Už zajtra začína festival BRAZILSLAVA!

V spolupráci s Veľvyslanectvom Brazílie v Bratislave vám predstavujeme program na prvý brazílsky kultúrny festival konajúci sa v Bratislave, BRAZILSLAVA. Festival začína 7. septembra, čo je zároven národným brazílskym sviatkom. Podujatie uvedie rozličné aspekty brazílskej kultúry, ako napr. hudbu, umenie, kino, dizajn a veľa daľšieho. Prečítajte si čo vám z redakcie odporúčame my.

Výstava architektúry: Paulo Mendes da Rocha

7-29. september, miesto: Fakulta Architektúry v Bratislave

Paulo Mendes da Rocha je dnes najvýznamnejším Brazílskym architektom. Vyhral Pritzkerovu cenu, Zlatého Leva Biennale v Benátkach, cenu združenia Royal London Architects Association a mnoho ďalších. Na tejto výstave na Fakulte Architektúry v Bratislave pripravila kurátorka Catherine Otondo výstavu o celej jeho kariére.

james-king-house_sao-paulo-mendes-da-rocha_photograph_leonardo-finotti_dezeen_1568_8

Nu Spirit Club: Brazílska party

9. september – od 22:00, miesto: Nu Spirit Club

DJ Kinet (sk), tiež známy ako Rado Tomek, jeden z najznámejších slovenských DJov už 15 rokov, bude v Nu Spirit Clube hrať svoju hudbu s brazílskymi príchuťami. Sprevádzaný bude DJom Shantisanom (at) alebo Herbertom Bachhoferom. Bude hrať kombináciu bossa nova, samba-rock a drum’n bass.

Dizajnér Gustavo Martini

11. september 18:00, miesto: Konferencia na British Council v Bratislave

Gustavo Martini sa narodil v rio de janeiro v roku 1987 a pokračoval v štúdiu Industrial Design na Univerzite Puc-Rio. Počas svojho prvého roku pôsobenia vo vlastnom štúdiu bol pozvaný na výstavu na Brazílskom Umeleckom veľtrhu v Miami Art Basel. Žije v Miláne, kde tvorí pre rôzne spoločnosti, ako je Critterio. Vyhral Wallpaper Magazine 2017 Young Design Award roka.

Carmela Gross – výstava v Kunsthalle v Bratislave

13. september – 26. november (otvorenie dňa 13/9 o 19:00) miesto: Kunsthalle Bratislava

Carmela Gross je jednou z najplodnejších a najvplyvnejších Brazílskych súčasných umelkýň. Zúčastnila sa niekoľkých výstav po celom svete, medzi nimi aj Bienále v Moskve, Bienále súčasného umenia v São Paulo, v Múzeu moderného umenia (MOMA) v New Yorku. V Lab Kunsthalle vystaví svetelnú inštaláciu, nazvanú “Fotograf”, a video založené na mýtickej postave v Brazílii s názvom “Luz del Fuego”.

DSC_0069

Brazilské kino: Druhá matka

14. september 18:00, miesto: Kino Lumiére

“Druhá Matka” (Anna Muylaert, 2015). V tejto komediálnej dráme hrá postavu Val, veľká hviezda Brazílie Regina Casé, slúžka žijúca v domácnosti bohatej rodiny v São Paule. Film mal premiéru na Filmovom festivale Sundance v roku 2015 a predstavuje napätie medzi bohatou a chudobnou rodinou.

Abadá Capoeira

16. september – od 15:00 do 18:00, miesto: Ulice v historickom centre Bratislavy

Brazílske bojové umenie známe ako “Abadá Capoeira” kombinuje prvky tanca, akrobacie a hudby. Používa špeciálny hudobný nástroj s názvom “berimbau”. Zrodená v Brazílii na začiatku 16. storočia, Capoeira je v dnešnej dobe veľmi populárna po celom svete ako koordinačný šport s rýchlymi a zložitými manévrami, prevažne s využitím sily a rýchlosti pri širokej škále kopov, spinov a techník.

Campana Batucada

16. september- od 15:00 do 18:00, miesto: Historické centrum Bratislavy

Vystúpenie slovenskej skupiny hudobníkov, Campana Batucada predvádza brazílsky perkusný štýl ovplyvnený Afrikou. Svojím energickým rýchlym tempom sú zvuky vyrobené veľmi veľkými špeciálnymi bubnami nazývanými “bateria”. Je to forma silno perkusnej a polyrytmickej samby, ktorá fascinuje akékoľvek publikum.

Brazilské kino: Russian Red

18. september 18:00, miesto: Kino Lumiére

“Russian Red” (Charly Braun, 2016). Založené na pravdivom príbehu, je to o dvoch brazílskych herečkách Marty a Manu, ktoré sa rozhodli presťahovať do moskvy, aby študovali Stanislavského metódu. Musia prekonať svoje rozdiely, aby prežili v inej krajine.

Konferencia o brazílskej modernistickej architektúre

21. september 16:00, Profesor dr. Daniele Pisani, miesto: Fakulta Architektúry v Bratislave

Profesor dr. Daniele Pisani je najvýznamnejším špecialistom na brazílsku súčasnú a modernistickú architektúru vo svete. Získal titul PhD z Histórie Architektúry na Univerzite Iuav v Benátkach a je Profesorom na Technickej Univerzite Politecnico di Milano. Publikoval niekoľko diel o talianskej renesancii, o Ludwig Wittgenstein, Lucio Costa, Oscar Niemeyer a Paulo Mendes da Rocha.

Bossa Nova koncert: Lica Cecato

23. september 19:00, miesto: Hviezdoslavovo námestie

Brazílska speváčka Lica Cecato a taliansky akustický gitarista a bandolínista Stefano Scutari predstavia brazílske populárne piesne na Hviezdoslavovom námestí. Okrem popových piesní od Caetano Veloso a Adriana Calcanhoto budú interpretovať to najlepšie z brazílskej hudby: bossa nova klasiku spevákov Tom Jobim, Edu Lobo a Vinicius de Moraes.

Brazilské kino: Dvaja synovia Francisca

25. september 18:00, miesto: Kino Lumiére

“Dvaja synovia Francisca” (Breno Silveira, 2005). V tejto dojemnej dráme, veľmi chudobný a skromný farmár tlačí dvoch svojich synov, aby sa stali superhviezdami country hudby.

Machado de Assis: prednáška o knihe Kľukatou cestou do Ria

27. september 18:00, miesto: Francúzsky inštitút

Prednáška o slovenskom preklade knihy “Kľukatou cestou do Ria” od Machada de Assis. Slovenský herec Juraj Hrčka bude čítať poviedku “Luís Soares” od najprestížnejšieho brazílskeho spisovateľa Machada de Assis. Knihu nedávno preložila Silvia Slanicková do slovenského jazyka. Štýl Machada de Assis je plný irónie, humoru a podrobností o každodennom živote v Rio de Janeiro v 19. Storočí. Bol jedným z obľúbených autorov Susan Sontag a Woodyho Allena.

Piano: Pablo Rossi

28. september 19:00, miesto: Slovenský rozhlas a televízia

Brazílsky klasický klavirista Pablo Rossi zahrá diela Chopina, Villa-Lobosa a Prokofieva. Rossi študoval na Čajkovského konzervatóriu v Moskve s Elissom Virsaladzem. Vyhral niekoľko významných ocenení a hral s niekoľkými orchestrami po svete, vrátane Kremlinského komorného orchestra v Moskve.

Viac informácií o pripravovanom programe festivalu BRAZILSLAVA môžete nájsť tu alebo tu.

Zdroj: TS Veľvyslanectvo Brazílie v Bratislave

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *