Prvé číslo československej edície módneho časopisu Vogue vyšlo 17. augusta spolu so sprievodnou výstavou v pražskom Umeleckopriemyselnom múzeu, ktorú máte možnosť vidieť do 12. septembra. V módnej brandži je to biblia a najvplyvnejší módny časopis. Ako to dopadne u nás? Adaptuje sa do lokálneho prostredia?

IMG_6580 copy

Úplne prvé vydanie na svete si ľudia mohli pozrieť už v roku 1892. Vogue založil Arthur Baldwin ako týždenník pre newyorskú spoločenskú smotánku. Písal o životnom štýle vyšších tried, prinášal správy zo spoločnosti a zoznamoval čitateľa s etiketou, ktorá bola pre túto vrstvu dôležitá. Po jeho smrti kúpil Vogue Condé Montrose Nast, ktorý ho neskor začal vydávať aj v Európe.

6d85c930d4de32f3e6d1f917692a7c5b-side

Československá edícia je po Poľsku druhou v strednej Európe a dvadsiatou štvrtou na svete.

Každý Vogue, ktorý po celom svete vychádza, ma vizuálny rodokmeň daný a zároveň prináša svoju vlastnú národnú identitu.

„Edícia pre Českú republiku a Slovensko sa vracia k najvýraznejším míľníkom československej kultúry a pozorný divák nájde v nej radu paralel a skrytých odkazov k tomu najlepšiemu z našej kultúrnej histórie“ hovori šéfredaktorka, Andrea Běhounková.

39265656_520770015031795_4762830212540923904_o

Prvé vydanie je venované slobode najmä jednej zo žien, ktorá túto tému reprezentuje. Na titulnej stránke sa objavila modelka Karolína Kurková stvárňujúca Olgu Havlovú.

Prvýkrát nachádzame na titulnej stránke modelku otočenú chrbtom. Autorom je slovenský fotograf Branislav Šimončík. Veľké písmeno V predstavuje kaligram zo zbierky básni Václava Havla Antikódy, ktoré venoval básnikovi Jiřímu Kolářovi.

Spojenie fotografa, modelky a Havlovej tvorby zobrazuje tieto hodnoty spolu s módou a umením.

39538711_521964974912299_3331693808969580544_o (1)

V Umeleckopriemyselnom múzeu ako na jedinom mieste si taktiež môžete zakúpiť limitovanú obálku, ktorej autorom je najskloňovanejší slovenský fotograf Michal Pudelka.

Obálka je inšpirovaná surealizmom, českým filmom Valerie a týden divu od Jaromila Jireše a filmovým plagátom 60. rokov. K stvárneniu svojej vízie si vybral slovenskú topmodelku Kamilu Filipčíkovú ktorá leží na hodvábnej šatke Hermès od návrhára Huga Grygkara, syna českých emigrantov.

Výstava s názvom První vydání predstavuje Vogue v historicko-umeleckých súvislostiach, ktoré sa skrývajú za oponou. Zhliadnuť tu môžete obrazy Andreja Dúbravského, šperky Evy Eisler, šaty z haute couture kolekcie, kabát Liběny Rochové, nábytok Milana Knižáka, spomienku na architekta Jana Kaplického s jeho zbierkou časopisov Vogue, ako aj nahliadnuť do zákulisia, ako to vyzeralo pri fotografovaní prvej obálky Vogue CS a mnoho ďalšieho.

IMG_6606 copy

Československá Vogue sa rozhodla ísť cestou, ktorá nie je v dnešnej dobe digitálnej a virtuálnej dobe ľahká, ale pre jej úspešnú existenciu jediná zmysluplná.

Preto vo Vogue CS bude vždy vychádzať veľké množstvo analogových fotografií. V porovnaní s digitálnými vyžaduju čas, rozvahu, skúsenosť, hlbší vzhľad i divácku pozornosť, na oplátku však ponúka väčšiu prívetivosť a pravdivosť.

Okrem tlačeného časopisu Vogue spustili aj webovú stránku, na ktorej nájdete rozdielny obsah, tvorený členmi redakcie, ale aj príspevkami influencerov.

Text+foto: Mária Karľáková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *