším menom na experimentálnej klubovej scéne. Ako nám povedala v rozhovore pred vystúpením na Pohode „Jeden deň som sa zobudila a všimla som si, ako jeden môj track použili na Rihaninej Fenty Puma Show v NYC“. Jej upravený mimozemský vokál a basové futuristické zvuky sa nedajú prirovnať k ničomu, čo poznáme na scéne. Takisto odporúčame sledovať label NUXXE, ktorý vedie Chloe spolu s talentovanou Shygirl a producentom Sega Bodega.

Instagram  ► https://www.instagram.com/coucouchloe/

Soundcloud  ► https://soundcloud.com/coucouchloe

Amazondotcom

Ďalšia producentka, s ktorou sme stihli spraviť aj rozhovor. Amazondotcom sme našli poctivým hľadaním cez vody SoundCloudu. Opakovane sa k nám vracala pre svoj mysteriózny až magnetický zvuk (track „Polilt“). Producentka je špecifická vrstvením viacerých rytmov, elektronickcých zvukov s ktorými vytvára nesmierne pestrú hudobnú paletu.

Instagram  ► https://www.instagram.com/amazonprimeshipping/

Soundcloud  ► https://soundcloud.com/amazondotcom

vhvl

Veronica Lauren, známa ako vhvl je zvláštna producentka. Napriek tomu, že na SoundCloude má vyše 7000 followers, má tam len zopár starých beatov. Twitter prelink hlási neexistujúci účet a na Instagrame tiež takmer vôbec nepridáva. No ide o jedno z najzaujímavejších mien na inštrumentálnej hip-hopovej scéne. Jej beaty jednoznačne vybočujú v záplave beatmakerov svojou osobitou dušou, hlbokými emóciami a nenútenou eleganciou.

Instagram  ► https://www.instagram.com/swanlingo/

Soundcloud  ► https://soundcloud.com/swan-lingo/

Chico Sonido

Bez debaty jeden z najvplyvnejších producentov latinoamerického klubového undergroundu. Okrem svojich vlastných produkcii a klubových hitov spolupracoval asi s každým. Ms Nina, La Favi, La Goony Chonga, Tomasa Del Real, Missil, Paul Marmota a mnohí ďalší. Cez oldschool boombap, cez cumbiou ovyplvnené beaty, cez moderný trap až po reggaeton a globálne klubové edity. Chico Sonido je doma všade. Do Česka príde exkluzívne na festival Academia Film Olomouc, kde sme ho pozvali a odkial začne svoje prvé európske turné.

Instagram  ► https://www.instagram.com/chicosonido/

Soundcloud  ► https://soundcloud.com/chicosonido

Text: Krištof Budke

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *