Vizuálny umelec Tomáš Rafa so Združením Art Aktivista zrealizoval Letný maliarsky workshop pre deti z rómskej osady v Sečovciach na východe Slovenska. V priebehu dvoch týždňov spolupracovali výtvarníci, dobrovoľníci a aktivisti Združenia Art Aktivista s deťmi zo sociálne vylúčených skupín na dvoch maliarskych projektoch priamo v osade.

20404537559_d472cda077_z

Výsledkom bolo pomaľovanie obrovského plátna s rozmermi 10 x 10 metrov, ktoré sa následne v rámci vernisáže umiestnilo na priečelie bytovky v osade. Na maľovaní plátna sa zúčastnilo okolo tridsať detí, ktoré prejavili svoj talent a vytvorili spoločné dielo na tému „Môj vysnívaný dom“.

Proces letného maliarského workshopu ďalej pokračoval revitalizáciou zanedbaných spoločných priestorov bytovky jej samotnými obyvateľmi. S rekonštrukciou omietky vchodu pomohli miestni rómski študenti – murári. K vymaľovaniu priestorov sa pridali aj deti s rodinami z uvedenej bytovky. Projekt sa realizoval za podpory Úradu vlády SR a siete predajní Dom farieb.

20591086945_f68b0519cc_z

Výsledky projektu vo forme fotografií, krátkeho dokumentárneho filmu a samotného plátna budú sprístupnené verejnosti v galériách na Slovensku a v zahraničí.

Najbližšie ich môžete vidieť v žilinskej galérii Plusmínusnula pri Novej synagóge Žilina do 18.9.2015.

„Výstava Tomáša Rafu v Plusmínusnula súvisí s jeho väčšou výstavou v Považskej galérii umenia v Žiline s názvom Nový nacionalizmus v srdci Európy. Chceli sme však, aby naša výstava bola trochu iná. Mali sme tú výhodu, že v PGU otvárali jeho výstavu už 6. augusta, čiže dva týždne pred nami. Bol krátky čas sa pripraviť a trochu improvizovať,“ hovorí kurátorka galérie Plusmínusnula Katarína Gatialová.

„V kontraste k výstave v PGU sme chceli niečo optimistickejšie. Výborný zdroj sme našli v poslednej Rafovej akcii. Týždeň po otvorení výstavy v PGU a týždeň pred našou výstavou viedol maliarsky workshop s ďeťmi v rómskej osade Sečovce na východnom Slovensku,“ uvádza ďalej.

Realizované s finančnou podporou Úradu vlády Slovenskej republiky – Program Kultúra národnostných menšín 2015. Fotogalériu z akcie nájdete tu.

Zdroj: Informáciu pre Swine Daily poskytol Tomáš Rafa. Plusmínusnula Foto: Tomáš Rafa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *