Rok 2017 opäť zatrasie hudobnou scénou a otestuje kreatívne schopnosti interpretov. Veľa talentovaných umelcov vydáva svoje nové albumy. Prečítaj si už ďalej náš zoznam albumov a napíš nám do komentárov, na aké albumy sa tešíš ty!

#1 Kelela – ?

Oceňovaná americká speváčka a R’n’B inovátorka Kelela, ktorá mieša elektronické prvky s tradičnejšími žánrami plánuje vydať nový album už v máji tohto roku. Epilóg k novej nahrávke predstavuje krátky film Interlude, kde Kelelu spoznávame ako skrátka obyčajnú černošku s mikinou a dredmi. Speváčka sa ním snaží naznačiť viacero nových smerov – intímnejšie texty, vplyv černošského gospelu a zobrazenie vlastnej zraniteľnosti. Lebo ako sama hovorí: „Hudba vychádza z vlastnej zraniteľnosti, ublíženia a jej cieľom je postaviť človeka na vlastné nohy.“

#2 Jesus And Mary Chain – Damage And Joy

Takmer kultová gitarová kapela Jesus and Mary Chain vydáva po 18-tich rokoch nový album. Bude sa volať Damage and Joy a vyjde 24. marca. Album skupina nahrávala s legendárnym producentom Youth a na 14 trackovom LP nájdeme hostí ako basgitaristu z LUSH Phila Kinga, či bubeníka Briana Younga, ktorý s kapelou vystupuje na turné. Vypočuj si zatiaľ nový song “Amputation”.

#3 Arcade Fire – ?

Všetko sa začalo, keď Arcade Fire prijali pozvanie zahrať na výstave pouličného umelca JR. Ich vystúpenie sa odohrávalo uprostred záhrady a obsahovalo prerábky piesní známych umelcov vrátane Davida Bowieho. Kapela hrala na prírodné nástroje a oblepovala plot záhrady reflexnou páskou. No vtom sa stalo niečo, čo nikto nečakal, obecenstvo spozorovalo, že Arcade Fire hrajú aj čosi neznáme. Pomysleli si, že je to pieseň, ktorá má byť prekurzorom k ich novému albumu. Tieto fámy sa stali pravdou so súhlasným prikývnutím Willa Butlera, blízkeho priateľa kapely. „Máme veľa nápadov a nových ideí,“ potvrdil neskôr bubeník Jeremy Gara.

#4 Zach De La Rocha – ?

V septembri 2016 príjemne prekvapila hudobný svet správa o novom tracku Zach De La Rochu, frontmana Rage Against The Machine. Energický song produkoval El-P z dua Run The Jewels a zástupca De La Rochu potvrdil, že ide o sólový album, ktorý vyjde tento rok. Nemôžeme sa dočkať!

#5 Chromatics – Dear Tommy

Nový (a podľa slov lídera kapely posledný) album Dear Tommy (Milý Tommy) kapely Chromatics mal vyjsť na Valentína už v roku 2014. Očakávaný február však nič nepriniesol, bez zmienky zostal spomínaný dátum aj v roku 2015. Pred štyrmi mesiacmi ale kapela vydala novú pieseň “Dear Tommy“. Odvtedy je jasné, že rok 2016 vyzerá pre Dear Tommy reálnejšie ako tie predošlé.

#6 Dirty projectors – Little Bubble

Dirty Projectors sa so svojím návratom rozhodli trošku pohrať. Najskôr vydali výbornú pieseň “Keep your name“ s prelínajúcimi sa elektronickými prvkami. Následne sa utiahli, ich sociálne siete zostali tiché. Neskôr ich webstránka nadobudla nový dizajn a na You Tube kanáli sa objavilo jednominútové video bublín predstavujúce možný dizajn najnovšieho albumu. Nová nahrávka bola definitívne potvrdená, keď DP 5. januára vydali track “Little bubble“.

#7 Father – ?

Priamo nášmu šéfredaktorovi Krištofovi potvrdil Father, atlantský raper z Awful Records, že má takmer dokončený celý nový album. Nové nezverejnené songy zahral divákom priamo v Londýne počas Awful Records showcaseu na RBMA UK Tour. Takisto to naznačil aj magazínu i-D skôr v minulom roku. Vypočuj si zatiaľ jeho posledný alternatívny hip-hopový album I’m A Piece Of Sh*T.

#8 Fleet Foxes – Crack-up

Fleet Foxes na Instagrame uverejnili obrázok japonskej sopky plnej dymu, ktorá indikovala ich štádium tvorby albumu. „Sme takmer hotoví,“ reagovala kapela na spŕšku nedočkavých komentárov. Frontman FF Pecknold následne potvrdil názov albumu Crack-Up, ktorým sa kapela inšpirovala pri čítaní rovnomennej eseje od F. Scotta Fitzgeralda.

#9 Björk – ?

“Posledný album bol skoro ako peklo, bol o rozvode! Takže tento bude o raji. Utópia,” povedala islandská speváčka a umelkyňa pre An Other Magazine. Na nahrávke spolupracuje taktiež s venezuelským umelcom Arca, ktorý sa podieľal aj na Vulnicure, predošlom albume Björk. Ešte nevie, ako bude album presne znieť, ale už má napísané tri tracky.

#10 Vampire Weekend – ?

Vampire Weekend sa plánujú vrátiť s novým albumom v lete alebo na jeseň, ale s niekoľkými úpravami. Nahrávacou spoločnosťou sa im stala Columbia Records, člen kapely Rostam Batmanglij oznámil odchod z kapely, no do budúcna pripúšťa možnú kolaboráciu.

12VAMPIRE1-superJumbo

#11 The XX – I See You

Britskí The xx skombinovali retro časy, ambientné prvky starších piesní a vytvorili úvodnú pieseň k novému albumu I see you s názvom “On hold“. Tá svojím zvukom aj videom naznačuje výraznú, no pozitívnu zmenu v smerovaní kapely. Album bol definitívne potvrdený, keď sa kapela rozhodla vytvoriť súťaž o lístky na turné, ktoré sa začalo ešte v roku 2016. Ak ste zmeškali novembrovú Prahu, 23. februára vo Viedni sa The xx ukážu tiež.

xx-blue-laura

#12 St. Vincent – ?

Politické udalosti uplynulého roka mnohých z nás veľmi nepotešili. Indie-rocková gitaristka a speváčka St. Vincent sa preto rozhodla, inšpirovaná politickou scénou, vytvoriť jej doposiaľ najhlbší a najodvážnejší album. Ako aj sama hovorí, rok 2016 pre ňu bol kľudný (pre speváčku to znamená režisérsky debut a spoluprácu na viacerých piesňach), mohla zamyslieť a reflektovať stav a dianie v spoločnosti. Toto úsilie chce preniesť aj do nového albumu, ktorý má vyjsť už na jar.

St Vincent

#13 Grizzly Bear – ?

Grizzly Bear v októbri oznámili, že nový album je takmer hotový. Kapela nahrávala celé leto, pričom Ed Droste, frontman GB priznáva obrovský stres a zmenu celého procesu. Kapela sa totiž rozliezla po celej krajine a bolo pre ňu ťažké dať kúsky nápadov dokopy. Členovia však zároveň dodávajú, že album bude o dobrodružstve. Uvidíme.

16GRIZZLY-superJumbo

#14 Haim – ?

Dievčenská retro pop-rocková kapela sa rozhodla po výbornom debute radikálne zmeniť postup tvorby. Haim album nahrávali v obývačke s využitím nástrojov, ktoré už dlhšie nepoužívali. Ako sami hovoria, vracajú sa tak ku koreňom svojho detstva. Svojich fanúšikov síce strašia výrokmi „Nemáte ani potuchy, čo vás čaká. Varujeme vás,“ no je jasné, že album prichádza tento rok a spolupracujú na ňom zvučné mená alternatívnej scény.

haim-003

#15 LCD Soundsystem – ?

LCD Soundsystem sa dali znova dokopy a plánujú vydať nový album už tento rok. Napriek ich predošlým excelentným nahrávkam, mnohí fanúšikovia majú z najnovších informácií zmiešané pocity. Po roku 2011, roku kedy sa kapela rozpadla sa cítia zradení. Našťastie, postoj LCD Soundsystem je pozitívny. Frontman kapely James Murphy sa chytil slova, ospravedlnil sa fanúšikom a povedal, že jediné, čo vedia spraviť je sadnúť do štúdia a nahrať najlepší album aký vedia.

Petrusich-Weirdness-of-the-LCD-Soundsystem-Reunion-1200

Ostatné:

Austra  Future Politics

Bonobo – Migration

Gorillaz – ?

Elbow – Little Fictions

Xiu Xiu –  FORGET

Sun Kil Moon – Common As Light and Love Are Red Valleys of Blood

Cloud Nothings – Life Without Sound

Arca –  Reverie

Laura Marling – Semper Femina

Julia Holter – In the Same Room

The War on Drugs – ?

London Grammar – ?

Real Estate – ?

Liv – ?

Text: Klára Kusá + Krištof Budke

Cover obrázok: Foto – Zoe Ghertner, Fashion – Haley Wollens

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *