Mercury Prize ocenení Young Fathers prídu na Slovensko

Ešte pred pol rokom ich takmer nikto nepoznal, no po zisku Mercury Music Prize sú veľkým menom. Hudobným vrcholom akcie Electronic Beats, ktorá sa chystá 6. marca v bratislavskej Refinery Gallery môže byť práve táto trojica.

„Vždy sme chceli urobiť niečo väčšie, než je mesto, kde žijeme,“ povedali vlani v októbri pri preberaní Mercury Music Prize. Získaním najprestížnejšieho britského hudobného ocenenia sa im to podarilo dvojnásobne – v nomináciách bola totiž aj FKA twigs, ktorej nahrávka bodovala na čelných priečkach takmer všetkých dôležitých ankiet a ďalší favorit, Damon Albarn (Blur, Gorillaz) so svojím sólovým debutom.

Oni sami sa nazývajú “psychedelic hip hop boy band”. Sú traja, majú 27 a od roku 2008 spolu hrávajú v Edinburgu, no tradičné predstavy o Škótoch spĺňajú ešte menej než ich pesničky tradičné žánrové hranice. Dvaja z nich majú africké korene, čo sa nemohlo neprejaviť: “Je množstvo hudby, ktorú naši rodičia počúvali – klasický soul, africká hudba, veci čo si priniesli z Libérie a Ghany, ale aj opera alebo Enya,” zaskočili redaktora The Guardianu, keď sa ich spýtal na kľúčové vplyvy.

V čom je tajomstvo úspechu Young Fathers? “Sme ako špongie, nasiakneme čímkoľvek,” vyhlasujú o sebe a pri počúvaní ich skladieb im dáte za pravdu. Sú eklektické v tom najlepšom zmysle – nápaditom. Rapové pasáže strieda melodický spev (oboje im ide parádne), druhou polovicou úspechu sú odvážne aranžmány. Nie je to žiadny tisíckrát prevarený hip-hopový podklad, ale kreatívne narábanie s elektronickými zvukmi a efektami, ktoré dopĺňa priestor pod ich hlasmi.

Funguje to na prvé počutie, tak ako aj v prípade zástupcu vplyvného labelu Anticon, ktorý sa ujal ich debutu. K albumu Dead chcú čoskoro pridať ďalší. Šek na 20-tisíc libier spojený so ziskom Mercury Music Prize padol z väčšej časti práve na jeho nahrávanie. Zrealizovali ho v Berlíne, lebo ich veľkým hudobným hrdinom je David Bowie, ktorý tam urobil jeden zo svojich najvplyvnejších albumov Low.

Slovenskú premiéru už síce absolvovali pred rokom v žilinskej Stanici Žilina-Záriečie, ale vďaka novým pesničkám s pripravovaného albumu White Man Are Black Men Too a rôznorodosti ich vystúpení stojí ich jarný koncert počas Electronic Beats v Bratislave určite za návštevu. Swine Daily sa koncertu zúčastní a pokúsi sa priniesť reportáž.

Festival sa v Bratislave už tradične koná v industriálnych priestoroch Refinery Gallery a býva každoročne vypredaný preto je dobré zakúpiť si lístky už teraz v predpredaji.

Zdroj + Foto: TS Electronic Beats

This article has 1 comment

  1. Pingback: Young Fathers prídu 6.3. do Bratislavy | swineradio

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *