Pri návšteve Košíc ťa každý jeden kamarát vezme do Kina Úsmev alebo ti aspoň o ňom porozpráva. Určite už väčšina z vás počula o Kine Úsmev, či už o tom pôvodnom alebo znovuzrodenom, na ktorom má zásluhy združenie Cinefil. Kino Úsmev stojí na Kasárenskom námestí a je jedným z najstarších kín v tomto regióne. Momentálne je jedine kamenné kino v Košiciach. V ostatných bývalých kinách boli kinosály zničené, alebo boli pretvorené na iný účel. V máji tento jedinečný priestor oslávi tretie narodeniny od svojho znovuotvorenia.

Budova súčastného kina má za sebou pestrú históriu. Pôvodne tento priestor slúžil ako kasíno a od roku 1929 v ňom fungovalo Kino Centrál, ktoré sa po 2. sv. vojne premenovalo na kino Úsmev a priestory rozšírilo o foyer pre divákov. V roku 1969 ho zasiahol ničivý požiar vďaka odhodenému ohorku v hľadisku. Od roku 1993 budovu mesto prenajímalo spoločnosti Tatrafilm, ktorá ho kompletne zrekonštruovala, avšak v roku 2012 zmluvu vypovedala a premietanie ukončila. Hlavným dôvodom boli konkurenčné multiplexy a chýbajúce zdroje na digitalizáciu.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=l5N0cnMwo3I]

Združenie Cinefil, ktorého riaditeľ je Lukáš Berberich využívalo tieto priestory k premietaniu v rámci projektu Košice Európske hlavné mesto kultúry 2013. Od roku 2014 vďaka zlému technickému stavu mu mesto zmluvu nepredĺžilo. V minulosti prevádzkovalo Cinefil kino na Dominikánskom námestí (2000-2009) a filmový klub Biograf v malej kinosále Východoslovenskej galérie (2009-2012).

Okrem toho Cinefil organizuje filmové festivaly, spolupracuje s kultúrnymi inštitútmi a ambasádami rôznych krajín. Venuje sa výskumu v oblasti filmu, podporuje filmovú tvorbu a reprezentuje slovenskú a košickú kinematografiu na medzinárodných filmových festivaloch. Za svoju činnosť získali aj niekoľko ocenení. Mestské zastupiteľstvo vďaka iniciatíve v júni 2015 nakoniec schválilo prenájom kina Úsmev združeniu Cinefil na dobu 15 rokov za symbolicky prenájom, ale so záväzkom do piatich rokoch pretvoriť tieto priestory na plne funkčné Centrum audiovizuálnej kultúry.

Nové Kino Úsmev otvorili na jar v roku 2016 revolučným filmovým projektom Kinoautomat s prvým interaktívnym filmom Člověk a jeho dům. Ľudia počas predstavenia mohli formou hlasovania meniť samotný dej filmu. Tento legendárny projekt bol verejnosti predstavený na výstave EXPO 67 v kanadskom Montreale a zožal úspech laickej aj odbornej verejnosti.

Revolučný filmový projekt vzišiel z tzv. Československej novej vlny, autorom je Radúz Činčera. Jeho pražská premiéra sa konala o štyri roky neskôr v kine Světozor. Následne však v roku 1972 bol Kinoautomat ideologicky neprípustný a tak sa zaradil na niekoľko rokov do pomyselného trezora spolu s dalšími filmami tzv. novej vlny. Aj tento výber projektu nám napovie, že Kino Úsmev na Kasárenskom námestí nie je iba mainstreamovou záležitosťou. Košice tak nemusia pociťovať absenciu artového kina.

Kino Úsmev je jedinečný priestor s mimoriadnou nostalgickou a historickou hodnotou,“ hovorí riaditeľ Cinefilu Lukáš Berberich.

Lukáš Berberich a Barbora Tóthová (združenie Cinefil)

Ich cieľom bolo vytvoriť 2-sálové kino s celoročným programom premietaní, vzdelávacích aktivít a vytvoriť akési podhubie pre milovníkov audiovizuálnej tvorby, kde sa ľudia môžu stretávať aj mimo plátna. Obnovili kaviareň, galériu plagátov, vonkajšiu terasu a samotné kino.

Sen otvoriť druhú premietaciu miestnosť, Kino Impulz s kapacitou 20 miest venované alternatívnym filmom a umeleckému obsahu sa im pomaličky plní a súčasťou toho všetkého sa môžete stať aj vy . 

A teraz si môžeš prečítať rozhovor s riaditeľom Kina Úsmev Lukášom Berberichom

 

Aké boli tvoje začiatky s audiovizuálnym svetom? Čo ťa na tom okúzlilo natoľko, že si roky svojho života venoval združeniu Cinefil a znovuzrodeniu Kina Úsmev?

Ja som začínal vo filmovom klube Cinefil niekedy v roku 2003. Vtedy nás ako partiu kamarátov zavolali z Dominikánskeho konventu, mali totiž kino na dominikánskom námesti, ktoré ešte v 30tych rokoch postavil jeden slávny košický dominikán a chceli doňho dostať nový život a dobrý program. Bolo to super obdobie, veľa sme sa učili z vlastných chýb, púšťali sme filmy, ktoré sme milovali a veľa sa o nich bavili. Proste romantika. Cinefil sa stal veľmi obľúbeným miestom hlavne pre mladých, bohužiaľ sa kino muselo zatvoriť a my sme sa rozutekali do sveta.

Vždy som však túžil, aby raz Košice mali dobré kino, takže keď som sa potom neskôr vrátil do Košíc, prirodzene som sa začal pozerať po nejakom priestore. Kino Úsmev bolo ideálnou voľbou, vďaka polohe, veľkosti, brandu… Som rád, že sa nám nakoniec podarilo presvedčiť  vedenie mesta, ktoré nám kino Úsmev zverilo do podnájmu na 15rokov za symbolické euro a môžeme realizovať tento zaujímavý projekt.

Čo pre teba Kino Úsmev znamená?

Hlavne otvorený priestor, kde človek môže stretnúť zaujímavých tolerantných ľudí, niečo nové sa naučiť, inšpirovat‘ sa, ale hlavne pozrieť si dobrý film.

Prezraď nám, ako to vyzerá s otvorením druhej sály, Kina Impulz?

Momentálne nám beží crowdfundigová kampaň na dofinancovanie tejto sály. Ak všetko dobre pôjde, tak by sme mali otvoriť v apríli 2019. Bude to naozaj lahôdka, čo sa týka dizajnu a celkového zážitku. Všetci filmový fanúšikovia sa majú na čo tešiť.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=1GH9QDWeE4E]

Na čo sa môžu diváci v budúcom roku tešiť? Plánujete nejaké nové formáty? Čo Kinu chýba a čo by si ešte rozhodne chcel zlepšovať?

Tak rozhodne kino Impulz bude zásadná novinka, dlhšie pripravujeme festival maďarských filmov, tak snáď sa nám to budúci rok podarí. Určite budeme pokračovať vo formátoch, ktoré si diváci obľúbili. Zlepšovať je stále čo. Čaká nás tiež zásadná zmena, keďže sa do nášho bezprostredného okolia budú sťahovať noví obyvatelia a my s touto susedskou komunitou chceme pracovať.

Čím sa inšpiruješ pri Kine úsmev, akými kinami alebo kultúrnymi centrami? Viem, že si bol napríklad v Japonsku…

Veľa cestujem, hlavne na filmové festivaly do sveta, kde si všímam často krát aj malé detaily je to už taká moja diagnóza. Mám rád miesta ktoré ma dokážu inšpirovať a kde sa človek cíti príjemne a stimulujúco.

Rozhovor: Mária Karľáková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *