Speváčka Kali Uchis začínala tvorbou videí a hudbu si robila len pre seba. Jedného dňa nahádzala zopár melódií do začiatočníckeho hudobného programu a výsledné piesne zavesila na internet. O niekoľko dní sa jej ozval Snoop Dogg.

Kali Uchis – Isolation 8/10

Uchis sa narodila v USA, vyrastala v Kolumbii. Na túto krajinu je hrdá, svoju španielčinu neustále cibrí. Počas strednej školy hrávala v džezovej kapele, kde si obľúbila saxofón a klavír. Neskôr sa začala venovať začiatočníckym počítačovým programom. Asi týždeň sa „hrala“ s Garage Band a hotové piesne zverejnila na sociálne siete. Behom niekoľkých dní sa speváčke začali ozývať mená, o ktorých sa jej dovtedy ani nesnívalo.

Interpretka s týmito vplyvnými rapermi a producentmi ihneď nadviazala kontakty. Prostredníctvom nich sa jej podarilo vydať svoje prvé EP Por Vida. Nahrávka si vyslúžila ohlasy v Kolumbii, ale za hranicami nezaznamenala výraznejší úspech. Speváčka pochopila, ak chce svoju krajinu prezentovať vo svete, musí zmeniť taktiku. A tak sa pozhovárala so svojím dlhoročným mentorom Taylorom.

Presťahovala sa do USA, kúpila si byt a začala tvoriť. Respektíve, pokúsila sa začať. Inšpirácia neprichádzala. Kali sa onedlho začala cítiť izolovaná a osamotená. Jej rodičia a kamaráti zostali v Kolumbii a nemohla sa s nimi porozprávať. Speváčka však hovorí, že práve vtedy nastal v jej tvorbe zlom. V absolútnej samote a izolácii zažila akýsi „styk s nadprirodzenom“, ktorý ju poháňal v tvorbe.

Piesne tvorila v lietadlách počas koncertovania. Texty sú otvorené, autentické. Sama interpretka album nazýva „trojročným diárom, počas ktorého sa udialo množstvo vecí“. Inšpiráciu čerpala najmä z ikon, akými sú Billie HollidayElla Fitzgerald, oslovili ju však aj súčasné hip-hopovo ladené interpretky KellisM.I.A.

980x

Damien Maloney

A tak Uchis po dlhodobom úsilí vydáva album „Isolation“ (v prekl. Izolácia), ktorý soulovo-funkovým ladením otvára osamelé rany tejto zvláštnej Kolumbijčanky. Nie je len tak nejakým ladením, Kali dokonalo mixuje nové melódie so staršími, kladie na seba neopotrebované bíty a vo výsledku tvorí excelentný album. Nahrávka je však paradoxná, hovorí o vážnych témach a bolesti, no počúva sa príjemne, miestami až ľahko.

V tom ale neleží jej kameň úrazu. Problémom je osobnosť samotnej Uchis. Interpretka pôsobí ako z plastu, pri rozhovoroch a vystúpeniach si na seba kladie masku nedostupnosti, zdanlivej apatickosti. Samotná speváčka si to uvedomuje.

Kamaráti si o mne dlho mysleli, že som silná osobnosť, čo zvládne všetko.“ V skutočnosti to tak vôbec nebolo.

Album Isolation“ sa preto vo finále stáva zvláštnym počinom kĺžucim medzi potrebou vlastnej autenticity a snahou dobyť popový svet. Obal nahrávky hovorí za všetko, Kali je kráľovnou kolumbijského hudobného sveta. Ešte pred dvoma rokmi však tvrdila, že Hollywoodu sa chce vyhnúť. Priority sa jej zrejme pod prísľubom veľkého peňažného zisku zmenili. Nuž a možno zatúžila byť len juhoamerickou Lanou Del Rey.

Text: Klára Kusá pre Swine Daily

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *