Žižkov je mestská štvrť Prahy s najsilnejšou klubovou scénou a hudobnou tradíciou. Klubové festivaly v našich končinách nebývajú častým zvykom, v Prahe sa však jeden každoročne odohráva. Jeho rozmer je v počte koncertov a predstavení zarážajúci, na kvalite a umeleckom zábere mu ale táto veľkoleposť neuberá. Ide o multižánrový  festival Žižkovská noc, ktorý sa uskutoční už skoro a to 22. až 24. apríla.

18447550_808705149283119_403569110760194890_n

Dramaturgia festivalu je rozsiahla, vyčnievajúca najmä v rámci  českej hudobnej scény. Tú už ôsmym rokom program festivalu podchytil v jej maximálnom rozsahu. To, čo je na Žižkovskej noci najcennejšie je jeho plošnosť. Obsiahnutie lokálnej scény sa odohráva na všetkých jej úrovniach- zaplnenia žánrovej rôznorodosti, vystihnutia momentálnych trendov (nováčikov scény)  a nezabudnutia na starú dobrú klasiku. Cez hardcore, metal a punk rovnou mierkou k housu, technu a noiseu.

Napísať pár top kapiel, ktoré by ste mali tento ročník festivalu absolvovať by pri tak širokom hudobnom zásahu bolo veľmi subjektívnym rozhodnutím, a naviac, pri Žižkovskej noci sa nejedná len o samotný program koncertov ale najmä o atmosféru miesta, ktoré navštívite.  Preto spomíname niekoľko stageou- klubov, ktoré sa oplatí navštíviť, a to či už z hľadiska hudobného alebo pre psyché miesta samotného.

26219302_937248063095493_2060614633085484027_n

Theremin

Theremin – garage rock/psychadelic stage. Novo vzniknutý klub industriálneho priestoru Nákladové nádraží Žižkov.

Bike Jesus – stoner/postpunk stage. Bike store, farebné svetlá a útulnosť baru, na ktorom vždy hrá dobrá hudba.

Punctum – experimental/drone/ambient stage. Alfa omega experimentálnej elektronickej scény so záhradou plnou sviečok.

Café Pavlač – live coding stage (sobota). Dobré jedlo, dole klub.

Vlkova 26 – house/ techno stage. Slušný bar.

Klinika – metal, hardcore, punk stage- Autonómne sociálne centrum, aktivizmus, naozaj punk.

Žižkovská Noc ale nie je len o hudbe. Divadlo a literatúra sú takisto neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho podhubia Žižkova.

Tohtoročná dramaturgia sa sústreďuje na nezávislú scénu. Počas festivalu bude možnosť  vidieť množstvo zahraničných hostí a to či už v rámci klasickej činohry alebo experimentálnych performance. V tomto smere vám naopak niekoľko tipov ponúkame, pretože máme pocit, že tieto konkrétne predstavenia treba navštíviť!

29314434_1618776811532498_5132844591438888960_n

Medzi najzaujímavejších hostí určite patrí Ludomir Franczak a jeho najnovšia audiovizuálna performance vychádzajúca z diela známeho filozofa Henry Davida Thoreaua s názvom Walden, ktorá prebehne 22.3. v podkrovných priestroch Cross Clubu/ Cross Attic.

British Intervention predstaví svoje dielo GSMSTKNSTWRKT. Spojuje v sebe live art, performance art, postdramatické divadlo a živú hudbu. Performatívnu intervenciu zameriavajúcu sa na stav súčasnej politiky, kultúrneho konzumu a sociálnych nerovností bude možné navštíviť 22.3. v Žižkostel a 23.3. v Žižkovšiška.

Žižkostel ďalej predstaví City Primeval: New York, Berlin, Prague.  Konštelácia osobných svedectiev, nahliadnutie očami výtvarníkov, hudobníkov, básnikov, designerov a filmárov do sveta undergroundovej scény týchto 3 metropolí.  Priblíženie života subkultúr a premeny umenia od 70. rokoch až dodnes.

Zďaleka to však v smere divadelnom nie je všetko program ponúka množstvo autorských a experimentálnych divadelných predstavení, stand up shows a  literárnych performance.

Žižkovská noc je kultúrna oslava štvrti, v ktorej to vždy žilo. Vyčerpať jej program je nemožné, no ani nie podstatné. Najlepšie by bolo, keby ste sa Žižkovom proste len tak prešli a vošli do dverí, ktoré vás zaujmú.

Text: Mária Karľaková a Klára Mamojková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *