Vojtech Kovařík tvorí monumentálne figurálne maľby. Jeho štýl je ihneď rozpoznateľný. V poslednej dobe sa venuje najmä sérii wrestlerov, boxerov, či iných postáv, často inšpirovaných fantazijnými bytosťami či gréckou mytológiou. Tieto postavy, namaľované primárne akrylovými farbami, ktoré umožňujú rýchly proces, sú zachytené v najrôznejších pózach a zaberajú takmer celé plátno. Tento špecifický a osobitý štýl Vojtěchovej tvorby mu získal aj čerstvú Cenu kritiky za mladú maľbu.

Vojtěcha sme našli na Instagrame a v ten rok sme sa aj stretli v Ostrave, v príležitosti našej výstavy brazílskeho maliara Marcela Solá. O rok neskôr sa nám konečne podaril aj rozhovor. Vypočujte si aj jeho exkluzívny mix z Vojtěchových hudobných inšpirácii.

Vojtech Kovarik – Self Portrait with a Snake (2018), 200 x 200 cm, acrylic on canvas

Maľoval si už od svojho detstva? Máš niekde odložené tvoje prvé kresby?

Jasně, mám to poctivě zarchivované… to byly největší pecky a tak trochu z toho čerpám do teď. Občas si říkám, že se toho od té doby v mé tvorbě moc nezměnilo (haha).

Kreslil jsem bojovníky, tenkrát mě bavil spíš starověk a středověk. Byl jsem dost vynalézavý; vymýšlel jsem různé stroje, katapulty, výbušniny, elixíry, pasti, atd.

Své dětství jsem strávil hlavně na stromě, kde jsem měl bunkr… Vždycky jsem po škole odhodil bágl, vzal kladívko s hřebíky a do setmění stavěl bunkr. Časem už byl tak velký, že jsme ho museli zničit.

Vojtech Kovarik – Judith (2018), 200 x 200 cm, acrylic on canvas

Vojtech Kovarik – David, (2018), 200 x 200 cm, acrylic on canvas

Chodil si aj na strednú umeleckú školu?

Jo, na střední umělecko-průmyslovou školu v Uherském Hradišti. Studoval jsem tam keramiku u Jiřího Vlacha. Dost se teď ke keramice vracím a v létě se chystám vytvořit s přítelkyní keramickou dílnu.

Vždy si si bol istý tým, že sa chceš dostať na výtvarnú školu a venovať sa v dospelosti maľbe? Alebo si niekedy aj pochyboval o tomto smere?

Vždy jsem chtěl dělat umění, ale nevěděl jsem jak. Malovat jsem začal až na výšce. Teď je to pro mě denní rutina.

Podporovala ťa a podporuje ťa rodina v maľovaní?

Moc! Jsme taková umělecká rodina, bez které bych vůbec nebyl tam kde jsem. Jeden bratr je sochař, druhý maluje, táta je architekt a mamka pracuje s ním. Často se setkáváme a podporujeme se. Nedávno jsem měl s bratry výstavu 3BRA3 v rodném městě Rožnov pod Radhoštem.

Vojtech Kovarik – Father of Boxing (2018), 200 x 200 cm, acrylic on canvas

Aká je tvoja denná rutina, koľko hodín sa denne venuješ maľbe? Aké je tvoje ideálne prostredie, čo potrebuješ aby si sa dobre cítili pri tvorení? (hovoril si mi ešte v Ostrave, že spolu s otcom staviaš svoj ateliér, máš nejaké fotografie, ako to u teba vyzerá?)

Snažím se malovat co nejintenzivněji, přibližně tak 10 hodin denně. Pro tvorbu potřebuji dost místa a svůj klid. Dost barev a nejlépe i jídla, abych nemusel vůbec vylézat (haha). Když jsme se tenkrát spolu bavili v Ostravě, tak to ještě byl ateliér. Teď zde žijeme s přítelkyní a čekáme spolu dítě, tak už jsme si zvykli tomu říkat spíše domeček. Dalším plánem na léto je tedy stavba nového ateliéru hned u parcely.

(Foto domečku, Rožnov pod Radhoštěm)

Vojtech Kovarik – Olympia (2018), 225 x 200 cm, acrylic and oil on canvas

Ku ktorým umelcom z dejín histórie umenia vzhliadaš, kto ťa určite ovplyvnil a čím?

Já mám rád klasiku a hodně čerpám z antiky, konkrétně z řecké mytologie. Taky mám rád téměř všechno after Picasso kromě Emilla Filly. Pravidelně sleduji a objevuji mladé umělce. Vlivů mám dost, ani sám o některých nevím či si je podvědomě přebírám po svém.

Důležitá byla pro mě výstava svižně namalovaných obrazů Jonathana Meese v Malé dvoraně Veletržního paláce (2015). Od té jsem se přestal bát malovat.

V současné době mě hodně inspiruje hudba, při které rád maluji. Zásadní je pro mou tvorbu také kapela München Konflikt, kterou jsme založili na půdě Fakulty umění v Ostravě. Tam hraju na bicí a je to takové moje alterego, které je úzce spjato s mou malířskou čiností.

Akých mladých umelcov by si nám dnes odporučil?

Bráchu a Pavlu Malinovou.

Sleduj prácu Vojtěcha Kovaříka na Instagrame.

Otázky: Krištof Budke

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *