Skupina The Heliocentris se stala legendou díky dlouholeté spolupráci s mistry africké hudby jako Mulatu Astatke či  Orlando Julius. Patří k nejlepším koncertním kapelám v žánru, jejich koncerty nejsou jen o virtuozitě, ale i umění naslouchat spoluhráčům.

V piatok 7. decembra / 19:30 / Palác Akropolis

Nové album „A World of Masks“ natočili Heliocentrics s původem bratislavskou zpěvačkou Barborou Pátkovou, která žije přes patnáct let v cizině. V historii kapely představuje album zásadní posun. Improvizace a vybroušené rytmické struktury neslouží jako doprovod věhlasného sólisty, ale vytvářejí dialog se zpěvačkou, který sdílí improvizační estetiku a sleduje stejnou telepatickou intuicí jako instrumentalisté.

V době když album „A World of Masks“ sklízelo nadšenou kritiku, stačila skupina vydat soundtrack k filmu  The Sunshine Makers,  který dokumentuje undergroundovou výrobu LSD v Kalifornii v éře hippies. V současné době připravuje Pátková s Helicoentrics druhé album, za sebou mají i natáčení pro Gillese Petersona, nejprogresivnějšího z DJů BBC.

I když na debutovém albu Heliocentrics zněli, jako kdyby přistáli ze vzdálené planety, zrod skupiny měl zcela jasnou motivaci. Hudebníky spojovala společná vize, talent i otevřenost dalším žánrům. Na počátku dráhy stál bubeník Malcolm Catto, baskytarista Jake Ferguson, kytarista Adrian Owusu. Společná vášeň pro syrový africký funk, analogovou elektronikupsychedelii vedly k objevování dosud neznámých kombinací. Jedním z nejlepších příkladů mapování neprozkoumaných hudebních krajin jsou dodnes nahrávky i koncerty s průkopníkem ethiojazzu Mulatu Astatkem.

Zdroj: TS Rachot

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *