Festival Tauron Nowa Muzyka sa koná v ten istý víkend ako Pohoda na Slovensku 6. – 9.7. 2017. No poľský festival v Katowiciach je zameraný na špecifické publikum. Tento rok sa na ňom predstavia najmä mená súčasnej elektronickej hudby. Nájde sa však aj pár príjemných výnimiek ako je raperka Princess Nokia či speváčka Róisín Murphy. V prvom článku, venovanom tomuto festivalu, si predstavíme mená, na ktoré sa najviac tešíme my, v redakcii Swine Daily.

Tauron Nowa Muzyka ponúka aj pestrý doprodovný program a módny bazár vo Fashion Zóne <<

Forest Swords

Pred pár dňami mu vyšiel nový album Compassion na uznávanom labeli Ninja Tune. Matthew Barnes, tajomný, elektronický a talentovaný producent z Liverpoolu tvoriaci pod umeleckým menom Forest Swords,  pri svojej tvorbe využíva prvky žánrov ako techno, hip-hop, house či dub. Prirovnávajú ho skôr k Ben Frostovi ako k Burialovi. Za zmienku stojí aj soundtrack, ktorý zložil na experimentálny film s dronmi „In the Robot Skies“.

Ak by sa v seriály Stranger Things v obrátenej dimenzii odohrávala párty, Forest Swords by na ňu zložil soundtrack. Na svojej novej nahrávke sa objavujú skladby najmä bez vokálov, iba občas ich nejaké doplnia. Výnimkou je práve pilotný singel Panic, ktorý sprevádza aj vizuálne úžasne zvládnutý videoklip.

Demdike Stare

V tvorbe britského experimentálneho dua, ktoré si svoj názov vybralo podľa čarodejnice zo 17. storočia, nájdeme inšpirácie z hororových soundtrackov, talianskej hudby a nahrávok afrických perkusií.

Sean Canty a Miles Whitaker sú známi svojimi okultnými a temnými vizualizáciami, ktoré podtrhujú ich elektro-tajomnú hudbu. Aj napriek tomu bude ich vystúpenie tanečné v kombinácii s hardcorovými prerušeniami, tanečnými dancehall kadenciami a technom.

Princess Nokia

Už ako mladá 16-ročná raperka sa dostala na svoje exkluzívne európske turné a veľmi skoro zistila, ako hudobný svet funguje v realite. Dnes má 24 rokov a identifikuje sa ako bruja (španielsky čarodejnica), tomboy, feministka alebo queer žena, ktorá „nie je zaťažená, ale posilnená jej vlastnou komplikovanosťou“. Jej podcast Smart Girl Club Radio je jedinečným odrazom toho, aká Destiny Nicole Ortiz v skutočnosti je.

Rap, hip-hop, spev, futuristic R&B a divoká show. To všetko môžeme očakávať od princezny Nicole.

Chloe Martini

Anna Żmijewska, alebo Chloe Martini, je mladá poľská beatmakerka a producentka elektronickej hudby. Jej záujem o hudbu sa prejavil už v jej mladých pubertálnych rokoch, keď zložila hudbu inšpirovanú Ruyichim Sakamotom.

Momentálne sa venuje tvorbe a spoluprácam s undergroundovými umelcami. Na spoluprácu bola prizvaná aj Miguelom alebo Janelle Monáe. Absolvovala taktiež Red Bull Music Academy 2015 v Paríži. Medzi jej inšpirácie patrí Bonobo, James Blake alebo Jamiroquai.

Wiliam Basinski

Skladateľ, producent a multi-inštrumentalista. Jeho The Disintegration Loops, ktoré vytvoril počas útokov 11. septembra 2011, ho celosvetovo preslávili. Teraz prichádza s novým albumom A Shadow in Time. Pri svojej tvorbe využíva experimentovanie s audiokazetami, loopy a vrstvenie.

Wiliam Basinski zložil na pamiatku Davida Bowieho skladbu „For David Robert Jones“, ktorá je zložená z opätovne usporiadaných fragmentov pások, ktoré zničila mačka jeho spolubývajúceho. Pri vytváraní skladby využíva postupy, ktoré sú známe pre Bowieho skladby, tzv. Bowie-riffing details.

Avalon Emerson

Aj napriek jej mladému veku dokazuje, že je neuveriteľný talent. Avalon Emerson pochádza z Arizony, no žije a pracuje v Berlíne. V kombinácii s technom, futurizmom a novým zvukom vytvára atmosféru americkej technoscény. Pri svojich vystúpeniach kombinuje svoju vlastnú tvorbu s DJ setom.

Tauron Nowa Muzyka prebieha v termíne 6.-9. júla 2017 v Katowiciach. Lístky si môžete kúpiť v predpredaji tu.

Text: Verana Dobal + TS Tauron Nowa Muzyka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *