Dmitrievna. Producentka, speváčka a tanečníčka, ktorá momentálne žije a tvorí v Berlíne. Táto zaujímavá a mimoriadne kreatívna žena vystúpi v piatok 2.3. v košickej Tabačke Kulturfarbrik na koncerte s Piqi Miqi. Ponúkame vám exkluzívny rozhovor s mladou speváčkou a stručný profil. Na konci článku je zopár piesní, ktoré umelkyňu momentálne najviac oslovili. Užívaj!

Dana alias Dmitrievna začala premýšľať o vlastnej tvorbe keď objavila t.A.T.u. v 10tych rokoch. Ako sama hovorí: „Byla jsem jimi naprosto posedlá, na jejich koncerty v televizi jsem se dívala s bušícím srdcem. Chtěla jsem jako ony dramaticky běhat po pódiu a být středem pozornosti.“ V 15tich rokoch začala chodiť na elektrickú gitaru a spev do ZUŠ, no piesne, ktoré skladala „nestály za nic“. Myslela si, že nemá talent a hudobná kariéra je len pre ľudí, ktorí majú obrovské šťastie a tak svoj sen vytesnila.

Pak jsem objevila Grimes, která mě inspirovala k produkování, což mi umožnilo se vyjadřovat mnohem lépe. Ve stejnou dobu jsem v Berlíně poznala hudebníky a DJe, kteří kariéru mají nebo o ní aktivně usilují a to všechno mi dodalo motivaci k tomu se hudbě vážně věnovat.

Dmitrievna má svoje korene na Ukrajine, no jej rodina žije v Čechách. Jej pseudonym vychádza z mena po otcovi Dmitrij. Na Ukrajine dostávajú chlapci a dievčatá mená aj po svojom otcovi, čiže jej druhé meno je Dmitrievna. Pri svojej tvorbe sa snaží vracať k ukrajinskému pôvodu. Inšpiráciu hľadá v bohatej umeleckej histórii.

Dmitrievna 2

Dřív jsem se za svoje kořeny styděla, ukrajinsky jsem doma ani nechtěla mluvit, přišlo mi to trapné. V zahraničí jsem se snažila vymazat můj český přízvuk, aby se mě nikdo neptal jestli nejsem z Polska. Důvodem byla spousta předsudků, které vůči východní Evropě existují, ale já to teď chci změnit, čerpat z naší bohaté umělecké historie, spolupracovat s umělci z regionu a reprezentovat východoevropskou kulturu v lepším světle.

Verana: V tvojej tvorbe počujem vplyv Kedr Livanskyi či Planningtorock, vysamplované Tatu, beaty z 90-tych rokov. Prečo práve tento smer? Čo ťa ovplyvňuje a inšpiruje pri skladaní hudby?

Dmitrievna: Kedr Livanskiy znám a moc jí fandím, neřekla bych ale, že se jí přímo inspiruji. Spíš asi obě posloucháme podobnou hudbu. Jako malá jsem kromě t.A.T.u. poslouchala i The Prodigy a matně jsem vnímala tehdejší taneční hudbu. Když jsem se přestěhovala do Berlína, objevila jsem techno a s ním spojené žánry. Došlo mi, že mě baví breakbeat, trance a gabber – styly, které se logicky promítly do písní t.A.T.u., protože v té době byly v módě. Zároveň jsem ta léta na 100% nezažila, a proto je to pro mě stále svěží a zajímavé. Je to právě moje generace, která 90. léta znovuobjevuje a hádám, že u ostatních to může být z podobných důvodů jako jsou ty moje.

Nedokázala jsem vytvořit nějaký chytlavý instrumentální riff, takže nejjednodušším řešením bylo přidat zpěv. Někdy zpívám falešně, kamarádi mi říkají, že to je můj „signature sound“ (haha), ale nejsem s tím spokojená. V budoucnu chci experimentovat s ukrajinskou folklorní technikou.

Ako tvorí Dmitrievna vlastné skladby?

„Nejlépe se mi tvoří obecně ráno, anebo když ze sebe potřebuju dostat negativní emoce. Obdivuju lidi, kteří tvoří z pozitivních emocí – já to zatím nedokážu. Teď používám jenom Ableton a pár pluginů. Většinou začínám s bicími a postupně přidávám melodie nebo samply a až ke konci vymýšlím text.“


„Moje knihovna samplů a pluginů je malá a moje znalost hudební teorie a technik taky, takže mám dost omezení, která mi pomáhají zůstat kreativní. Snažím se přibírat nové nástroje a znalosti, ale postupně. Je jednoduché se v tom ztratit – se softwarem můžu změnit kdykoliv cokoliv a pevná rozhodnutí jsou naprosto zásadní pokud nechci nad jedním trackem sedět půl roku. Co je ve výsledku důležitější je emocionální kvalita hudby a už jsem si stihla dokázat, že i s tím málem co znám a mám, dokážu někoho zasáhnout.“

Můj poslední koncert v Praze byl pro mě naprostá bomba, i přes to, že jsem byla nemocná. Lidi začali zpívat moje texty, které před tím asi ani neslyšeli. Je krásné cítit tolik podpory. Řekla bych, že koncerty jsou to, proč to všechno vlastně  dělám.

Dmitrievna momentálne žije a tvorí v Berlíne. Ako sama hovorí v našom rozhovore. bol pre ňu absolútne zásadný. Spoznala tu mnoho zaujímavých ľudí a hudobných žánrov. Veľmi ju to inšpirovalo, no momentálne čerpá najmä z internetu.

Myslím si, že Berlín je především zaměřený na party a DJing, vše je už dlouho zavedené a zdá se, že experimentování s koncepty večírků nikdo z promotérů, až na výjimky, nechce riskovat.

giphy

V Berlíne neexistuje podnik nebo akce pro lokální nebo menší zahraniční performery – jsou to většinou jednorázové akce nebo festivaly, což mě osobně mrzí.

„Chci se naučit folklorní techniku zpěvu a pak ji zkombinovat s elektronickou hudbou. Jediný, kdo tohle z Ukrajiny kdy udělal byla Katya Chilly, naprosto famózní, ale bohužel nedoceněná zpěvačka.“

V blízkej budúcnosti Dmitrievna bude pracovať na dvoch remixoch, natočila nové video, ktoré momentálne strihá. Chcela by spolupracovať s inými producentmi na originálnych trackoch. Zároveň bude spolupracovať na audiovizuálnych projektoch a zaujímavosťou je, že sa chystá nový podcast na ktorom sa bude rozprávať s elektronickými umelcami a producentmi.

👉👉👉 Dmitrievna vystúpi už 2. marca v košickej Tabačke s umelcami ako je Piqi Miqi, Hallogenerator a Gain Control. Vstupenky a viac podrobností nájdeš tu 👈👈👈

Otázky a text: Verana Dobal, Foto a GIF: z videa od Dmitrievna: Tarot, Titulná foto: Enno Schramm

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *