V priebehu slávnostného večera v pražskom Lucerna Music Bare boli vyhlásení víťazi VIII. hudobných cien Vinyla. Za album roku kritici zvolili eponymný album kapely Povodí Ohře. Objavom roku je pražský producent a vokalista Bílej kluk. Počinom roku sa stali aktivity nezávislej komunitnej platformy ZVUK.

Prečítajte si nižšie oficiálne vyjadrenie porotcov a pod článkom nájdete fotoreport od našej Márie Karľakovej.

Vyhlašovací ceremoniál proběhl v režii moderátora Petra Viziny. Celý slavnostní večer byl pojatý jako koncertní večer s reprezentativním výběrem české hudby. Nekrácený koncertní set s virtuálním orchestrem odehráli Tomáš Dvořák alias Floex a britský producent Tom Hodge, kompletní vystoupení odehráli také v letošních cenách nominovaní Market Čáry života.

Jedním z cílů organizátorů hudebních cen Vinyla je stírání hranic mezi mainstreamovou a alternativní hudbou. „Stále mi vadí to dělení na mainstream versus alternativa. V době, kdy se mluví o alternativních pravdách, získává ta nálepka stále pejorativnější nádech. Podstatu ceny Vinyla vidím právě v tom nabourávání hranic,” říká jeden z koordinátorů hudebních cen Vinyla Tomáš Grombíř. „Společnost je dnes rozdělená. Jdeme proti těmto tendencím, snažíme se lidi spojovat, poukazovat především na to dobré v nás. Klíčové nejsou pouze aktivity v městských centrech, ale také na různých periferiích scény – tvůrčí, klubové nebo festivalové,” dodává druhý z organizátorů Pavel Uretšlégr.

Oceněním pro vítěze byl již tradičně vinyl, o jehož grafický návrh se postaral konceptuální umělec Tomáš Vaněk, významný představitel generace 90. let, držitel Ceny Jindřicha Chalupeckého a v současnosti rektor Akademie výtvarných umění v Praze. Obálku pojal jako reflexivní přesmyčku, která se zamýšlí nad samotnou povahou hudební ceny: co znamená vyhrát, jakou má vítězství váhu a co s tím vlastně potom dál. Celou limitovanou edici pojednal umělec osobně, je to tedy v historii Vinyly poprvé, kdy je každý obal originál.

Ocenění předali současní členové Rady hudebních cen Vinyla Miloš Hroch, Karel Veselý a Michal Pařízek. Rada funguje jako odborný garant a ideově formuje směřování ceny – především každoročně sestavuje porotu a dohlíží nad regulérním průběhem ceny.

Komentář k výsledkům od porotců ceny Vinyla:

Miloš Hroch k ocenění Deska roku – Povodí ohře

„Může to znít přehnaně, ale charismatický frontman Sisi jde se svou sebedestruktivní lyrikou a komplikovanou spiritualitou ve stopách domácích ‚prokletých‘ básníků jako Filip Topol. Jeho temné charisma, jak si z reakcí recenzentů a publika sám utahuje, se projevilo v časem prověřených kapelách jako Esgmeq nebo Skupina Štěstí a teď Povodí Ohře. Sisiho textům, ve kterých se odráží trauma pohraničí, osobní rozklad i rychlé porevoluční změny, nesedne nic lépe než hardrock podlitý kytarovými sóly a temné country – jenom se to potvrzuje se současným úspěchem sehrané kapely, složené ze zkušených jmen domácí nezávislé scény. Všechny změny ve společnosti sleduje Povodí Ohře z nonstopu, který není jen přirozeným biotopem pitek a bitek, odkud cáká krev a zpěv, ale i dějištěm brutálního básnictví a zpovědnicí, kde se vám nedostane rozhřešení. Tahle kovbojka z pohraničí a dob divokého kapitalismu vám ukradne duši!“

Karel Veselý k ocenění Objev roku – Bílej kluk

„Nová generace elektronických producentů vyznává kolektivismus, producent Bílej kluk vzešel z komunity kolem platformy BCAA, audiovizuálního týmu Reaper Death Seal Corporation a djského kolektivu Blazin Bullets. Jeho divoké koláže postklubové hudby smíchané z tučných beatů, hlášek z japonského anime, kosmických synth-riffů a jeho éterického vokálu se vymykají kreativnímu kvasu na domácí scéně svým smyslem pro výstřednost a precizností. Dekonstrukce trapu, vesmírné techno, postinternetový illbient, sound design – pražský producent Bílej kluk je výjimečným producentským talentem, který už přesáhl žánrovou komunitu na internetu.“

Michal Pařízek k ocenění Počin roku – aktivity ZVUK

„Během necelého roku a půl svého fungování si nezávislá komunitní platforma ZVUK našla pevné místo nejen na kulturní mapě Prahy, ale celé České republiky. ZVUK svými aktivitami podporuje vzdělávání, tvůrčí dialog a realizaci projektů v oblasti elektronické hudby a zvukového umění, nabízí kurzy, workshopy a přednášky, ale také cestu za novými formami komunikace a chování. Těchto možností využívají nejen hudebníci a profesionálové, ale zejména zvídavá veřejnost. Součástí ZVUKU je také další inspirativní projekt Prague Synth Library, obě platformy důsledně spolupracují také s mnoha zahraničními aktivitami podobného zaměření. ZVUK zkrátka není jen místem pro nadšence do elektroniky, ale zejména fórem pro ty, kteří se chtějí vzdělávat, podílet se o své znalosti a zkušenosti a s respektem aktivně spolupracovat. A právě díky tomu je ZVUK pořádně slyšet.“

_

Foto: Mária Karľaková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *