V stredu sa v Žiline začína 9. ročník Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča. Festival je známy svojou programovou pestrosťou, v ktorej si každý nájde to svoje. Spája v sebe program pre bežných návštevníkov aj filmových profesionálov. Nesklame tých, ktorí majú chuť nerušene pozerať filmy, ani tých, čo sa chcú o animácii dozvedieť viac a stretnúť sa osobne s veľkými menami animovaného filmu.

Hlavnými hviezdami sú tento rok legendárni Bratia Quayovci, ktorí sú bez preháňania ikonami svetovej surrealistickej animácie. Môžete si pozrieť ich filmy a na masterclasse sa priamo od nich dozvedieť zaujímavosti zo zákulisia tvorby. Nemenej významným hosťom je Steven Woloshen, svetovo uznávaný priekopník bezkamerovej animácie. Okrem filmov si pripravil workshop, na ktorom záujemcov zasvätí do tajov animácie priamo na filmový materiál.

Masterclass: Steven Woloshen: 1.7.2016, 19:00 v S1 sále Stanica Žilina Záriečie

Masterclass: Bratia Quayovci: 2.7.2016, 16:00 v S2 sále Stanica Žilina Záriečie

Bratia Quayovci

Dlhodobým zámerom Fest Anče je každý rok predstaviť animovanú tvorbu určitej krajiny. Tento rok bude tých krajín hneď niekoľko. Preskúmať totiž môžete Balkán, ktorý zaručene zažijete inak než doposiaľ. Jeho pestrosť, v ktorej sa miesi humor s vážnymi témami, má čím prekvapiť. „Na Fest Anči bude tento rok prezentácia Bonobostudia, najvýznamnejšieho chorvátskeho štúdia animovaného filmu a silného medzinárodného hráča. Som veľmi zvedavý na Delta Space Mission, čo je novozreštaurovaný celovečerný rumunský sci-fi film z 80. rokov a na prednášku Jazz v animácii srbského umeleckého riaditeľa festivalu Animanima,“ podelil sa v rozhovore pre Aktuality.sk o svoje tipy z Balkánskeho fokusu programový riaditeľ festivalu Maroš Brojo (prečítajte si náš minuloročný rozhovor tu).

Profil štúdia Bonobostudio: 1.7.2016, 13:00 v S1 sále Stanica Žilina Záriečie

Vesmírna misia Delta (Delta Space Mission): 1.7.2016, 18:00 v S2 sále Stanica Žilina Záriečie

Jazz a animovaný film: 2.7.2016, 17:00 v sále S1 Stanica Žilina Záriečie

Fest Anča myslí aj na tých najmenších. Čaká na nich obľúbená Medzinárodná súťaž filmov pre deti, kde o víťazovi rozhoduje detská porota priamo v kinosále. V súťaži i mimo nej uvidia filmy, aké sa inde vidieť nedajú. Okrem toho sa môžu tešiť na obľúbené rozprávky Mimi a Líza 2, na Večerníčky z 90. rokov či populárne celovečerné animáky. Riaditeľka festivalu Žofia Bosáková odporúča všetkým drobcom nevynechať kreatívne workshopy: „Napríklad si zo škatuľky od zápaliek alebo cukríkov či z malinovkovej plechovky budete môcť vyrobiť pinhole fotoaparát. Je to zážitok, aký sa len tak neopakuje! Fotografovať budete na čiernobiely svetlocitlivý papier, ktorý si hneď na mieste vyvoláte v tmavej komore. Alebo si môžete vyrobiť linoritom originálny obrázok.“

Medzinárodná súťaž filmov pre deti: 29.6.2016, 10:00 v S1 sále Stanica Žilina Záriečie (repríza v Bábkovom divadle o 12:00)

Workshop: Google Cardboard: 1.7.2016, 13:00 Outdoor Stanica Žilina Záriečie

Workshop: Pinhole – Urob si dierku do sveta: 1.7.2016, 15:00 Outdoor Stanica Žilina Záriečie

09074632-bc03-11e4-998d-9c8e9959be16

Aterix: Sídlo Bohov

Pevnou súčasťou festivalu sa stali Fest Anča Game Days, ktoré prinášajú pohľad do rôznych zákutí videohernej kultúry. Cez prednášky spíkrov z viacerých krajín otvárajú dôležité témy a spájajú herné svety so svetom animovaného filmu. Prídu napríklad zástupcovia poľského štúdia Platige Image, ktoré sa môže pochváliť nomináciou na Oscara alebo českí vývojári z Amanita Design. Na vlastnej koži môžete zažiť najnovšie vychytávky v oblasti virtuálnej reality, ako headsety Oculus Rift, HTC Vive a Gear VR. V programe Game Days sú tiež dva filmy venujúce sa histórii videohernej kultúry a súčasťou je aj Game Jame, na ktorom budú animátori a herní vývojári vytvárať nové hry na zadanú tému. Celý program Game Days sa bude konať v Novej Synagóge.

Drone n Base – prvá multižánrová hra s dronmi: 1.7.2016, 19:00 v Nová Synagóga: H1

Hra od Amanita Design – Samorost 3

Žilina bude počas Fest Anče žiť bohatým nočným životom. K divácky najobľúbenejším patrí Animation Karaoke Battle, zábavná šou, v rámci ktorej prihlásení návštevníci naživo dabujú sekvencie z animovaných filmov. Ďalším veľkým lákadlom sú bláznivé animácie Cyriaka Harrisa, ktoré na internete lámu rekordy v počte videní alebo obľúbené roztomilo-tragické postavičky zo seriálu Happy Three Friends. Koncentrát tých najzvláštnejších animákov ponúka sekcia Anička v krajine zázrakov a tým najodvážnejším sú zas určené premietania pod hlavičkou Anička v Mordore, ktoré vám poriadne zamiešajú predstavy o animovanom filme.

Animation Karaoke Battle: 1.7.2016, 21:00 na Stanica Žilina Záriečie: Outdoor

Cyriak: 2.7.2016, 00:15 na Stanica Žilina Záriečie: S1

Happy Tree Friends: 3.7.2016, 00:15 na Stanica Žilina Záriečie:S1

Anička v krajine zázrakov: 30.6., 1.7., 2.7.  na Stanica Žilina Záriečie

Po zotmení nebudú chýbať koncerty a párty. Živá hudba a animovaný film sa spoja v celovečernom talianskom filme Bruna Bozzetta Allegro Non Troppo, ktorý ozvučí Pjoni. Vrcholom hudobného programu bude tajomné poľské duo RSS Boys, vystupujúce v originálnych maskách a tanečný parket budú držať pri živote DJ Stroon, Emil či DJ Reverend.

rss

RSS Boys

Fest Anča nezabúda ani na tvorcov animácií. Tí na Fest Anča Industry Day predstavia odborníkom svoje filmy vo fáze vývoja. Tento rok sa v Žiline predstaví unikátny televízny kanál Duck.tv, určený deťom od 6 do 36 mesiacov. Zástupca RTVS zasvätí záujemcov do najdôležitejších trendov v podpore a rozvoji pôvodnej animovanej tvorby. O súčasnom stave animácie v Česku porozprávajú ľudia zo SCAID (Strategická koncepcia rozvoja odboru animácie v ČR) a zástupcovia verejného i súkromného sektora predebatujú možnosti podpory tvorby digitálnych hier.

9. ročník Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča sa bude konať od 29. júna do 3. júla 2016 na Stanici Žilina-Záriečie, v Novej Synagóge, v priestoroch kníhkupectva Artforum a vďaka Telke v meste na Hlinkovom námestí. Tento rok si výraznú časť programu môžete pozrieť aj vo vynovenom Bábkovom divadle Žilina.

Oficiálne stránky festivalu: www.festanca.sk

Text: Verana Dobal Zdroj: TS Fest Anča

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *